Wersja do druku

Udostępnij

W weekend 31 marca i 1 kwietnia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” zaprasza na warsztaty butō The corpse of mine, które poprowadzi Mehdi Farajpour, artysta pochodzący z Iranu, a obecnie pracujący we Francji. Trening opracowany przez Mehdiego Farajpoura daje możliwość doświadczenia medytacyjnej natury tańca butō. Tancerz celowo zestawiabutō z medytacją tybetańską, jogą indyjską i sufizmem perskim, by wskazać podobieństwa między nimi i umieścić je w kontekście tańca medytacyjnego. Każda część treningu rozpoczyna się „badaniem ciała” i rozgrzewką przygotowaną przez Farajpoura oraz jego nauczycielkę jogi Mayę.

Istotnym elementem warsztatów jest poszukiwanie harmonii ruchu poprzez badanie zależności między ciałem a umysłem.

Zagadnienia poruszane podczas warsztatów:

– znaczenie rytmu w performansie butō

– haiku i butō

– balans i utrata równowagi,

– wstawanie, upadanie, rzucanie się w dół

– „ruchomy bezruch” i „surrealistyczne ciało”

– alienacja (oddzielenie ciała i umysłu)

– poruszanie i bycie poruszanym

– „wiszące ciało” itd.

Mehdi Farajpour (ur. 1980 w Teheranie) tancerz, reżyser, choreograf, dyrektor artystyczny Oriantheatre Company rezydującego w Paryżu. Odkąd ukończył studia licencjackie na wydziale teatralnym Uniwersytetu Sooreh w Teheranie, aktywnie działa jako performer oraz nauczyciel tańca medytacyjnego według swojej autorskiej koncepcji. W 2002 roku powołał do życia grupę teatralną Oriantheatre Company, która początkowo występowała tylko w stolicy Iranu, a następnie na kolejnych scenach za granicą, by w końcu osiąść na stałe w Paryżu. Grupa zawsze skupiała tancerzy różnych narodowości, zainteresowanych teatrem fizycznym oraz zagadnieniami fizycznej i psychicznej koncentracji aktora/tancerza. Ważne miejsce w jej pracy zajmuje problem obecności tancerza na scenie. Mehdi Farajpour działa również na polu literatury, fotografii i muzyki. W 2008 roku ukazała się jego książka The monk performers, w której podsumowuje swoje doświadczenia sceniczne. Od wielu lat Farajpour współpracuje z festiwalami tańca w Europie i poza jej granicami, m.in. w Turcji, Niemczech, Szwecji i Finlandii oraz w Indiach. W ramach programu rezydencji artystycznej pracował w Korei Południowej i w Polsce. Z warsztatem The corpse of mine odwiedził m.in. Indie, Koreę Południową, Finlandię, Iran, Turcję.

Koszt warsztatów – 120 zł. Ilość miejsc ograniczona

Szczegółowe informacje w zakładkach Kalendarium/Wydarzenia oraz na stronie:

http://www.manggha.krakow.pl/

Kontakt: muzeum@manggha.krakow.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close