Spektakle baletowe: Szachy według Jana Kochanowskiego i Pan Molier prosi do tańca, pokazy: La Fortuna. Dama z łasiczką i Magiczne ogrody, a także bale, pokazy mody i warsztaty to atrakcje rozpoczynającego się 16 lipca w Krakowie 23. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Zapraszamy do zapoznania się z programem!

Wersja do druku

Udostępnij

Letni festiwal organizowany w Krakowie przez Balet Cracovia Danza wrósł w pejzaż miasta i stał się jedną z największych imprez tanecznych naszego kraju. Jak zapowiada Romana Agnel, dyrektor artystyczna Festiwalu, tegoroczna edycja skupi się na temacie komedii–baletu, a więc formie łączącej dworskie widowiska, komedię i taniec.

Święto tańca zainauguruje spektakl Szachy według Jana Kochanowskiego (16 lipca) w wykonaniu Baletu Cracovia Danza, który zostanie zaprezentowany na scenie na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego.  Spektakl, rozgrywający się na szachownicy, łączy w sobie poezję mistrza Jana Kochanowskiego, pantomimę i tańce renesansowe. Na scenie ożyją figury szachowe, a publiczność będzie świadkiem bitwy o rękę księżniczki. Tym spektaklem Festiwal „Cracovia Danza” wpisze się w lato kulturalne Galerii Krakowskiej. Przedtaktem do tej inauguracji staną się pokazy taneczne i pokazy mody skupione w prezentacjach: Damy, księżniczki i inne dwórki oraz Jak tańczono w dawnych wiekach. Nie zabraknie też warsztatów tańca dla publiczności i wspólnego tańca.

Tydzień później (23 lipca) na Rynku Głównym wystawiony zostanie najnowszy spektakl Baletu Cracovia Danza i Trupy Komedianty, czyli Pan Molier prosi do tańca, który został w czerwcu przyjęty entuzjastycznie przez publiczność i krytykę. Przedstawienie przygotowane z okazji 400. urodzin Moliera, to pełen humoru i zabawnych scen niezwykły kalejdoskop choreografii barokowych stworzonych do trzech dzieł Moliera:  Małżeństwo z musu, Mieszczanin Szlachcicem (J. B. Lully) i Chory z urojenia (M. A. Charpentier). W tym widowisku wystąpi gościnnie Pierre-Francois Dollé, mistrz francuskiego tańca barokowego.

Wieczór zakończy wspólne z publicznością odtańczenie poloneza, które poprowadzi Romana Agnel. I tak, jak przed pandemią bywało, Rynek Główny znów stanie się największą salą balową świata.

Tradycją festiwalu „Cracovia Danza” jest cykl Kraków tańcem malowany. Tegoroczna edycja przyniesie dwa nowe pokazy opowiadające tańcem o najpiękniejszych zabytkach i dziełach sztuki Krakowa. Będą to Magiczne ogrody (27 lipca), spektakl, który zaprezentowany zostanie w Ogrodzie Botaniczny UJ, czyli najstarszej placówce tego typu w naszym kraju oraz La Fortuna. Dama z łasiczką (29 lipca) w  Muzeum Książąt Czartoryskich, a więc w miejscu, gdzie prezentowany jest najsłynniejszy obraz Leonarda da Vinci, do historii którego nawiązuje widowisko Baletu Cracovia Danza.

Pokazy z cyklu Kraków tańcem malowany będą rejestrowane i powstaną z nich dwa odcinki filmowe, które w zimie zostaną wyemitowane w TVP3 Kraków, a następnie pojawią się w Internecie, na platformach YouTube i Play Kraków.

W dniach 18-22 lipca festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty tańców dworskich Kraków tańczy, które poprowadzą znani mistrzowie tańca: Marie-Claire Bär Le Corre (francuski taniec renesansowy), Pierre-François Dollé (taniec barokowy) oraz Leszek Rembowski (dawny taniec polski). Zajęcia odbędą się stacjonarnie.

Ponadto, wzorem zeszłego roku zaplanowany został (18-22 lipca) także kurs mistrzowski (masterclass) tańca barokowego dla uczniów państwowych szkół baletowych. Uczestnicy tych zajęć, będący stypendystami Baletu Cracovia Danza, będą mogli doskonalić swe możliwości pod okiem takich artystów jak Pierre-Francois Dollé (taniec barokowy),  Marie-Claire Bär Le Corre (taniec renesansowy), Romana Agnel (teoria tańca dawnego), Alina Towarnicka (taniec klasyczny), Florence Gaillard (PBT- perfect body training) oraz Nikoleta Giankaki i Dariusz Brojek (tańce z repertuaru barokowego Baletu Cracovia Danza). Na finał stypendyści wystąpią u boku zawodowych tancerzy w przedstawieniu Pan Molier prosi do tańca.

