Wersja do druku

Udostępnij

Kilkadziesiąt przedstawień w roku chopinowskim i entuzjastyczne reakcje publiczności w całej Europie. Taneczny świat Chopina po 5-letniej przerwie znów będzie można zobaczyć w Krakowie. Spektakl zostanie zaprezentowany 16 lutego o godz. 19.00 w Teatrze Ludowym (osiedle Teatralne 34) w ramach cyklu Cracovia Danza: dla tańca, będącego częścią obchodów jubileuszu 10-lecia Baletu Dworskiego Cracovia Danza. W weekend poprzedzający występ w teatrze artyści Baletu zatańczą w przestrzeni miejskiej. W styczniu tancerze Cracovia Danza zaskakiwali podróżnych na Dworcu Głównym. Kolejna akcja Cracovia Danza: balet w mieście odbędzie się w sobotę 13 lutego. Miejsce happeningu do końca jednak pozostanie niespodzianką.

 

Taneczny świat Chopina powstał z okazji obchodów 200-lecia urodzin kompozytora. Właśnie w Roku Chopinowskim przedstawienie było pokazywane kilkadziesiąt razy w całej Europie, m.in. w Mińsku, Wilnie, Lipsku, Salzburgu i Aix-An-Provance.

Spektakl w choreografii Romany Agnel i Leszka Rembowskiego, ukazuje bogactwo tanecznych inspiracji w muzyce Chopina. Warto zwrócić uwagę, że kompozytor był wyśmienitym tancerzem, co było jednym z warunków zaistnienia na paryskich salonach.

Pierwsza część przedstawienia ukazuje właśnie tą salonową rzeczywistość, w której na balach i przyjęciach królowały modne w Warszawie, Wiedniu i Paryżu eleganckie anglezy i lansjery, zabawne kadryle i wirujące, czarowne walce. Druga natomiast zwraca się w stronę tego, z czego Chopin wyrósł i co stanowiło inspirację jego twórczości do końca życia na obczyźnie – muzyki polskiej wybrzmiewającej głównie w mazurkach. Na scenie zobaczymy tańce, z których mazurki Chopina się rodziły – mające ludowe korzenie kujawiaki i oberki, a także szlacheckiego mazura i poloneza. Kompozytor nie ma swojego odpowiednika wśród postaci na scenie – jest on obecny jedynie, a może aż, przez swoją muzykę. A ta wybrzmiewa w oryginalnej wersji fortepianowej, a także w ludowych interpretacjach zarejestrowanych przez Marię Pomianowską i jej zespół.

 

 

inscenizacja: Romana Agnel, Artur Borkowski
choreografia: Romana Agnel, Leszek Rembowski

asystent choreografa: Dariusz Brojek
kostiumy: Monika Polak-Luścińska
ruch pantomimiczny: Artur Borkowski
projekcja multimedialna: Krzysztof Antkowiak

obsada: Romana Agnel, Marta Baranowska, Agata Jóźwik, Alicja Petrus, Krzysztof Antkowiak, dariusz Brojek, Jan Fečko, Łukasz Szkiłądź

 

Wydarzenia w ramach JUBILEUSZU 10-LECIA CRACOVIA DANZA

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Patroni medialni roku jubileuszowego:
Rzeczpospolita, Dziennik Polski, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Gość Niedzielny, portal taniecPOLSKA.pl, Kwartalnik Taniec, Miesięcznik Kraków, GlobMedium.com, CzasDzieci.pl, PolskaMuza.eu
opieka redakcyjna: Karnet

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close