Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 16-17 grudnia 2017 roku Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza na warsztaty i pokaz spektakli Tomasza Bazana i Grupy Wokół Centrum. W sobotę, 16 grudnia Tomasz Bazan poprowadzi warsztaty Open Body. Podczas warsztatów uczestnicy z prowadzącym pozbawieni zmysłu wzroku będą eksplorować własne ciało i przestrzeń, radząc sobie z zastaną, nową sytuacją. Proces świadomego ograniczenia zasobów ciała ma pobudzić te, które są w normalnym procesie użycia zakryte lub nieświadome. W niedzielę, 17 grudnia Grupa Wokół Centrum poprowadzi warsztaty dla grup: średniozaawansowanej i zaawansowanej oraz początkującej. Po warsztatach, o godz. 19.00 odbędzie się prezentacja spektaklu w choreografii Agaty Moląg Makia, w której zatańczą Monika Świeca oraz Marta Wołowiec oraz Project Monster w reżyserii i wykonaniu Tomasza Bazana.

 

Makia

Makia – element hawajskiej metody medytacji huny, odnoszącej się do specyficznie pojmowanego skupienia jako umiejętności kierowania energią i posyłania jej tam, gdzie chcemy. Dla nas interesujące stają się nie tyle zasady same w sobie, ale analogie jakie można odnaleźć i użyć do pracy z tancerzem na płaszczyźnie różnych aspektów obecności scenicznej, koncentracji i połączenia ciała i umysłu, intencji i ruchu, i wreszcie relacji performer – widz.

 

Grupa Wokół Centrum to kolektyw artystyczny, działający w ramach Nowohuckiego Centrum Kultury – Krakowskiego Centrum Choreograficznego, którego trzon stanowią tancerki Agata Moląg, Monika Świeca i Marta Wołowiec. Grupa, w zależności od projektu, zaprasza do współpracy twórców innych dziedzin sztuki, wierząc, że wymiana inicjuje kreatywny rozwój, a poznawanie tego co odmienne, pozwala na stopniowe klarowanie się własnego języka scenicznego wyrazu. „Czerpiemy z tego, co prywatne, niesceniczne, parateatralne. Artyzmu szukamy w prostocie, przekazu w cytatach z życia, a smaku i waloru w ruchu. Nigdy nie zapominamy o tym, że jesteśmy tancerzami, a więc ruch jest naszym głównym narzędziem.”. Kolektyw sprawuje opiekę nad wydarzeniami i obszarem działań edukacyjnych w Krakowskim Centrum Choreograficznym, produkuje własne spektakle, realizuje projekty artystyczne, nawiązuje kontakty i poszukuje zagranicznych partnerów.

 

Więcej o warsztatach Grupy Wokół Centrum

 

Project Monster

Przedstawienie mówi o konsekwencjach spotkania widowni z performerem. Kim jest on i kim są oni? Jak on postrzega ich i oni jego – i czy rzeczywiście dochodzi tu do spotkania? Naszym celem jest rozszczelnienie tej pozornej oczywistości. Niech on stanie się dla was medium: urzeczywistni to, czego sami się boicie, co was żenuje, czego sami nigdy byście nie zrobili. Czy wtedy będziecie bliżej siebie, a może dalej?

 

Jesteście bezpieczni w konwencjonalnej sytuacji widz – artysta. Czy na pewno? Spróbujemy zrealizować wasze ukryte pragnienia złożone z sekretnie wyszukiwanych w Internecie treści, które szybko kasujecie z historii. Kto kim tu gra? I kto wygrywa? Kto komu zrobi dobrze i za jaką cenę? To będzie sen, ale to nie będzie snem. Cofnijmy się do 1999 roku, na moment przed tym, kiedy wszystkie zegary pokażą 000, a wy byliście 17 lat młodsi. Dokonamy przekroczenia – do tyłu. Nie bójcie się, nasz potwór będzie miał śliczną twarz.

 

Tomasz Bazan – tancerz, reżyser i choreograf; twórca i kurator dziewięciu edycji międzynarodowego festiwalu eksperymentalnego tańca i ruchu Maat Festival. Ukończył wydział kulturoznawstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej o specjalizacji krytyka i animacja dzieł sztuk plastycznych. Współpracuje z teatrami dramatycznymi, tancerzami, choreografami, dramaturgami i reżyserami w Polsce oraz zagranicą. Zrealizował szereg interdyscyplinarnych projektów, oscylujących wokół spektakli tanecznych, teatralnych, instalacji kolektywnych, performansów pokazywanych w wielu miejscach niemal w całej Polsce i za granicami kraju (m.in. Niemcy, USA, Norwegia, Ukraina, Białoruś, Francja, Słowacja, Wielka Brytania, Japonia, Hiszpania, Belgia, Izrael), tworząc z czasem swój własny, rozpoznawalny styl. Krytyka uznała działania Tomasza Bazana za jednego z najważniejszych tego typu artystów w Polsce.

 

Paweł Soszyński – krytyk teatralny, pisarz. Od 2009 związany z internetowym magazynem kulturalnym „Dwutygodnik”. W 2010 roku ukazała się jego powieść OsobyProject Monster to jego debiut dramaturgiczny.

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close