Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 18-25 lutego 2017 Teatr Groteska w Krakowie już po raz czwarty zaprasza do udziału w unikalnym wydarzeniu – Materia Prima IV Międzynarodowym Festiwalu Teatru Formy. W ramach festiwalu zostaną zaprezentowane najwybitniejsze spektakle teatru formy z całego świata, tj. z Francji, Holandii, Kanady, Litwy, Niemiec, Wietnamu, Włoch, Szwajcarii i USA.  „Materia Prima” pokazuje spektakle odkrywcze i zaskakujące, w których teatr łączy się z nowym cyrkiem i teatrem tańca, taniec przeplata z multimediami, a także formami teatru lalek, masek.

 

W tym roku szczególną uwagę warto zwrócić na dwa spektakle taneczne, które pokażą zespoły prowadzone przez wybitnych choreografów –  Compagnie Marie Chouinard z Kanady i CCN Créteil & Val-de-Marne/Compagnie Kӓfig z Francji.  W ramach festiwalu wystąpi również znana widzom poprzedniej edycji wydarzenia  grupa NoGravity Dance Company,  która przedstawi zaskakującą choreografię „zawieszoną” kilka metrów nad ziemią. Natomiast Compagnia Finzi Pasca ze Szwajcarii przyjedzie do Polski po raz pierwszy i zaprezentuje spektakl La Verità z pogranicza teatru, nowego cyrku, teatru akrobacji, teatru tańca, muzyki i śpiewu z udziałem dwunastu artystów-akrobatów. 

 

W dniach 22-23 lutego 2017 Compagnie Marie Chouinard wystąpi z najważniejszym dziełem założycielki grupy – bODY_rEMIX/gOLDBERG _vARIATIONS. Widzowie kontemplować będą jednocześnie piękno i brzydotę, a także siłę i słabość ludzkiego ciała. To poetycka, a zarazem niezwykle poruszająca opowieść o kondycji ludzkiej w świecie. Kanadyjska artystka gościła już w Polsce – w 2010 roku była gościem Międzynarodowego festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł, podczas którego zaprezentowała 24 Preludia Chopinowskie oraz własną interpretację Święta wiosny. Krakowski występ jest zatem unikalną okazją na spotkanie z wizjami choreograficznymi artystki, która przedefiniowała rozumienie sztuki tańca i sposoby reprezentacji ciała na scenie.

Więcej o spektaklu

 

Choreografem przedstawienia  przedstawienia Pixel (18-19 lutego 2017), zrealizowanego przez CCN Créteil & Val-de-Marne/Compagnie Kӓfig, jest Mourad Merzouki, który przekształcił uliczny hip-hop w formę sztuki prezentowaną na najważniejszych światowych scenach. Jeszcze w dzieciństwie praktykował sztuki walki i cyrk. Jest dyrektorem Centre Chorégraphique National de Créteil et du Val-de-Marne i Compagnie Kӓfig we Francji. Choreograf mówi o swoim spektaklu: „Projekt Pixel narodził się, kiedy po raz pierwszy ujrzałem prace Adriena Mondota i Claire Bardainne. To była fascynacja od pierwszego wejrzenia: nie byłem w stanie odróżnić świata realnego od wirtualnego i od razu podjąłem decyzję, żeby wraz z nimi spróbować połączyć świat interaktywnych projekcji wideo z tańcem. Znalezienie balansu pomiędzy tańcem a abstrakcyjnym obrazem było ogromnym wyzwaniem. Ta praca odwróciła moje postrzeganie gestu i ruchu na scenie. Energia i wirtuozeria hip-hopu połączyła się ze światem poezji i snów”.

Więcej o spektaklu

 

NoGravity Dance Company, we współpracy z Accademia Filarmonica Romana i Teatro Olimpico,  pokaże spektakl Aria Emiliano Pelisariego (23-24 lutego 2017). Tancerze-akrobaci w groteskowych kostiumach wykonują w powietrzu szereg geometrycznych figur, następujących po sobie jak w kalejdoskopie. Na scenie widzowie zobaczą też barokowy zespół muzyczny, który wykona muzykę instrumentalną i wokalną. W spektaklu pojawią się utwory takich kompozytorów, jak: Antonio Vivaldi, Claudio Monteverdi, Giovanni Battista Pergolesi, Giuseppe Tartini. Przedstawienie stanowi połączenie tańca, muzyki i śpiewu – teatr i koncert w jednym.

Więcej o spektaklu

 

Compagnia Finzi Pasca w przedstawieniu La Verità  poetyckie obrazy następują po sobie jak we śnie. Składają się na nie zapierające dech w piersiach akrobacje, przeplatane dowcipnymi scenami wybornej klaunady. La Verità jest hołdem dla Salvadora Dalego. Daniel Finzi Pasca jest reżyserem, inscenizatorem i aktorem w jednym. Jego przedstawienie „Corteo” wyreżyserowane w 2005 roku dla Cirque du Soleil obejrzało do tej pory trzy miliony widzów. W 2016 roku stworzył kolejną mistrzowską kreację Luzia dla tego najbardziej znanego na świecie nowego cyrku.

Więcej o spektaklu

 

 

 Strona festiwalu: http://materiaprima.pl/

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close