Wersja do druku

Udostępnij

Już w ten weekend rozpoczną się kolejne Krakowskie Spotkania BaletOFFowe. Historia festiwalu rozpoczęła się w 1992 roku. Początkowo odbywał się on jako Krakowskie Spotkania Baletowe. Organizowane przez Nowohuckie Centrum Kultury – od 2006 roku pod obecną nazwą – łączą w swoim programie repertuar profesjonalny oraz działania z pogranicza ruchu amatorskiego i niezależnego. Początkowo zorientowane także na prezentację projektów zagranicznych, ostatnio stają się przede wszystkim przeglądem krajowej – oraz w dużym stopniu krakowskiej – choreografii. Inicjatorką i dyrektorką festiwalu jest Bożena Makowska z NCK.

Tegoroczne Spotkania rozpocznie spektakl Listy George Sand w choreografii Michaiła Zubkowa. W ramach tego samego wieczoru zobaczyć będzie można dwa przedstawienia powstałe podczas warsztatów Festiwalu Scena Otwarta w Tarnowie – Klipsy Eryka Makohona oraz Głębię w choreografii Marty Pietruszki.

W sobotę z kolei odbędzie się koncert „Tak tańczy Kraków!”. W Nowohuckim Centrum Kultury zaprezentują się zespoły z niezależnej sceny tanecznej Krakowa, często działające przy szkołach tańca i centrach kultury. Scena Tańca Współczesnego, Oranim Dance Group, Krakowski Teatr Tańca, Krakowska Akademia Tańca, Krakowska Kompania Tańca, Grupa Tańca Współczesnego FORMA, Teatr Tańca DF. Zaprezentują małe formy choreograficzne bądź fragmenty większych przedstawień.

Interesująco zapowiada się ostatni wieczór festiwalu, podczas którego obejrzeć będzie można współczesną wersję Jeziora łabędziego w choreografii Idana Cohena. To dyplomowy spektakl studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu krakowskiej PWST. Choreograf zaznacza, że miał na celu nie tylko kolejną intepretację baletu Czajkowskiego, ale też przedstawienie tego dzieła jako ikony kultury. To już kolejny efekt współpracy Cohena z bytomskim ośrodkiem. Na początku 2011 roku choreograf zaprezentował premierę spektaklu Because, zrealizowaną ze Śląskim Teatrem Tańca.

W ramach tego samego niedzielnego wieczoru wystąpi także węgierski zespół Zadam Company Jej założyciel, Ádám Zambrzycki, przez sześć lat był solistą w Company Pál Frenák. Do kolejnych projektów zaprasza różnych artystów. W In’N’Out wystąpi razem z Dánielem Szászem, który jest również współtwórcą choreografii.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close