Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczna, czternasta edycja Festiwalu Tańców Dworskich „CRACOVIA DANZA” odbędzie się w dniach 28 lipca – 4 sierpnia 2013, a jej tematem przewodnim jest „Dwór Hiszpański”.

Niezwykle bogata i oryginalna kultura i sztuka Hiszpanii inspirowała przez wieki największych twórców. W dziedzinie tańca, muzyki i teatru motywy hiszpańskie należą do podstawowych elementów szerokiego repertuaru wielu artystów. W baletach XVII i XVIII w. tańcem opowiada się historie Don Quichota i Don Juana. Na każdym dworze Europy prezentowane są tradycyjne tańce hiszpańskie: Espagnoletty, Airs Espagnols, Sarabandy, Canarios, Folies d’Espagne. Na Festiwalu zagoszczą, m.in. wielcy hiszpańscy artyści, specjaliści w dziedzinie tańców dworskich – Ana Yepes oraz Carles Mas i Garcia.

W dniach od 28 lipca do 2 sierpnia 2013 wydarzenia Festiwalowe odbywać się będą w siedzibie Stowarzyszenia „Willa Decjusza” (ul. 28 lipca 1943 roku 17a, Kraków).

W ramach uroczystej inauguracji Festiwalu (28 lipca 2013, godz. 19.00) na scenie plenerowej w Willi Decjusza zaprezentowany zostanie spektakl zatytułowany „Cracovia Danza dla Barbary Sparti” w wykonaniu Marie-Claire Bär Le Corre oraz tancerzy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. W przedstawieniu zaprezentowane zostaną choreografię w stylu włoskim od XV do XVII w. opracowane i odtworzone z zapisów przez Wielkiego Mistrza Tańca – nieodżałowaną Barbarę Sparti. Tancerka, wielki choreograf i specjalistka w dziedzinie dawnych tańców włoskich przez wiele lat współpracowała z Baletem Dworskim „Cracovia Danza” oraz Festiwalem Tańców Dworskich, podczas którego wielokrotnie prowadziła warsztaty. W poświęconym Jej pamięci wieczorze, na prezentacji multimedialnej, przypomnimy sylwetkę Tej wybitnej Artystki, a tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” zatańczą choreografie, których uczyli się pod Jej kierunkiem.

Barbara Sparti odeszła 17 czerwca 2013 roku. Urodziła się w 1932 r. w Nowym Jorku, gdzie studiowała muzykę i taniec. Następnie ukończyła Instytut Carla Orffa w Salzburgu. Od wielu lat mieszkała i pracowała w Rzymie. Pod Jej czujnym okiem wykształciło się wielu tancerzy i nauczycieli tańca. B. Sparti założyła i w latach 1975-1988 kierowała „Gruppo di Danza Rinascimentale”, zespołem, który brał udział w licznych włoskich i europejskich festiwalach. Była autorką choreografii do sztuk i oper tworzonych na potrzeby teatru i telewizji. Prowadziła kursy tańca włoskiego okresu od XV do XVII w. we Włoszech oraz w wielu krajach na całym świecie. W 1990 r. otrzymała tytuł „Wybitnego Profesora Wizytującego” („Distiguished Visiting Professor”), przyznawany przez Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles. Współpracowała także z wieloma innymi uczelniami, m.in.: z Uniwersytetem Kalifornijskim w Santa Cruz, Uniwersytetem w Tel Awiwie, Hebrajskim w Jerozolimie oraz z Uniwersytetem w Princeton. B. Sparti była autorką publikacji poświęconych historii tańca, m.in. przetłumaczyła traktat taneczny Guglielmo Ebreo z 1463 r. (wyd. Oxford, 1993/1995), a także przygotowała wstęp do reprodukcji traktatu Santucciego z 1614 r. (wyd. Olms). Należała także do grona autorów publikacji pt. „Portrety tańca: wizualne reprezentacje tancerzy i tańca” („Imaging Dance: Visual Representations of Dancers and Dancing”; wyd. Olms, maj 2011).

