Wersja do druku

Udostępnij

W listopadzie i grudniu Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie zaprasza do swojej nowej siedziby (ul. Nadwiślańska 2-4) na wydarzenia performatywne w ramach projektu Kto inspiruje? Tadeusz Kantor! Polifonie. Jak pisze Anna Szwajgier, kuratorka projektu, „Spektakle Kantora «skomponowane» były w niemal muzyczny sposób, a ich narracja często odbiegała od typowo dramaturgicznego myślenia. W równej mierze były one umuzycznione w warstwie dźwiękowej, co w przestrzeni czynności i akcji odbywających się na scenie. Dlatego dźwięki takie jak tupanie, stuki, grzechotanie, skrzypienie i mnóstwo innych, można traktować jako materiał muzyczny, komponowany przez reżysera.

 

Tadeusza Kantora i artystów Polifonii łączy radykalność postawy awangardowej, spektakularność działania, praktyka zderzania elementów odległych (z dziedziny życia i sztuki) oraz stosowanie przedmiotów i brzmień codzienności dla celów artystycznych.

 

Utwory, które usłyszymy, są zarazem muzyczno-tanecznymi spektaklami osadzonymi na kanwie czysto brzmieniowej narracji naturalnych oraz elektronicznie przetworzonych dźwięków głosu, ciała, przedmiotów. Ruchy i gesty posiadają tu funkcje nie tylko wizualne, ale i czysto brzmieniowe (jako sposób wydobycia niezwykłych odgłosów).”

 

W dniach 6-7 listopada o godz. 20.00 CRICOTEKA zaprasza na 3 Singers – połączenie innowacyjnego performansu i instalacji, przy udziale muzyki tworzonej na żywo, a także ruchu oraz technologii w celu zwrócenia uwagi i poszerzenia wiedzy na temat problemów dotyczących kobiet pracujących w zglobalizowanym przemyśle odzieżowym. 3 Singers bada rolę praw kobiet w trzech różnych okresach historycznych — od produkcji przedindustrialnej, poprzez rewolucję przemysłową, aż po obecnie występujący wyzysk.

 

 

Natomiast 7 listopada w godz. 13.00-16.00 w ramach Polifonii

Fides Krucker poprowadzi warsztaty Oddech, Ciało i Głos. Odkrywanie fizyczności i praktycznego ucieleśnienia głosu.  

 

W grudniu odbędzie się prezentacja spektaklu Stille Harakiri Farmers, w którym czwórka tancerzy wybiera się na oczach widzów w podróż po historii myślenia utopijnego. Towarzyszy im kwartet smyczkowy, grający specjalnie skomponowaną na potrzeby spektaklu kompozycję.

 

 

O projekcie

 

 

„Polifonia to termin oznaczający współdziałanie różnych głosów muzycznych, składających się w całość. Tutaj — ma znaczenie metaforyczne — w cyklu koncertów zauważymy polifonię postaw, gatunków, indywidualności.

 

W jaki sposób może mieć to związek z twórczością Tadeusza Kantora?

 

Spektakle Kantora „skomponowane” były w niemal muzyczny sposób, a ich narracja często odbiegała od typowo dramaturgicznego myślenia. W równej mierze były one umuzycznione w warstwie dźwiękowej, co w przestrzeni czynności i akcji odbywających się na scenie. Dlatego dźwięki takie jak tupanie, stuki, grzechotanie, skrzypienie i mnóstwo innych, można traktować jako materiał muzyczny, komponowany przez reżysera.

 

Tadeusza Kantora i artystów Polifonii łączy radykalność postawy awangardowej, spektakularność działania, praktyka zderzania elementów odległych (z dziedziny życia i sztuki) oraz stosowanie przedmiotów i brzmień codzienności dla celów artystycznych.

 

Utwory, które usłyszymy, są zarazem muzyczno-tanecznymi spektaklami osadzonymi na kanwie czysto brzmieniowej narracji naturalnych oraz elektronicznie przetworzonych dźwięków głosu, ciała, przedmiotów. Ruchy i gesty posiadają tu funkcje nie tylko wizualne, ale i czysto brzmieniowe (jako sposób wydobycia niezwykłych odgłosów).

 

Polifonie wykraczają poza muzykę — stają się miejscem spotkania kreatywności wielomedialnej, realizowanej bardzo różnymi środkami.”

 

Anna Swajgier

kuratorka projektu

 

 

Informacje o poszczególnych wydarzeniach:

 

3 Singers – performans i instalacja

Fides Krucker: Oddech, Ciało i Głos. Odkrywanie fizyczności i praktycznego ucieleśnienia głosu – warsztaty

Harakiri Farmers: Stille

 

 

Bilety na poszczególne koncerty w cenie 15 zł i 10 zł

 

Bilety będą dostępne na stronie http://bilety.cricoteka.pl, w Cricotece przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 w godzinach otwarcia oraz przed rozpoczęciem pokazów.

Rezerwacje: rezerwacje@cricoteka.pl

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close