Wersja do druku

Udostępnij

Romeo i Julia,Hamlet,Makbet,Burza– te dramaty stanowiły bazę do stworzenia spektaklu teatru tańcaShakespeare it, powstałego jako autorski projekt Heleny Ganjalyan, Magdaleny Fejdasz, Pauliny Giwer oraz Niny Minor, studentek dyplomowego roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.


Inscenizacja stawia pytania pozostawiając ich odpowiedzi indywidualnej ocenie widza. Symultaniczne prowadzenie narracji oraz heterogeniczny charakter umożliwić mają stworzenie zupełnie nowej historii, nowej jakości, z doskonale znanego już szekspirowskiego materiału. Punkt ciężkości został tu przeniesiony z głównych postaci męskich na kobiece, a opisane w dramatach sytuacjewprowadzono w nowe konteksty. Spektakl ten otwiera możliwe ścieżki, otwiera kolejne wątki szukając w wybranych postaciach kobiecych (Julia, Ofelia, Lady Makbet, Miranda) wspólnych mianowników. Skupia się na naturze bohaterek oraz linii ich indywidualnych tragedii, a także konfrontuje je ze sobą i buduje pomiędzy nimi relacje. Jego celem jest próba polemiki z obiegowymi interpretacjami w/w dramatów oraz takie ujęcie problematyki szekspirowskiej, które wyda się wciąż aktualne dla odbiorcy. Fragmenty tekstów oryginalnych przeplatają się tu płynnie ze współczensymi wstawkami. Specyfika Shakespeare it leży w jej fizyczności, w przełożeniu na język tańca tekstu dramatycznego, w integracji słowa oraz ruchu. Istotnym elementem są tu obrazy, w które zostają niejako wpisane ciała aktorek-tancerek.

Pomysł, reżyseria i choreografia: Helena Ganjalyan-Pisarek, MagdalenaFejdasz, Nina Minor, Paulina Giwer

Muzyka: Steve Nash
Kostiumy: Narine Ganjalyan

Wykonanie:

LADY MAKBET – Helena Ganjalyan-Pisarek
JULIA – Nina Minor
MIRANDA – Paulina Giwer
OFELIA – Magdalena Fejdasz


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close