Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczna, czternasta edycja Festiwalu Tańców Dworskich „CRACOVIA DANZA” odbędzie się w dniach 28 lipca – 4 sierpnia 2013, a jej tematem przewodnim jest „Dwór Hiszpański”. W ramach uroczystej inauguracji XIV Festiwalu Tańców Dworskich „CRACOVIA DANZA” (28 lipca 2013, godz. 19.00) na scenie plenerowej w Willi Decjusza zaprezentowany zostanie spektakl zatytułowany Cracovia Danza dla Barbary Sparti w wykonaniu Marie-Claire Bär Le Corre oraz tancerzy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. W przedstawieniu zaprezentowane zostaną choreografie w stylu włoskim od XV do XVII w. opracowane i odtworzone z zapisów przez Barbarę Sparti.Tancerka, wybitny choreograf i specjalistka w dziedzinie dawnych tańców włoskich przez wiele lat współpracowała z Baletem Dworskim „Cracovia Danza” oraz Festiwalem Tańców Dworskich, podczas którego wielokrotnie prowadziła warsztaty. W poświęconym jej pamięci wieczorze, na prezentacji multimedialnej, przypomniana zostanie sylwetka artystki, a tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” zatańczą choreografie, których uczyli się pod jej kierunkiem.

Barbara Sparti odeszła 17 czerwca 2013. Urodziła się w 1932 roku w Nowym Jorku, gdzie studiowała muzykę i taniec. Następnie ukończyła Instytut Carla Orffa w Salzburgu. Od wielu lat mieszkała i pracowała w Rzymie. Pod Jej czujnym okiem wykształciło się wielu tancerzy i nauczycieli tańca. B. Sparti założyła i w latach 1975-1988 kierowała „Gruppo di Danza Rinascimentale”, zespołem, który brał udział w licznych włoskich i europejskich festiwalach. Była autorką choreografii do sztuk i oper tworzonych na potrzeby teatru i telewizji. Prowadziła kursy tańca włoskiego okresu od XV do XVII w. we Włoszech oraz w wielu krajach na całym świecie. W 1990 r. otrzymała tytuł „Wybitnego Profesora Wizytującego” („Distiguished Visiting Professor”), przyznawany przez Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles. Współpracowała także z wieloma innymi uczelniami, m.in.: z Uniwersytetem Kalifornijskim w Santa Cruz, Uniwersytetem w Tel Awiwie, Hebrajskim w Jerozolimie oraz z Uniwersytetem w Princeton. B. Sparti była autorką publikacji poświęconych historii tańca, m.in. przetłumaczyła traktat taneczny Guglielmo Ebreo z 1463 r. (wyd. Oxford, 1993/1995), a także przygotowała wstęp do reprodukcji traktatu Santucciego z 1614 r. (wyd. Olms). Należała także do grona autorów publikacji pt. „Portrety tańca: wizualne reprezentacje tancerzy i tańca” („Imaging Dance: Visual Representations of Dancers and Dancing”; wyd. Olms, maj 2011).

PROGRAM

XIV FestiwalowiTańców Dworskich „CRACOVIA DANZA” patronuje portal taniecPOLSKA.pl.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close