Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 21 listopada i w poniedziałek 24 listopada 2014  o godz. 19.00 Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka (ul. Nadwiślańska 2-4) zaprasza na kolejne pokazy  w ramach II edycji projektu Maszyna choreograficzna. W piątek Martin Nachbar (znany polskim widzom z innego projektu kuratorskiego Anny Królicy, Archiwum ciała) pokaże Repeater. Występ taneczny z ojcem. Natomiast w poniedziałek prezentacja grupowego spektakluRamony Nagabczyńskiej New (Dis)Order, w którym występują Magdalena Jędra, Mariusz Raczyński, Anita Wach.

 

O spektaklach:

 

 

Martin Nachbar: Repeater. Występ taneczny z ojcem

 

Dotychczas mój ojciec i ja pracowaliśmy używając drewna, zreperowanych rowerów, zebranych wiśni i podróżowaliśmy razem. Ale to wszystko było jakiś czas temu. Moja praca choreografa w różnych częściach świata pozwala na niewiele czasu i przestrzeni dla wspólnych projektów. Podczas gdy kiedyś to praca mojego ojca wyznaczała granice, to w tej chwili ogranicza nas moja praca.

 

Utwór „Repeater to propozycja: spędzać więcej czasu razem poprzez zaproszenie mojego ojca, emeryta, aby włączył się w moją pracę. W ten sposób choreografia mogłaby stać się hobby. Dla mojego ojca już się tak stało – nie w znaczeniu zwykłej zabawy (chociaż to nawet nie byłoby najgorsze), ale jak dla amatorów w pierwotnym znaczeniu tego słowa: wielbicieli danej czynności.

 

Wszystko to dotyczy także konfrontacji z długo chowanymi urazami, jak również odkrywania zaskakujących zalet drugiego człowieka. Ale utwór nie ma za zadanie tego ujawniać albo wyrazić. Głównym przedmiotem uwagi jest projekt wspólnego tworzenia utworu tanecznego. Próżnia długotrwałej ciszy jest w ten sposób zapełniana i stanie się obecnością na scenie, w której my, ojciec i syn, będziemy występować, i w której osiągniemy, mam nadzieję, czytelną intensywność.

 

Choreografia: Martin Nachbar

Taniec, wykonanie: Klaus Nachbar, Martin Nachbar

Współpraca artystyczna: Jeroen Peeters

Scenografia: Bettina Darmawan

Światła: Bruno Pocheron

Dźwięk: Boris Hauf

 

Produkcja: Martin Nachbar we współprodukcji z brut Wien, FFT Düsseldorf oraz Sophiensaele, Berlin
Wsparcie: Hauptstadtkulturfonds.

 

 

Supported by the NATIONALES PERFORMANCE NETZ (NPN) International Guest Performance Fund for Dance, which is funded by the Federal Government Commissioner for Culture and the Media on the basis of a decision by the German Bundestag.

 

 NPN (miniaturka)

 

 

Martin NACHBAR: Otrzymał szkolenie w Szkolę Nowego Rozwoju Tanecznego w Amsterdamie, w P.A.R.T.S. (Bruksela) oraz w Nowym Jorku. Był współzałożycielem kolektywu B.D.C. i pracował m.in. z Les Ballets C de la B, Verą Mantero, Meg Stuart, Nicole Beutler, Carlosem Pez, Thomasem Lehmen, Jochenem Rollerem i Joachimem Schlömerem. Jego utwory są wystawiane na scenach wielu krajów. Cechuje je połączone wykorzystanie   tańca, choreografii, dramaturgii, tekstu i mediów wizualnych. Oprócz tego tworzy specyficzne dla danego miejsca tournee performatywne w różnych kontekstach i miastach, prowadzi warsztaty improwizacji, mapowania i dramaturgii fizycznej oraz pisze dla rozmaitych magazynów tanecznych i teatralnych.

 

Klaus NACHBAR: (Kolonia) urodził się w 1938 roku w Niederhausen nad Appel, gdzie także spędził dzieciństwo. Otrzymał edukację szkołę w tamtejszej Volksschule, a następnie przeniósł się do szkoły handlowej w Bad Kreuznach. W latach 1954 do 56 otrzymał wykształcenie jako sprzedawca w Düsseldorfie zakończone egzaminem sprzedawcy i pracował jako sprzedawca w Düsseldorfie aż do roku 1959. Służba wojskowa od 1959 do 1960 roku. Następnie zatrudniony jako sprzedawca w hurtowniach artykułów dekoracyjnych w w Kolonii i w Düsseldorfie. Od 1 stycznia 2002 roku na emeryturze. Klaus Nachbar ożenił się 20 września 1964 roku Jego córka Susanne urodziła się 16 listopada 1966, jego syn Martin 22 marca 1971 roku. Rozwód w 1999 roku, drugie małżeństwo w tym samym roku.

 

***

 

Ramona Nagabczyńska: New (Dis)Order

 

Taniec rockowy był zazwyczaj wybujały i w anarchistyczny sposób skomplikowany. Taniec teatralny był zaś minimalistyczny, był tańcem pieszych. Popularny żart podsumowywał tę sytuację: We wczesnych latach 60-tych ludzie szli na koncert taneczny by popatrzeć jak inni stoją. Po koncercie wszyscy razem szli na imprezę potańczyć.