W dniach od 29 lipca do 2 sierpnia 2013 trwać będą festiwalowe warsztaty oraz wydarzenia im towarzyszące, m.in.: wieczorne pokazy Zespołów biorących udział w Festiwalu (w dniach od 29 do 31.07.2013r. o godz. 19.00), Bal Historyczny „Cracovia Danza” (01.08.2013r., godz.19.00). 02.08.2013r. o godz. 19.00 – zakończenie warsztatów wraz z pokazami ich uczestników. Zajęcia prowadzone będą przez znakomitych specjalistów: Alaknandę Bose (indyjski taniec dworski Kathak), Marie-Claire Bär Le Corre (tańce francuskie – renesans; zajęcia dla dzieci), Barbarę Segal (taniec barokowy i angielski), Anę Yepes (tańce hiszpańskie – barok), Krzysztofa Antkowiaka (Commedia dell’arte – pantomima), Carles’Mas’a i Garcię (taniec hiszpański – XVI-XVII w.), Gabriele Mantovani’ego (historyczna żonglerka flagami) oraz Leszka Rembowskiego (taniec polski).

Warsztaty Tańców Dworskich odbywają się w ramach projektu „Bezpieczny bo Tańczę – Warsztaty Tańców Różnych Kultur” współfinansowanych przez Ministra Edukacji Narodowej.Warsztaty taneczne prowadzone będą przez znakomitych specjalistów: Alaknandę Bose (indyjski taniec dworski Kathak), Marie-Claire Bär Le Corre (tańce francuskie – renesans; zajęcia dla dzieci), Barbarę Segal (taniec barokowy i angielski), Anę Yepes (tańce hiszpańskie – barok), Krzysztofa Antkowiaka (Commedia dell’arte – pantomima), Carles’a Mas’a i Garcię (taniec hiszpański – XVI-XVII w.), Gabriele Mantovani’ego (historyczna żonglerka flagami) oraz Leszka Rembowskiego (taniec polski).

Finał Festiwalu zaplanowany jest na pierwszy weekend sierpnia (3 – 4 sierpnia 2013). Wtedy to odbędą się pokazy finałowe: na Zamku Królewskim na Wawelu, w Barbakanie – Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie oraz na Zamku Królewskim w Niepołomicach (4.08.2013r., godz.16.00).

3 sierpnia o godz. 20.00 organizatorzy zapraszają do Barbakanu – Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie odbędzie się gala finałowa zatytułowana „A L’ESPAGNOL”, nawiązująca do tegorocznego tematu przewodniego Festiwalu. Spektakl zabierze widzów w podróż do fascynującego i barwnego świat tańca hiszpańskiego od XVI w. aż do współczesnego flamenco. W przedstawieniu znajdą się prezentacje różnych stylów dworskiego tańca hiszpańskiego w wykonaniu Any Yepes i Carlesa Mas’a i Garcii. . Alaknanda Bose i Romana Agnel przedstawią kreację, w której spotkają się style indyjskiego tańca kathak i baroku hiszpańskiego. Natomiast Małgorzata Matuszewska zatańczy ogniste rytmy flamenco, a tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” wystąpią w pantomimicznej burlesce „Don Quichotte” do muzyki G. Ph. Telemanna.

Więcej na stronie głównej Festiwalu: http://www.cracoviadanza.pl/festiwal

PROGRAM


Informacje o artystach i gościach

Informacje o zespołach


Patronat Honorowy nad XIV Festiwalem Tańców Dworskich „Cracovia Danza” objął:
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Organizatorzy: Balet Dworski „Cracovia Danza”, Stowarzyszenie „Willa Decjusza”, Fundacja „Ardente Sole”

Partnerzy: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Niepołomicach, Pałac Biskupa Erazma Ciołka – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Barbakan – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Gimnazjum nr 1 im. Ks. S. Konarskiego w Krakowie, Alaknanda Institute for Performing Arts (AIPA), Teatr Tańca NTF (Nie Tylko Flamenco) Małgorzaty Matuszewskiej, Szkoła Tańca Jane Austen, Zespół Tańca Irlandzkiego i Szkockiego „Comhlan”

Warsztaty Tańców Dworskich odbywają się w ramach projektu „Bezpieczny bo Tańczę – Warsztaty Tańców Różnych Kultur” współfinansowanych przez Ministra Edukacji Narodowej.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close