Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 23 maja o godz. 19.00 organizatorzy cyklu Scena Tańca Współczesnego zapraszają do Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży (ul. Wietora 13/15) na pokaz dwóch spektakli jednego wieczoru: SWAN…LIKE II: Dying Swan Barbary Bujakowskiej i Choć Cię nie pojmuję… Marty Pietruszki.

 

SWAN…LIKE II: Dying Swan

 

W spektaklu wykorzystano fragmenty książki Małgorzaty Halber Najgorszy człowiek na świecie.

 

Otwieram drzwi, to jesteś ty 
Przybiegłaś, widzę jeszcze drżysz 
Gorące usta, gorące dłonie 
W półmroku cała lśnisz 

Powolnym ruchem sięgasz 
I patrzysz poprzez szkło 
Falujesz w rytmie zmierzchu 
Przeciągasz się jak kot 

Dotykam cię, a wtedy ty 
Przymykasz czarne oczy 
Budzisz się, znów cała lśnisz 
Gdy śni się róża nocy 

Odchodzisz lecz zostawiasz 
Na szklance szminki ślad 
To nic, że ona przyjdzie 
Zapyta jeszcze raz: 

Who’s that lipstick on the glass? 
Who’s that lipstick…

 

(Lipstic on the glass, Olga Jackowska)

 

koncept, wykonanie: Basia Bujakowska

montaż dźwięku: Piotr Madej

premiera: kwiecień 2014, SCKM, Kraków

czas: 45 min

 

Barbara Bujakowska – tancerka, choreografka i pedagożka związana z Krakowem. Taniec studiowała na Anton Bruckner Privatuniversität w Linzuw Austrii oraz w SEAD w Salzburgu, wcześniej była uczennicą Studia Baletowego przy Operze Krakowskiej, uprawiała też gimnastykę sportową. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009). Jej ironiczne solo Swan_like, czerpiące ze stylistyki niemieckiego Tanztheater, otrzymało nagrodę w organizowanym przez TVP konkursie „Dolina Kreatywna” (2008). W 2008 roku w ramach programu rezydencyjnego Solo Projekt, wespół z muzykiem Marcinem Janusem stworzyła solo Movement Modular Synthesis. W stronę formalnych poszukiwań na pograniczu ruchu i muzyki poszła również w spektaklu 3-Dance, prezentowanym podczas Polskiej Platformy Tańca 2010. Bujakowska tańczyła również u Nigela Charnocka – w spektaklu Happy!Zarówno w swoich laboratoryjnych, abstrakcyjnych projektach, jak i w spektaklach o zdecydowanie bardziej „teatralnym” charakterze – jak Swan_like czy w spektaklu Charnocka – Bujakowska wypracowała swój oryginalny styl, oparty na rzadkim połączeniu dystansu, zmysłu komicznego i analitycznego stosunku do formy.

                                                                                     

We wrześniu 2013 roku wzięła gościnny udział w etiudzie Magdaleny Przybysz do muzyki Witolda Lutosławskiego, przygotowanej w ramach rezydencji Kilka kroków do Lutosławskiego – ćwiczenia kompozycyjne dla młodych choreografów (projekt LUTOSFERY). W tym samym roku wspólnie z Pauliną Wysocką zrealizowała spektakl Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój.  W 2013 roku w ramach „maat festival – border line 2013” w Lublinie stworzyła spektakl ID-ANCE, w 2014 tańczyła w „Legendach” w choreografii Kai Kołodziejczyk.

 

Choć Cię nie pojmuję…

Jak z Tobą rozmawiać? Jak do Ciebie dotrzeć? Czy mnie słyszysz? Czy ja słyszę Ciebie? Dlaczego czasami milczysz? Dlaczego nie odpowiadasz? Bawisz się mną? Sprawdzasz moją wiarę? Chcesz żebym się bardziej starał? Żebym Ci się bardziej poddał? Jak bardzo mogę Ci się poddać, żeby nie stracić siebie? Jaka jest Twoja  wola? Dokąd mnie wbrew mnie prowadzisz? 

 

Scenariusz: Marta Pietruszka, Mateusz Przyłęcki

Reżyseria: Mateusz Przyłęcki

Tańczy: Marta Pietruszka

Premiera: 19 kwietnia 2015, SCKM, Kraków

 

Bilety: 10 zł i 15 zł

Rezerwacje: scena.tanca.sckm@gmail.com /  tel. 12 430 50 90

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close