Wersja do druku

Udostępnij

Trzy wielkie spektakle: Gdy Polska spotyka Indie, Pewnego razu w Wenecji, Balet o kawie,  a także pokazy zespołów tanecznych, warsztaty taneczne, aktorskie, pantomimiczne i muzyczne oraz wielki bal na Rynku Głównym w Krakowie – tak zapowiada się tegoroczny XVI Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Za jego sprawą od 26 lipca do 2 sierpnia Kraków wypełnią tańce dworskie.

 

Tegoroczny festiwal, pod hasłem Groteska i komedia w tańcu dworskim, zostanie zainaugurowany w Centrum Kongresowym ICE (26 lipca, godz. 19.00) wielkim międzynarodowym widowiskiem Gdy Polska spotyka Indie z udziałem tancerzy i muzyków z Indii i Polski. Na scenie wystąpią: Alaknanda Bose, Romana Agnel, Barun Banerjee, Dariusz Brojek, Kamal Sabri, Maria Pomianowska z zespołem, Balet Dworski Cracovia Danza, zespół taneczny Sanskriti, grupa wokalna Brahmaswar.

 

Spektakl inaugurujący tegoroczny festiwal jest wspólnym przedsięwzięciem baletu Cracovia Danza i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Wielki finał festiwalu rozegra się w tym roku na Rynku Głównym, na scenie pod Ratuszem. W sobotę  1 sierpnia, o godz. 20.00 wystawione zostanie przedstawienie Pewnego razu w Wenecji. Spektakl w konwencji commedii dell’arte, będący wspólną produkcją baletu Cracovia Danza i Atelier Teatralnego Studio Dono, miał swoją premierę w lutym. W niedzielę zaś, 2 sierpnia, także o godz. 20.00 prezentacja od lat bardzo lubianego przedstawienia Balet o kawie, będące zabawną opowieścią o zdobywającym wówczas popularność napoju. Oba widowiska poprzedzone zostaną pokazami (2 godz. 12.00-17.00) zespołów z całego świata specjalizujących się w tańcach dworskich.

 

Festiwal zakończy wielki bal dla publiczności na Rynku, który poprowadzi Marie-Claire Bär Le Corre z udziałem międzynarodowego grona tancerzy  i muzyków.

 

Tradycyjnie, w ramach festiwalu, w Willi Decjusza od poniedziałku 27 lipca do piątku 31 lipca będą się odbywały warsztaty. Codziennie o godz. 18.00 na plenerowej scenie przy Willi Decjusza zaplanowane zostały pokazy tancerzy z różnych stron świata. Widzowie zobaczą programt m.in. indyjskie, greckie, francuskie, flamenco, a także występ zespołu festiwalowego Decius Danza, złożonego z wykładowców i uczestników warsztatów.

 

Więcej o warsztatach

 

Istniejący od 2000 roku Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Odbywający się latem w Krakowie Festiwal jest unikatem na skalę światową, gdyż jako jedyny skupia mistrzów tańca historycznego oraz liczne zespoły specjalizujące się w tańcu dworskim z całego świata. Podczas trwającego tydzień tanecznego święta do Krakowa ściągają tłumy wielbicieli tańca i kultury dworskiej. Festiwal obfituje w liczne wydarzenia towarzyszące, które zawsze związane są z tematem przewodnim danej edycji. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Romana Agnel, zaś dyrektorem organizacyjnym Dominika Kosek-Turowska.

 

Bilety na spektakl Gdy Polska spotyka Indie są dostępne od 1 lipca na www.eventim.pl oraz w wybranych punktach InfoKraków, w cenie: 60, 50 i 40 zł. Na pozostałe spektakle i pokazy festiwalu wstęp wolny. Zapisy na warsztaty są otwarte do 10 lipca.

 

Do pobrania:

Program ramowy

 

Strona festiwalu: www.cracoviadanza.pl/pl,festiwal

 

***

 

Organizatorzy: Balet Dworski Cracovia Danza, Fundacja Ardente Sole, Stowarzyszenia Villa Decjusza

Współorganizator spektaklu inauguracyjnego: Krakowskie Biuro Festiwalowe

Partnerzy: Alaknanda Institute for Performing Arts, Gimnazjum nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Krakowie, Szkoła Tańca Jane Austen

Sponsorzy: FP Multimedia, Restauracja Chimera

Główny patronat medialny: TVP Kraków, Dziennik Polski, RMF Classic

Patronat medialny: Karnet, Gość Niedzielny, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny Kraków, Kraków.pl, DziennikTeatralny.pl, GlobMedium.com, PolskaMuza.eu, CzasDzieci.pl, www.krakow.pl

Patronat honorowy nad festiwalem: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Patronat honorowy nad spektaklem inauguracyjnym:  Ambasada Republiki Indii

Dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close