Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 25 listopada o godz. 20.00 w Klubie Alchemia w Krakowie (ul. Estery 5) w cyklu Free The Dance odbędzie się kolejne międzynarodowe spotkanie muzyki i tańca improwizowanego. Tym razem, przy okazji swojej europejskiej trasy, w Krakowie zagoszczą znakomici muzycy z Amsterdamu: Yedo Gibson, Vasco Trilla i Mikael Szafirowski. Będzie to zarazem spotkanie zarazem po latach tancerki Małgorzaty Haduch i Yedo Gibsona, których łączy wspólna historia amsterdamskiej sceny improwizowanej. Obydwoje poszukują własnych ścieżek w nurcie improwizacji, wykorzystując doświadczenie zdobyte u holenderskich mistrzów free jazzu, takich jak Ab Baars czy Wilbert de Joode. W składzie wieczoru zagra także Vasco Trilla, który był już gościem Free The Dance w kwietniowym cyklu, krakowskim akcentem będzie natomiast udział Pauliny Owczarek (saksofon). Natomiast dużą niespodzianką będzie duet taneczny: Piotr Skalski i Małgorzata Haduch poznali się w czasie projektu w reżyserii legendarnego choreografa Davida ZambranoSoul Project. W Alchemii po raz pierwszy pojawią się w improwizowanym duecie.

CyklFree The Dancepowstał z inicjatywyMałgorzaty Haduch&Unfinished Company. Jest to seria występów z udziałem muzyków-improwizatorów oraz tancerzy. Dotychczas krakowska publiczność miała okazję oglądać Free The Dance z udziałem takich znakomitych muzyków jak Michael Zerang, Rafał Mazur, Dominik Strycharski, Arvind Ganga, Paulina Owczarek oraz tancerek Lori Duncan, Maria Mavridou, Manuela Tessi. Stowrzony przez Malgorzatą Haduch styl improwizowania jest oryginalną propozycją, która nie da się zaszufladkować ani we współczesnych formach tańca ani performensu. Free The Danceczerpie inspiracje z muzyki free jazzowej i idei DIY,jest manifestem pełnym pasjiłamiąc podziały form scenicznych oraz „uwalniając” improwizowany taniec współczesny od wielu stereotypów.

Yedo Gibson – saksofon
Mikael Szafirowski – gitara
Vasco Trilla – perkusja
Paulina Owczarek – saksofon
Piotr Skalski – taniec
Malgorzata Haduch – taniec

Yedo Gibson Trio: Podczas dwuletniego pobytu w Londynie, Yedo Gibson pracował razem z perkusistą Stevem Noble, tworząc trio z basistą Dominic Lashem i Johnem Edwardsem. Po przeprowadzce do Holandii, już w pierwszym tygodniu poznał Mikaela Szafirowskiego, z którym założyli orkiestrę – Royal Improvisers Orchestra. Równocześnie pracowali razem w trio NHC oraz stworzyli nowy zespół, The Dutch, z udziałem Luc Ex. Natomiast w lecie 2013 roku, miało miejsce owocne spotkanie z perkusistą Vasco Trilla, który od razu dołączył do duetu Gibson-Szafirowski, doskonale dopełniając swoją obecnością energię tego tria.

Wstęp 20 zł

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close