Taniec, ruch, cielesność i anatomia. W Cricotece startuje kolejna edycja uznanego programu prezentacji tańca Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń. Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń to program realizowany od 2018 roku. Tegoroczne spektakle, często odmienne pod względem estetyki i formy, konsekwentnie wpisują się w motyw przewodni – Lekcję anatomii. Jest to nawiązanie nie tylko do obrazu Rembrandta, ale również do happeningu Tadeusza Kantora i idei teatru anatomicznego.

Wersja do druku

Udostępnij

Jak podkreślają kuratorzy – Paweł Łyskawa i Eryk Makohon – kluczowy dla programu jest motyw wiwisekcji, przełożony jednak na żywe ciała tancerzy. Ciało tańczące egzemplifikuje witalność i życie, i właśnie dlatego stanie się obiektem anatomicznej obserwacji, laboratoryjnych analiz i szczegółowej diagnostyki.

Uciekając od skojarzeń z dance macabre, w optyce zainteresowań sytuujemy ciało tancerza, tancerki, a więc ciało sprawne, zdolne do pozornej fragmentacji, choć czasem ograniczone dysfunkcjami, dojrzałe, czy wyeksploatowane (…). Rollercoasterowa Lekcja anatomii zbliża zatem do ciała żywego, budzi fascynację jego możliwościami, ale też skłania do refleksji nad ciałem poddającym się upływowi czasu, ciałem „doświadczonym” czy ciałem, poprzez zmysły, doświadczającym.

Tegoroczny Rollercoaster to jednak nie tylko spektakle (na scenie Cricoteki wystąpią m.in. Ramona Nagabczyńska czy Joe Alter), ale również wykłady performatywne i wideoinstalacja światowej sławy artystki sztuk wizualnych, Katarzyny Kozyry. Istotnym uzupełnieniem staje się skierowany do młodych twórców i twórczyń cykl towarzyszący Młodzi kreatorzy wrażeń. W jego ramach odbędą się premierowe pokazy porezydencyjne, a także spektakle Adeptów Krakowskiego Teatru Tańca oraz studentów wydziałów: Teatru Tańca i Reżyserii Dramatu krakowskiej AST. Wszystkie prezentowane w ramach cyklu pokazy wyrastają z inspiracji Lekcją anatomii.

Najbliższe wydarzenia odbędą się już w końcu maja: w czwartek 25 maja dr Anna Róża Burzyńska otworzy program wykładem Do czego ciało jest zdolne?, a 29 Ramona Nagabczyńska wystąpi ze spektaklem Części ciała.

Szczegółowy program: https://www.cricoteka.pl/pl/rollercoaster-lekcja-anatomii/

***

Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Patronat medialny:
Didaskalia, taniecPOLSKA.pl, Gazeta Wyborcza

„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń 2022”: „Lekcja anatomii”. Fot. Grzegorz Mart

„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń 2022”: „Lekcja anatomii”. Fot. Grzegorz Mart

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close