Wersja do druku

Udostępnij

Hasłem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej edycji 20. Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza, która odbędzie się w Krakowie w dniach 21-28 lipca będą Bajki, baśnie, legendy. W programie festiwalu znajdą się opowieści ze świata fantazji, nawiązujące zarówno do europejskiego, polskiego i krakowskiego dziedzictwa kulturowego.

 

Ponieważ 20. edycja festiwalu zbiega się z obchodami Roku Moniuszkowskiego, upamiętniającego 200. rocznicę narodzin kompozytora, muzyka tego twórcy będzie swoistą klamrą spinającą festiwal. Dlatego też premierowy spektakl Baletu Cracovia Danza Pan Twardowski. Ale bajka! zostanie wystawiony najpierw podczas uroczystej gali jubileuszowej inaugurującej tegoroczną edycję, która odbędzie się w poniedziałek, 22 lipca w Teatrze Variété, a następnie na zakończenie festiwalu, podczas pokazu na Rynku Głównym 28 lipca.

 

W ramach festiwalu, jak co roku odbywać się będzie również wiele spektakli i pokazów zespołów z całego świata, a w finałowy weekend tancerze pojawią się w najpiękniejszych miejscach Starego Miasta (m.in. Collegium Maius, Barbakan, Rynek Główny) ożywiając tańcem zabytki Krakowa. Spośród bogatego finałowego programu warto zwrócić uwagę chociażby na przedstawienie Bajka o księżniczkach w wykonaniu młodzieżowego zespołu Capella Antiqua Bialostociensis, który w tym roku został wyróżniony tytułem zespołu rezydenta.

 

Specjalnie na finałowy weekend organizatorzy przygotowali premierowe spektakle, nawiązujące do przewodniego tematu festiwalu. W sobotę, 27 lipca na scenie na Rynku Głównym odbędzie się Wieczór Baśni, w ramach którego krakowska publiczność obejrzy międzynarodową produkcję Metamorfozy. Kot w butach, do której choreografię przygotowali: mistrz tańca i choreografii barokowej, Pierre-Francois Dollé oraz wspaniała tancerka Irène Feste. Obok francuskich choreografów, na scenie pojawią się tancerze Baletu Cracovia Danza. Artystom towarzyszyć będą muzycy grający na historycznych instrumentach. Zgodnie z festiwalową tradycją, sobotni wieczór zamknie bal dla publiczności.

 

W niedzielę, 28 lipca na Rynku Głównym, w ramach Wieczoru Legend, pochodząca z Indii Alaknanda, mistrzyni tańca Kathak wraz ze swoim zespołem Sanskriti przedstawi spektakl Znad Jamuny i Gangesu. Tego dnia finał 20. edycji festiwalu zwieńczy spektakl do muzyki Stanisława Moniuszki – Pan Twardowski. Ale bajka! w wykonaniu Baletu Cracovia Danza.

 

Tradycyjnie już festiwalowi towarzyszyć będą 5-dniowe warsztaty taneczne Kraków tańczy, na które co roku przyjeżdża do Krakowa ponad 150 uczestników z całego świata. Tym razem odbędą się one w nowym miejscu, czyli w Młodzieżowym Domu Kultury Dom Harcerza, znajdującym się przy ul. Reymonta 18. Kursanci kształcić się będą pod okiem międzynarodowych mistrzów tańca. W tym roku po raz pierwszy warsztaty festiwalowe (tańce empirowe) poprowadzi Irène Feste, znawczyni m.in. tańców balowych pierwszej połowy XIX wieku.

 

 

Program 20. Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza:

 

1-28 lipca 2019
Hol Kamienny Magistratu

Wystawa jubileuszowa

 

22 lipca 2019

Krakowski Teatr Variété

godz. 19.00: Jubileuszowa gala baletowa Pan Twardowski. Ale bajka!

 

23-25 lipca 2019
Barbakan

godz. 19.00: Pokazy zaproszonych zespołów tanecznych

 

Pokazy finałowe

 

27 lipca 2019

Rynek Główny

godz. 20.00: Metamorfozy. Kot w butach

Bal publiczności

 

28 lipca 2019

Rynek Główny

godz. 20.00: Znad Jamuny i Gangesu oraz Pan Twardowski. Ale bajka!

 

Ponadto liczne pokazy zespołów tanecznych:

 

27 lipca 2019

Collegium Maius, w godz. 15.00-18.00

Rynek Główny, w godz. 13.00-15.30

        

28 lipca 2019

Barbakan, w godz. 15.00-18.00
Collegium Maius, w godz.
15.00-18.00        

Rynek Główny, w godz. 13.00-18.00

 

Zaproszone zespoły to:

 

Zespół Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Bialostociensis

Zespół Muzyki Dawnej i Tańca Historycznego Capella Nicopolensis

Krakowska Szkoła Flamenco Almoraima – zespół zabytkowy

Monplaisir Dance Company

Sanskriti 

Szkoła Tańca Jane Austen

 

więcej informacji na temat zaproszonych gości

 

***

 

Dyrektor artystyczny: Romana Agnel

Dyrektor organizacyjny: Dominika Kosek-Turowska

Organizator: Balet Cracovia Danza – Instytucja Kultury Miasta Krakowa

Współorganizator: Fundacja Ardente Sole, MDK Dom Harcerza

 

cracoviadanza.pl/festiwal

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close