Instalacja Święto wiosny Katarzyny Kozyry odnosi się do legendarnego spektaklu w choreografii Wacława Niżyńskiego do muzyki Igora Strawińskiego. Ikoniczna realizacja, której premiera miała miejsce w 1913 roku w Paryżu, zmieniła myślenie zarówno o tańcu, jak i o muzyce współczesnej i była wielokrotnie reinterpretowana. 26 lipca o godz. 18.00 w Cricotece odbędzie się spotkanie z Katarzyną Kozyrą. Instalację w ramach programu Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń można oglądać do 2 września.

Wersja do druku

Udostępnij

Kozyra do odtworzenia choreografii zaprosiła osoby starsze, których ograniczone upływem czasu nagie ciała fotografuje w widoku z góry. Dzięki technice poklatkowej artystka symuluje taniec starców, przywracając im utraconą sprawność. Ciała tańczących stają się kostiumami poruszanymi niewidzialną siłą, dającą iluzję życia zamkniętego w krąg, nieustannie budzącego się na nowo.

Święto wiosny jest częścią programu prezentacji tańca Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń, którego  motywem przewodnim w 2022 roku jest „Lekcja anatomii”. Hasło nawiązuje jednocześnie do happeningu Tadeusza Kantora, obrazu Rembrandta i teatru anatomicznego.

Święto wiosny

26 lipca–2 września
wtorek–niedziela, 11:00–19:00
Bilety: 15 zł ulgowe, 20 zł normalne
Uwaga! Instalacja zawiera sceny nagości

Kuratorzy projektu Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon
Zespół realizujący projekt: Mariusz Gąsior, Maciej Jagoda, Kamil Kuitkowski, Barbara Pasterak, Anna Rejowska, Jakub Wydra, Natalia Zarzecka, Izabela Zawadzka, Natalia Żabińska
Identyfikacja graficzna: Wojciech Kołek, Grzesiek Mart

Katarzyna Kozyra, Święto wiosny, wideoinstalacja, 1999-2002, 13’57, kolekcja MOCAK-u

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close