Wersja do druku

Udostępnij

We wtorek 25 marca podcza II edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki: „Pomiędzy światam”  w Małopolskich Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) w Krakowie o godz. 17.00  zostanie pokazany lecture-performance Iwony Olszowskiej i Magdaleny Przybysz Serce zRozum. Dylematy twórców teatru tańca w XX wieku   i burzliwe dzieje sztuki tanecznej są tematem parformance’u Serce zRozum Iwony Olszowskiej i Magdaleny Przybysz. Pomysł stworzenia spektaklu Serce zRozum zrodził się podczas rozmów kuluarowych I Kongresu Tańca, który odbywał się w 2011 roku. Zwerbalizowane wówczas zostały dylematy wielu osób zajmujących się sztuką tańca. Natomiast o godz. 19.00 Cheap Lecture oraz The Cow Piece – dwa duety,  w których Jonathan Burrows i Matteo Fargion prowadzą dialog ze strukturą dzieła Johna Cage’a Lecture On Nothing (Wykład o Niczym), oddając mu hołd a jednocześnie kwestionując sposób myślenia, który kształtował dziedzinę tańca i perfromansu w ciągu ostatnich 30 lat. Na zakończenie wieczoru, o godz. 21.00, Agata Maszkiewiccz pokaże swoje solo Polska.

 

O spektaklach:

 

 

Iwona Olszowska, Magda Przybysz: Serce zRozum

Spośród wielu z nich Iwona Olszowska i Magdalena Przybysz na warsztat wzięły kilka zagadnień: dialog w ruchu, taniec ze słowem, rozmowa o tańcu, taniec serca a taniec umysłu, kiedy taniec jest emocją, kiedy ruch staje się tańcem, czy sam ruch jest tańcem, jakim staje się taniec z serca a jakim z rozumu, czy taniec płynie z serca czy z rozumu oraz jaki i czy w ogóle ma sens takie rozróżnianie. Według samych autorek choreografia Serce zRozum ma formę improwizacji strukturalnej wokół tematu czasu i przestrzeni tańca w obrębie serca i rozumu, inspiracje motywowane sercem podążają za Isadorą Duncan, Piną Bausch. Inspiracje motywowane rozumem podążają za Mercem Cunninghamem, Johnem Cagem i Yvonne Rainer.

WSTĘP WOLNY.

 

Jonathan Burrows i Matteo Fargion: Cheap Lecture/The Cow Piece

Jonathan Burrows i Matteo Fargion opisują swoje dokonania na „własnej skali dokonań i człowieczeństwa”. W procesie tworzenia wykorzystują proste, mało spektakularne elementy, ale efekt, jaki uzyskują to prawdziwa wirtuozeria, czysta przyjemność, nawet jeśli widz zmuszony jest do myślenia. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat artyści stworzyli duety, które przeciwstawiają się formalnej kompozycji muzycznej, stawiając na radykalne i otwarte podejście do przedstawienia i publiczności. Cheap Lecture oraz The Cow Piece prowadzą dialog ze strukturą dzieła Johna Cage’a Lecture On Nothing (Wykład o Niczym), oddając mu hołd a jednocześnie kwestionując sposób myślenia, który kształtował dziedzinę tańca i perfromansu w ciągu ostatnich 30 lat.

Bilety: 35/45zł

 

Agata Maszkiewicz: Polska

Projekt Polska odnosi się do dwóch zjawisk: sympatii i empatii. Spektakl, korzystając z różnych środków wyrazu, takich jak taniec, performance, muzyka oraz wideo, lekko humorystycznie prowokuje widza do fizycznej reakcji na to, co widzi. Jedni odczują zażenowanie, inni będą zmagać się z własnymi projekcjami i wyobrażeniami na temat tańca. Większość zapewne pomyśli o performance i performatywności, o osiągnięciach i sukcesach, ale także o urazach i porażkach, jakich w tańcu doświadczyli. Tancerka ubrana jest w sportowy narodowy strój biegaczki. Jej ciało nie może uciec przez kulturowymi uwarunkowaniami.

Bilety: 20/25zł

 

HARMONOGRAM

 

Więcej: http://www.mos.art.pl/spektakl/pl/451/kroki-harmonogram

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close