Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 19-31 lipca w Krakowie odbędzie się XXII edycja Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Tym razem wydarzenie tematycznie nawiązywać będzie do początków baletu zawodowego w Polsce. W programie znajdą się widowiska na Rynku Głównym, a także seria pokazów tanecznych w ramach cyklu Kraków tańcem malowany prezentowanych w przestrzeni miejskiej. Ponadto festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty taneczne online i na żywo oraz warsztaty dla dzieci Kraków tańczy pod Wawelem, które zorganizowane zostaną w przestrzeni miejskiej. Po raz pierwszy w ofercie warsztatowej znalazł się też kurs mistrzowski tańca barokowego dla uczniów szkół baletowych.

 

Tematyka wydarzeń skupiona będzie wokół początków baletu w Polsce. Prezentowane pokazy i spektakle nawiązywać będą zarówno do repertuaru baletów dworskich wystawianych w Polsce i w Europie od XV do XVIII wieku, jak i do powstawania na terenie Rzeczpospolitej pierwszych profesjonalnych szkół baletowych i zespołów tanecznych – mówi Romana Agnel, dyrektor artystyczny festiwalu. Zorganizowany w formule hybrydowej festiwal zakłada zarówno wystawienie spektakli na Rynku Głównym, jak i prezentację krótkich programów tanecznych w przestrzeni miejskiej, będących jednocześnie planami filmowymi – dodaje.

 

Na 24 lipca został zaplanowany spektakl Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej, opowiadający o powstaniu jednej z pierwszych szkół baletowych w Polsce, w rezydencji Branickich w Białymstoku. W przedstawieniu zobaczymy m.in. audycję baletową, rekonstrukcję lekcji tańca, uczniowską galę – spektakl baletowy, popisy mistrzów czy wielki dworski bal. Poprzez prezentację oryginalnych choreografii z pierwszej połowy XVIII wieku, a także odpowiedni dobór muzyki i tańców, spektakl pokazuje jaki repertuar mógł być wykonywany w dworskim teatrze, tzw. operalni, nad którą pieczę sprawowała Izabela Branicka, kasztelanowa krakowska. W niedzielę 25 lipca natomiast, również na Rynku Głównym zobaczymy nową produkcję Baletu Cracovia Danza Fêtes Galantes, nawiązującą do ogrodowych zabaw z czasów francuskiego rokoka. Finezyjne obrazy taneczne zostały zainspirowane barokowymi ogrodami. W weekendowych przedstawieniach poza tancerzami Baletu Cracovia Danza wezmą udział także zaproszeni goście, w tym mistrzowie tańca z Niemiec i Francji – Marie-Claire Bär Le Corre i Pierre-François Dollé.

 

Powołując się na wielkie zainteresowanie widzów, Balet Cracovia Danza planuje kontynuację zeszłorocznego cyklu festiwalowego Kraków tańcem malowany. Tegoroczna edycja przyniesie trzy nowe pokazy opowiadające tańcem o najpiękniejszych zabytkach i dziełach sztuki Krakowa. Będą to: Kiedy tańczą dzwony nawiązujący do 500-lecia Dzwonu Zygmunta, hucznie obchodzonego w tym roku w Krakowie (Zamek Królewski na Wawelu); Harmonia mundi, przedstawiający artystyczną wizję teorii Kopernika i kolekcji astronomicznej Muzeum UJ (dziedziniec Collegium Maius); oraz Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiej, opowieść nawiązująca m.in. do chopinowskiej tradycji obecnej w krakowskiej Willi Decjusza. Wszystkie pokazy z cyklu Kraków tańcem malowany będą rejestrowane i powstaną z nich trzy odcinki filmowe, które jesienią zostaną wyemitowane w TVP3 Kraków, a następnie pojawią się w Internecie.

