Wersja do druku

Udostępnij

Już jutro o godz. 18.00 w krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki (we współpracy z Goethe Institut) wernisaż wystawy tancerza i fotografa Gerta Weigelta. Wystawa Absolutnie Pina ukazuje przegląd spektakli Piny Bausch i Tanztheater z Wuppertalu w sekwencjach fotograficznych, kolażach oraz montażach wideo.Wystawa potrwa do 6 maja 2012. Wystawie towarszyszą pokazy zapisów spektakli Tanztheater Wuppertal i spotkania.

Gert Weigelt o wystawie:

„Od pamiętnego i przełomowego spektaklu Sacre du Printemps (Święto wiosny, 1975), towarzyszyłem Teatrowi Tańca z Wuppertalu jako fotograf. Od tamtego momentu fotografowałem wszystkie sztuki – sama Pina nazywała tak swoje produkcje – w oryginalnej obsadzie. Było ich razem 38.Naturalnie jest rzeczą niemożliwą, by w ramach jednej wystawy przedstawić kompleksowo dzieło życia tej wybitnej choreografki. Mogłem starać się jedynie je przybliżyć. Zamiast podejmować daremny wysiłek dokumentowania, postawiłem na inny atut sztuki fotografii, mianowicie na jej artystyczną autonomię”.

Gert Weigelt – karierę zawodową rozpoczynał jako tancerz. Odebrał klasyczne wykształcenie i – tańcząc w Szwedzkim Królewskim Balecie, Balecie Birgit Cullberg oraz Teatrze Duńsim – miał okazję współpracować z wybitnymi choreografami, jak: Hans van Manen, Jerome Robbins, Jiri Kylian, Kurt Jooss, Glen Tetley i Birgit Cullberg. Po zakończeniu kariery tanecznej odbył studia fotografii artystycznej w Kolonii. Tańcowi pozostał wierny. Bardzo szybko zyskał sławę wybitnego fotografa tańca. Swoją działalnością artystyczną przyczynił się do upowszechnienia formującego się wówczas teatru tańca. Od połowy lat siedemdziesiątych stał się niemal jego kronikarzem, dokumentując pracę: Piny Bausch, Hansa van Manen, Susanne Linke, Williama Forsythe’a, Gerarda Bohnera i wielu innych. Sporo miejsca, poza działalnością publicystyczną, poświęca portretowi i inscenizowanej fotografii ciała. Opracował też sześć krótkich filmów wideo tańca dla telewizji, które zyskały uznanie i wyróżnienia na festiwalach.

Szczegółowe informacje: http://bunkier.art.pl/?wystawy=gert-weigelt-absolutnie-pina

oraz w zakładkach TaniecPOLSKA Kalendarium/Wydarzenia.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close