Balet Cracovia Danza zaprasza na spektakl Pan Molier prosi do tańca. Jego premiera odbędzie się 7 czerwca o godz. 19.00 w Krakowskim Teatrze Variété w Krakowie.

Wersja do druku

Udostępnij

W powszechnej świadomości przetrwał jako doskonały obserwator życia, który dzięki temu talentowi sprawił, że jego sztuki pozostają do dziś aktualne. Takie dramaty jak m.in. Świętoszek, Mizantrop, Szkoła żon, Szelmostwa Skapena ciągle bawią kolejne pokolenia, pozostając żelaznym repertuarem wielu teatrów na całym świecie. Molier – prawnik z wykształcenia, a komediopisarz z powołania – w tym roku świętuje 400. urodziny.

Z tej okazji Balet Cracovia Danza zaprasza na premierę Pan Molier prosi do tańca. Tym spektaklem Zespół zwraca uwagę, że Molier był także twórcą komedio-baletu, a więc zapoczątkował wprowadzanie do sztuk teatralnych fragmentów tanecznych. Wydarzenie jest realizowane we współpracy z Konsulatem Generalnym Francji i Instytutem Francuskim w Krakowie.

Założeniem spektaklu Pan Molier prosi do tańca według scenariusza Romany Agnel jest przedstawienie różnych kompozycji tanecznych stworzonych do trzech realizacji Molierowskich komedio-baletów. Warto dodać, że w dziedzinie choreografii Molier pracował z najlepszymi. Wśród nich był m.in. Pierre Beauchamp (tancerz, choreograf i kompozytor, dyrektor Królewskiej Akademii Tańca oraz nauczyciel tańca Ludwika XIV) czy Jean-Baptiste Lully (tancerz, choreograf i przede wszystkim kompozytor, który przez kilkanaście lat kierował Operą Królewską w Paryżu). Przedstawione w spektaklu Pan Molier prosi do tańca najbardziej znane utwory taneczne, takie jak m.in. menuet i marsz turecki Lully’ego z Mieszczanina Szlachcicem, Ballet Air des satyres Charpentiera z Chorego z urojenia czy bourrée i rondeau z Małżeństwa z musu Lully’ego są niespotykaną propozycją prezentacji sztuki tańca i baletu w formule połączonej z teatrem, z komedią. Przedstawienie staje się okazją do przeglądu tanecznych form baroku, tych z repertuaru balowego oraz scenicznego. Towarzyszące obrazom teatralnym balety i tańce zostaną w części odtworzone na podstawie zachowanych choreografii z epoki. Całość wydarzenia dopełnią fantazyjne kostiumy z czasów Moliera oraz w stylu komedii dell’arte, do której nawiązywał francuski komediopisarz.

Wzorem komedio-baletów Moliera Balet Cracovia Danza sięgnie po współpracę z aktorami zrzeszonymi w zespole Trupa Komedianty, pracującym pod kierownictwem Agnieszki Cianciary-Frölich. Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza współpraca Baletu z tym zespołem, specjalizującym się w komedii dell’arte. Przez ostatnie lata powstało wiele wspólnych spektakli, jak chociażby cieszący się ogromnym sukcesem Pewnego razu w Wenecji.

Spektakl Pan Molier prosi do tańca ukaże mało znane oblicze geniusza komedii, pełne tańców, baletów i muzyki. Pokaże Molierowski świat komedii od zaskakującej strony dla miłośników teatru – strony tańca.

Premiera: 7 czerwca 2022, godz. 19.00, Krakowski Teatr Variété w Krakowie

Realizatorzy:

Scenariusz i reżyseria: Romana Agnel
Reżyseria partii komediowych: Agnieszka Cianciara-Frölich
Choreografia: Dariusz Brojek
Oryginalne choreografie: Luis Pecour, przygotowanie Marta Yıldız
Muzyka: Jean-Baptiste Lully i Marc-Antoine Charpentier
Kostiumy: Jan Polewka
Przygotowanie kostiumów: Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
Rekwizyty: Jan Burnat
Maski: Jonathan Frölich

Obsada:
tancerze Baletu Cracovia Danza: Nikoleta Giankaki, Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Zuzanna Ruta, Anna Szczotka Anna Szklener, Marta Yildiz, Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź, Filip Świeczkowski
oraz aktorzy Trupy Komedianty: Agnieszka Cianciara-Frölich, Katarzyna Gazdowicz, Jonathan Frölich, Łukasz Łęcki

Organizator: Balet Cracovia Danza

Patroni medialni: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, Kraków Culture Karnet Partnerzy: Fundacja Ardente Sole, Trupa Komedianty, Konsulat Generalny Francji w Krakowie, Instytut Francuski w Krakowie, Teatr Varieté

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji o wydarzeniu: link

Balet Cracovia Danza „Pan Molier prosi do tańca” – chor. Dariusz Brojek, oryg. chor. Luis Pecour, przyg. Marta Yıldız. Fot. Tomasz Korczyński

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close