Wersja do druku

Udostępnij

W ramach IV edycji  KRoków – Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego „Ciało (nie) wystarczy” we wtorek 17 maja o godz. 19.00 odbędzie się premiera spektaklu Tomasza Bazana Solar plexus: „Ciało jest mapą. Struktura ciała to sieć powiązanych ze sobą elementów, tworzących odbicie tkanki kosmicznej. Kiedy patrzysz na mapę nieba, obserwujesz stałe i zmienne tego atlasu ruchu. Kiedy patrzysz na ciało, masz możliwość obserwacji doskonałej maszyny – wysoce wyspecjalizowanej technologii. W zależności od stopnia obserwacji masz możliwość uchwycenia wielopłaszczyznowych sensów i zasad wprawiających tę biotechnologiczną maszynę w ruch – węgiel i związki białkowe, aminokwasy; gazy i ciecze tworzące rój miliardów planet, choćby tylko w naszej galaktyce. Wracam do Afryki do źródeł swojego kodu”.

 

Tomasz Bazan: „Od około 10 lat w swoich badaniach nad ruchem, tańcem i ciałem skupiam się nad możliwością poszerzania ich granic. Obserwuję możliwości nie tylko mięśni czy ścięgien, ale i kości, żył, wydolności płuc, wytrzymałości skóry, indukowania energii powstałych z uderzeń o tkanki ciała. Solaris Lema porusza problemy niemożności zrozumienia Wszechświata, bezsilności nauki wobec innej formy istnienia oraz bezradności człowieka, który nie może uwolnić się w kosmosie od balastu ziemskiego ciała. Solaris ma dla mnie punkt odniesienia w stosunku do ciała, którego nigdy nie da się do końca zrozumieć, opisać, zanalizować, którego nie da się zapisać w żadnej matrycy i które zawsze wymyka się próbie systematyki, zmienia się. Wspomnienia nagromadzone w postaci receptorów ruchowych oraz składników pamięci tworzą Solarny ocean cytoplazmatyczny. To właśnie ciało.”.

 Miejsce: Małopolski Ogród Sztuki: ul. Rajska 12.

 

koncepcja i choreografia, taniec: Tomasz Bazan

muzyka, dźwięk: Marcin Janus, współpraca: Radosław Mirski

czas trwania: 50 min.

 

Tomasz Bazan – tancerz, reżyser i choreograf; twórca i kurator siedmiu edycji międzynarodowego festiwalu eksperymentalnego tańca i ruchu MAAT FESTIVAL. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej (specjalizacja: krytyka i animacja dzieł sztuk plastycznych). Szeroko pojmowanego tańca uczył się u wielu znakomitych tancerzy i mistrzów sztuk walki w Polsce i poza granicami kraju (spotkania, warsztaty, konferencje, staże, couchingi). Współpracuje z wybitnymi teatrami, tancerzami, choreografami, dramaturgami i reżyserami w Polsce oraz poza granicami kraju (m.in. Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego – Renate Jett, Małgorzata Szczęśniak, Jacek Poniedziałek; Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice Włodzimierza Staniewskiego; Kunst Gillian Gallery; Dance Art Now; Compagne le Sablier; Context Bodies; Teatr Wielki – Opera Narodowa; Art Stations Foundation; Teatr Provisorium; Teatr Nowy w Łodzi; Teatr Dramatyczny w Warszawie; Teatr Rozmaitości w Warszawie; Teatr Powszechny w Warszawie). Od 2012 roku należy do najbliższych współpracowników Krzysztofa Garbaczewskiego. Tańczył w Everyman Jack of You i Forgiveness Erika Ehna na deskach Teatru La MaMa w Nowym Jorku (w ramach projektu Soulographie) . 1 sierpnia 2013 roku miała miejsce premiera Kamiennego nieba, gdzie Tomasz Bazan stworzył postać Warsa i stał się jedną z twarzy spektaklu – koprodukcji Muzeum Powstania Warszawskiego i Nowego Teatru w Warszawie. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2011, 2015) i solistą w spektaklu Locus Solus w Volksbühne (2016). Zrealizował szereg interdyscyplinarnych projektów oscylujących wokół spektakli, happeningów, instalacji kolektywnych i performance, pokazywanych w wielu prestiżowych miejscach niemal w całej Polsce i za granicami kraju (Niemcy, USA, Norwegia, Ukraina, Białoruś, Francja, Słowacja, Wielka Brytania, Japonia, Hiszpania, Belgia, Izrael), tworząc z czasem swój własny, rozpoznawalny styl.

 

ceny biletów:

normalne: I miejsca 35zł; II miejsca 25 zł

ulgowe: I miejsca 20 zł; II miejsca 15 zł

 

Rezerwacje: tel. 12 424 45 28, 12 424 45 25

 Kasa Biletowa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki jest czynna na godzinę przed wydarzeniami biletowanymi.

Kasa w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (pl. Św. Ducha 1, 31-023 Kraków) czynna w godzinach:

w poniedziałki 10.00-14.00 oraz 14.30-18.00  

od wtorku do soboty 9.00-14.00 oraz 14.30-19.00 

w niedziele 15.00 – 19.00 – jeśli jest grany spektakl

 

Program festiwalu

 

KRoki 2016 - logo (miniaturka)MOS - logo 2016 (miniaturka)Teatr im. Juliusza Słowackiego - logo 2016 (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close