Wersja do druku

Udostępnij

BalletOFFFestival to nowa propozycja Krakowskiego Centrum Choreograficznego. Festiwal powstał w miejsce Krakowskich Spotkań BaletOFFowych, które od 1991 roku prezentowały i promowały w Krakowie sztukę tańca. W zeszłym roku Festiwal odbył się po raz ostatni. Dotychczasowym organizatorem wydarzenia był Dział Animacji Kultury obecnie: Impresariat Nowohuckiego Centrum Kultury.

 

W ramach Krakowskich Spotkań BaletOFFowych prezentowane były prace krakowskich, polskich oraz zagranicznych artystów, zarówno twórców profesjonalnych, jak i uzdolnionych młodych twórców – amatorów. Festiwal przez 22 edycje ewoluował w swoim rysie programowym od prezentacji sztuki baletowej (Krakowskie Spotkania Baletowe) po przedstawianie współczesnych form tańca – co zaowocowało zmianą nazwy na Krakowskie Spotkania BaletOFFowe.

 

Ze względu na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość oraz nowe potrzeby rynku sztuki współczesnej proponowana dotąd formuła Festiwalu wyczerpała się.  W miejsce dotychczasowych Spotkań powstała inicjatywa wpisana w zupełnie nową formę, odpowiadającą potrzebom współczesnych artystów i widzów.

 

Organizatorem nowego Festiwalu jest Krakowskie Centrum Choreograficzne, które powstało w styczniu 2014 roku, jako rozwinięcie wizji artystycznej i organizacyjnej Krakowskiego Teatru Tańca oraz jego twórcy, Eryka Makohona, działających w Nowohuckim Centrum Kultury od wielu lat.

 

Nowy Festiwal z dużą konsekwencją realizować będzie ideę zawarta w tytułowej formule „BalletOFFF” –  w głównym nurcie Festiwalu znajdą się propozycje wykraczające poza klasyczny wizerunek tańca, eksplorujące nowe myślenie o kompozycji, formie i estetyce.

 

BalletOFFFestival to festiwal rezydencyjny, który stymulować będzie artystyczny proces twórczy. Wybrane realizacje projektowe otrzymają od Krakowskiego Centrum Choreograficznego wsparcie w realizacji spektaklu/wydarzenia/działania z zakresu  szeroko rozumianego tańca współczesnego i teatru tańca. Proces  obejmie kilkutygodniową rezydencję

, w ramach której wyłonieni artyści pracować będą w dialogu z mentorem. Opiekunami poszczególnych rezydencji będą zaproszone do współpracy autorytety artystyczne z Polski i ze świata.

 

Kulminację Festiwalu stanowić będzie prezentacja powstałych w wyniku procesu spektakli oraz wydarzeń towarzyszących.

Istotnym elementem nowej formuły Festiwalu jest konfrontacja myśli choreograficznej, reprezentującej trzy zawierające się w sobie obszary: Kraków – Polska – Świat. To właśnie konfrontacja i wymiana doświadczeń artystów, reprezentujących te obszary, wynikająca z tego synergia oraz możliwość jej obserwacji przez widownię budować będzie dodatkową wartość BalletOFFFestival.

Festiwal to kolejny ważny element misji Krakowskiego Centrum Choreograficznego, obejmującej stymulację i wspieranie sztuki choreograficznej oraz stwarzanie warunków do procesowej pracy badawczej/poszukującej  w zakresie sztuki choreograficznej. KCC poprzez Festiwal stwarza warunki do twórczej konfrontacji choreografa i mentora. Udostępnia przestrzeń do pracy studyjnej, oferuje pomoc w realizacji spektaklu oraz promocji premiery.

 

Kuratorem BalletOFFFestival jest Eryk Makohon. W ramach tegorocznego prologu, który odbędzie się w dniach 14-16 listopada 2014 powstaną dwa autorskie spektakle taneczne, reprezentujące Kraków i Polskę (spektakl Homo religiosus Karola Miękiny, stypendysty programu „Młoda Polska” oraz spektakl polsko-niemieckiego kolektywu Little: interference). Na koniec BalletOFFFestival swój spektakl zaprezentuje grupa ze Słowacji Divadlo Štúdio tanca/ Štúdio tanca dance theatre  w choreografii Jozefa Fručka.

 

Dodatkowym wydarzeniem Festiwalu będzie premiera Art Color Ballet oraz spektakl Krakowskiego Teatru Tańca Poliamoria, który zainauguruje działalność nowego studia tanecznego Krakowskiego Centrum Choreograficznego.

 

PROGRAM BalletOFFFestival prologue

 

14 listopada (piątek) KRAKÓW

19.15 Homo religiosus, chor. Karol Miękina – premiera/ sala teatralna NCK

 

15 listopada (sobota) POLSKA

17.00 JETZT/TERAZ, Little: interference – premiera / Studio KCC

19.15 JETZT/TERAZ, Little: interference – premiera / Studio KCC

 

16 listopada (niedziela) ŚWIAT

19.15 FROM SIDE OF A MAN, FROM SIDE OF A WOMAN, Divadlo Štúdio tanca/ Štúdio tanca dance theatre, chor. Jozef Fruček/ sala teatralna NCK

 

Wydarzenia towarzyszące:

 

15 listopada (sobota)

18.00 Mimos, Art Color Ballet – premiera / sala teatralna NCK

 

16 listopada (niedziela)

17.00 uroczyste otwarcie nowego Studia Krakowskiego Centrum Choreograficznego

            Poliamoria, Krakowski Teatr Tańca

            bankiet dla zaproszonych gości 

 

Więcej informacji

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close