 

Cynthia Novack, Looking at Movement as Culture.

 

Spektakl to pętla energii idąca z muzyki w ciała performerów i stamtąd kontynuująca swoją drogę jako impuls do podejmowania przez performerów kolejnych działań ruchowych. Charakter tych działań przeskakuje pomiędzy spontanicznością a cytatem, intymnością a hedonizmem, wyzwoleniem a destrukcją i zaraża widza nie tylko energią i napięciem, ale też empatią. Dzięki subtelnemu wpleceniu estetyki tanecznej w działania, widz odnosi wrażenie jakby brał udział w imprezie, a nie spektaklu tanecznym.

Autopojetyczny system odtwarzania energii i budowania napięcia zawarty w New (Dis)Order,  mógłby trwać w nieskończoność. Ale każda impreza musi się kiedyś skończyć, pozostawiając po sobie ślad. 

 

Choreografia: Ramona Nagabczyńska (z dużym wkładem twórczym tancerzy)
Światła: Jan Cybis
Muzyka: Chinawoman, NEU!,Nisennenmondai, Ścianka, David Bowie
Występują: Magdalena Jędra, Mariusz Raczyński, Anita Wach

Premiera: 10 maja 2012

 

 

Partnerzy: Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Burdąg, Komuna//Warszawa

 

 Logo Komuna Warszawa (miniaturka)

 

 

Spektakl został zrealizowany dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

 

Ramona NAGABCZYŃSKA

tancerka / choreografka

 

Edukację taneczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie (dyplom baletowy), a następnie kontynuowała w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w The Place w Londynie (taniec współczesny).

Współpracowała z wieloma artystami i instytucjami w Polsce i poza jej granicami (Saju Hari, Carrie Cracknell i Lucy Guerin, Emma Martin, David Wampach, Ula Sickle, Sjoerd Vreugdenhil, Marysia Stokłosa, Kaya Kołodziejczyk, Paulina Orłowska, Polski Teatr Tańca, Fleur Darkin Company, Tom Dale Company, 30 Bird Productions, Junk Ensemble, Good Girl Killer). Tym samym, jako tancerka, Ramona wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach Europy — od słynnej galerii Tate Modern w Londynie, po londyński Sadler’s Wells i Stadsschouwburg w Amsterdamie. Jako choreografka zadebiutowała solowym spektaklem Man’s Best Friend, zrealizowanym w ramach programu Solo Projekt 2009 (Stary Browar Nowy Taniec, Poznań). Kolejne produkcje to: Turao/Dziw (instalacja video, 2010), New (Dis)Order (2012), Re:akumulacja (2012) oraz The way things dinge (2014). Obecnie realizuje autorskie projekty oraz współpracuje z: londyńskim teatrem wizualnym Clod Ensamble, niezależnym kolektywem Universal Law of Impermanence oraz warszawskim Centrum w Ruchu.

 

Maszyna choreograficzna 2014 – program

 

Tekst kuratorski Maszyny choreograficznej (Anna Królica)

 

Projekt Maszyna choreograficzna został zrealizowany w ramach współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca – program Scena dla tańca 2014.

 

 Logo Scena dla tańca (miniaturka)

 

www.scenadlatanca.pl

 

***

 

Projekt Kto inspiruje? Tadeusz Kantor! ma na celu zaprezentowanie procesu dostrzegania i ujawniania obecności związków pomiędzy ideami Kantora a zjawiskami w historii teatru, sztuk wizualnych, jak też w dziedzinach dotąd nie kojarzonych w sposób oczywisty z twórczością polskiego artysty – jak taniec, muzyka i szeroko rozumiany obszar działań performatywnych. Na realizowany w kilku odsłonach w 2013 i 2014 roku projekt złożą się wystawy, działania performatywne oraz wydawnictwa.

 

Cykl spektakli ujętych klamrą Maszyny choreograficznej jest kontynuacją poszukiwań wspólnych punktów pomiędzy twórczością Tadeusza Kantora a młodą polską choreografią. Pierwsza edycja Maszyny choreograficznej, w ramach projektu Kto inspiruje? Tadeusz Kantor! odbyła się w roku 2013. Projekt jest nowatorskim odniesieniem do twórczości Tadeusza Kantora poprzez choreografię i taniec współczesny. Takie spojrzenie ma celu otwarcie się Cricoteki nieznane dotąd konteksty i interpretacje. Punktem wyjścia do stworzenia programu performatywnego jest rozpoznanie dotyczące niemal stałej obecności zgadnienia ciała w dorobku Kantora, a przede wszystkim — w kontekście jego happeningów i teatralnych poszukiwań.

 

 

Bilety na poszczególne koncerty w cenie 15 zł i 10 zł

Bilety będą dostępne na stronie http://bilety.cricoteka.pl, w Cricotece przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 w godzinach otwarcia oraz przed rozpoczęciem pokazów.

Rezerwacje: rezerwacje@cricoteka.pl

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close