Podobnie jak w roku ubiegłym, odbędą się także będą czterodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży Kraków tańczy pod Wawelem (od 18 lipca). Te spotkania z tańcem, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, adresowane są do najmłodszych mieszkańców Krakowa, turystów, a także gości Baletu z Ukrainy. Wstęp na te półtoragodzinne zajęcia, odbywające się na stadionie przy Placu na Groblach, jest bezpłatny, ale uczestnictwo wymaga wypełnienia formularza zgłoszeniowego (https://cracoviadanza.pl/festiwal/aktualnosc/116). Przewodnikami w tej tanecznej podróży po dawnej Europie będą tancerze Baletu Cracovia Danza: taniec grecki – Nikoleta Giankaki; taniec hiszpański – Małgorzta Nabrzeska; taniec francuski – Łukasz Szkiłądź; taniec włoski – Marta Yildiz.

Odbywający się nieprzerwanie od 2000 roku Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” jest wielkim świętem tańca dawnego, którego ideą staje się prezentacja dziedzictwa tanecznego Krakowa, Polski, Europy i świata. Kultura tańców dworskich obecna w każdym kraju co roku inspiruje do tworzenia widowisk i spektakli sięgających do tradycji i praktyk tanecznych. Dzięki Festiwalowi od wielu lat Kraków staje się światowym centrum tańca dworskiego, skupiającym najsłynniejszych artystów tej dziedziny sztuki, znane zespoły taneczne, muzyczne, teatralne, a także liczne grono uczestników warsztatów oraz teoretyków i historyków tańca z różnych krajów.

Zawsze w lipcu – „Cracovia Danza”, czyli Kraków tańczy!

Dyrektor artystyczny: Romana Agnel

Organizator: Balet Cracovia Danza

Współorganizator: Fundacja Ardente Sole

Partnerzy: Konsulat Francuski w Krakowie, Instytut Francuski w Krakowie, Trypa Komedianty, High Enough Film Production, Galeria Krakowska, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowe, Air France, Restauracja Chimera

Patroni medialni: TVP 3 Kraków, TVP Kultura, Radio Kraków, Kraków Culture Karnet, Dziennik Polski, taniecpolska.pl, Magiczny Kraków

Szczegóły: https://cracoviadanza.pl/festiwal/

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Program 23. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Sobota, 16 lipca
Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego
godz. 16
Damy, księżniczki i inne dwórki, oraz Jak tańczono w dawnych wiekach – pokazy taneczne oraz prezentacje mody i warsztaty tańców dawnych
godz. 19
Szachy, spektakl w wykonaniu Baletu Cracovia Danza

Sobota, 23 lipca
Rynek Główny

godz. 20Pan Molier prosi do tańca, spektakl w wykonaniu Baletu Cracovia Danza i Trupy Komedianty, uczestników kursu Masterclass. Gwiazda wieczoru: Pierre-Francois Dollé
godz. 21.30Polonez łączy – bal na Rynku i wspólne tańczenie poloneza, prowadzenie Romana Agnel

Pokazy z cyklu Kraków tańcem malowany:

Środa, 27 lipca
Ogród Botaniczny UJ w Krakowie, ul. Kopernika 27
Magiczne ogrody – w wykonaniu Baletu Cracovia Danza

Piątek, 29 lipca
Dziedziniec Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15
La Fortuna. Dama z łasiczką – w wykonaniu Baletu Cracovia Danza

Warsztaty FTD
18-22 lipca
Dom Kultury Kolejarza, ul. Filipa 6

godz. 10.00-12.00 – francuski taniec renesansowy (Marie-Claire Bär Le Corre)
godz.12.15-14.15 – dawny taniec polski (Leszek Rembowski)
godz. 15.15-17.15 – taniec barokowy (Pierre-Francois Dollé)

Piątek, 22 lipca
godz. 18.30-20.30
– bal kostiumowy dla uczestników warsztatów

Warsztaty Kraków tańczy pod Wawelem
Stadion na Placu na Groblach, godz. 10.00–11.30
Taneczna podróż po dawnej Europie – bezpłatne integracyjne warsztaty tańców dawnych dla dzieci i młodzieży, prowadzone przez tancerzy Baletu Cracovia Danza

18 lipca: taniec grecki – Nikoleta Giankaki
19 lipca: taniec hiszpański
– Małgorzata Nabrzeska
20 lipca: taniec francuski
– Łukasz Szkiłądź
21 lipca: taniec włoski
– Marta Yildiz

Masterclass Poznaj świat tańca barokowego
18-22 lipca
Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie, ul. Pędzichów 13
Warsztaty dla stypendystów Baletu Cracovia Danza

18. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Fot. Sebastian Dudek

18. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Fot. Sebastian Dudek

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Bal w Pałacu Ciołka. Fot. Tomasz Korczyński

Cracovia Danza "Szachy". Fot. Tomasz Korczyński

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Fot. Tomasz Korczyński

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Masterclass. Fot. Tomasz Korczyński

Warsztaty podczas Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Fot. Tomasz Korczyński

Blaet Cracovia Danza "Pan Molier prosi do tańca". Fot. Sebastian Dudek

Cracovia Danza "Pan Molier prosi do tańca". Fot. Tomasz Korczyński

Balet Cracovia Danza "Szachy". Fot. Tomasz Korczyński

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close