Wersja do druku

Udostępnij

Dzisiaj o godz. 20.00 na scenie Filharmonii im. KarolaSzymanowskiego w Krakowie zaprezentowany zostaniespektakl baletowy, nawiązujący do tegorocznego tematuprzewodniego XIII Festiwalu Tańców Dworskich, zatytułowanyTańce i balety w XVIII wieku, w którymwystąpią: Rainer Krenstetter (Austria), Alaknanda Bose (Indie), Marie-Claire Bär Le Corre(Francja), Barbara Segal (Anglia), Romana Agnel (Polska) oraz Balet Dworski „CracoviaDanza”. Spektakl będzie prezentacją kilku elementów nawiązujących do niezwykłej panoramyteatru tańca tamtych czasów. Pojawią się w nim postacie i kostiumy z baletówWykwintneIndieJ.-Ph. Rameau,Daphnis et ChloéJ.B. de Boismortier’a,IdomeneoW. A.Mozarta oraz najważniejsze formy tańców scenicznych XVII w.: Chaconne, Passacallie,Contredanse, Gawoty, Passepied.


W przedstawieniu nie zabraknie również elementówegzotycznych – A. Bose zaprezentujekathaktradycyjny XVIII-wieczny taniec z dworu Mogołów (północne Indie).Prawdopodobnie styl ten pochodzi z połączenia kultur hinduskiej imuzułmańskiej. Bardzo popularny był w czasachmogolskich. Spektakl odbywa się wśród siedzącej dookoła widowni, bez podwyższonej sceny. Tancerz zazwyczaj wykonuje kilka gestów, po czym zastyga na moment w jakiejś pozie, wykonuje znowu kilka gestów i znowu się zatrzymuje. Charakterystyczne dla tego tańca są bardzo szybkie ruchy nóg związane z uderzeniami stóp o podłogę.Istnieją teorie, że odkathakupochodzi taniecflamenco, co jest związane z indyjskim pochodzeniemRomów. Oba te tańce charakteryzują się podobnymi ruchami rąk, nóg oraz podobną rytmiką.


Wczoraj, w ramach XIII Festiwalu Tańców Dworskich, odbył się wykład„Taniec i choreografie w operzeIdomeneoW.A. Mozarta” profesor Claudii Jeschke (Austria) wraz z pokazem Solisty Baletu Narodowego w Berlinie – Rainera Krenstettera (Austria). Po wykładzie odbył się pokaz tańców w wykonaniu zespołu warsztatowego „Decius Danza”.


taniecPOLSKA.pl objął festiwal patronetem.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close