 

Festiwalowi – w dniach 19-23 lipca – towarzyszyć będą jak co roku warsztaty Kraków tańczy, które poprowadzą znani mistrzowie tańca: Marie-Claire Bär Le Corre (francuski taniec renesansowy), Pierre-François Dollé (taniec barokowy) oraz Leszek Rembowski (dawny taniec polski). Zajęcia odbędą się w formule hybrydowej, zarówno online jak i stacjonarnie. Ponadto zaplanowany został także kurs mistrzowski (masterclass) tańca barokowego dla uczniów i absolwentów szkół baletowych. Podobnie jak w roku ubiegłym, odbędą się także czterodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży Kraków tańczy pod Wawelem. Przewodnikami w tej tanecznej podróży po dawnej Europie będą tancerze Baletu Cracovia Danza.

 

Program festiwalu:

 

Spektakle:

 

24 lipca, godz. 20, Rynek Główny

Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej
Balet Cracovia Danza, uczestnicy kursu Masterclass

25 lipca, godz. 20, Rynek Główny

Fêtes Galantes

Premiera

Balet Cracovia Danza, Marie-Claire Bär Le Corre i Pierre-François Dollé

 

Pokazy:

 

Kraków tańcem malowany

 

27 lipca, godz. 16.00-17.30, Zamek Królewski na Wawelu
Kiedy tańczą dzwony
Balet Cracovia Danza

 

28 lipca, godz. 16.00-17.30, Willa Decjusza
Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiej
Balet Cracovia Danza

 

29 lipca, godz. 16.00-17.30, Dziedziniec Collegium Maius
Harmonia mundi
Balet Cracovia Danza

 

Wydarzenia towarzyszące:

 

Koncert inauguracyjny Morsztyn Barok Festiwal

 

31 lipca, godz. 18, Pałac w Igołomnii
Balet Cracovia Danza, Bożena Boba-Dyga – śpiew, Katarzyna Czubek – flet, Adam Jastrzębski – klawesyn

 

Warsztaty:

 

Kraków tańczy

 

19-23 lipca

Plac na Groblach, I LO „Nowodworek”
Stacjonarne i online

 

Taniec barokowy – Pierre-Francois Dollé
Francuski taniec renesansowy – Marie-Claire Bär Le Corre
Dawny taniec polski – Leszek Rembowski

 

Kraków tańczy pod Wawelem

 

20-23 lipca
Stadion na Placu na Groblach

 

Taneczna podróż po dawnej Europie

 

Taniec grecki – Nikoleta Giankaki (wtorek 20.07)
Taniec hiszpański – Małgorzata Nabrzeska (środa 21.07)
Taniec francuski – Łukasz Szkiłądź (czwartek 22.07)
Taniec włoski – Marta Baranowska (piątek 23.07)

 

Masterclass

 

19-23 lipca

Niepubliczna Krakowska Szkoła Tańca „L’Art de la Danse”, Rynek Główny 34

 

Warsztaty tańca barokowego dla uczniów i absolwentów szkół baletowych

Prowadzący: Romana Agnel, Dariusz Brojek, Marie-Claire Bär Le Corre,

Pierre-François Dollé, Alina Towarnicka.

 

*** 

Dyrektor artystyczny: Romana Agnel
Dyrektor organizacyjny: Dominika Kosek-Turowska

Organizator: Balet Cracovia Danza
Współorganizator: Fundacja Ardente Sole

Partnerzy:  TVP 3 Kraków,  Uniwersytet Jagielloński, Zamek Królewski na Wawelu, Instytut Kultury Willa Decjusza, I Liceum Ogólnokształcące „Nowodworek”, L’art de la Danse Niepubliczna Krakowska Szkoła Sztuki Tańca, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Zachód”, Restauracja Chimera, Indalo Cafe & Rooms, High Enough Film Production
Patroni medialni:  TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Kraków Culture Karnet, krakow.pl, Kwartalnik Taniec

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (festiwal).

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (warsztaty).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close