Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 29 lutego o godz. 20.00 w Balu na Zabłociu w Krakowie (ul. Ślusarska 9)  po raz  szósty w Duetach o zmierzchu spotkają się tancerze i muzycy – improwizatorzy.  Patryka Zakrockiego w Balu można było oglądać podczas występu z Cracow Improvisers Orchestra – dyrygował 11-osobową orkiestrą i właśnie ten wieczór zaoowocowal kolejnymi zaproszeniami do Duetów … Patryk Zakrocki, zagra z tancerką Anetą Jankowską, niezależną artystką, z którą  poszukują oryginalnego języka scenicznego łączącego nurt improwizacji taneczno-muzycznych. Drugi duet stworzą Adam Nyk i Paweł Grala, którzy zaprezentują etiudę na głos i ciało. Dwóch trochę zwariowanych improwizatorów spotyka się po raz pierwszy i z wielką ciekawością będą spontanicznie komponować w stylu free jazzowym.

 

Dodatkową niespodzianką wieczoru będzie pokaz krótkiego filmu w reżyserii Clarice Lima Day Project (2010), inspirowanego projektem Davida Zambrano 50 Days Costa Rica.  W 2010 roku David Zambrano, choreograf i tancerz pochodzący z Wenezueli, a na co dzień mieszkający w Holandii, postanowił niecodziennie świętować swoje 50. urodziny. Przez cały rok zrealizował kilka oryginalnych projektów artystycznych z wiodącą liczbą 50… I tak z początkiem 2010 roku w San José w Kostaryce spotkało się 50 tancerzy z całego świata, by przez 50 dni zgłębiać z mistrzem Zambrano jego autorską technikę tańca współczesnego oraz język kompozycji znane jako Flying Low (Latanie Nisko) oraz Passing Through (Przechodzenie przez…). Intencją artysty było przekazanie impulsu i motywacji młodym artystom do wykorzystania, zmieniania i adaptowania tych zasad do własnych poszukiwań artystycznych, kształcąc nowe pokolenie tancerzy i choreografów. Niepowtarzalne wydarzenie znane jako 50 Days Costa Rica stało się jedynym w swoim rodzaju przeżyciem zarówno dla samego Zambrano jak i 50 tancerzy.

 

Film Day Project powstał w czasie trwania projektu 50 Days Costa Rica. Brazylijka Clarice Lima, jedna z „50”, wyreżyserowała 50 mikro-etiud z udziałem uczestników 50 Days, wykorzystując język tańca Davida Zambrano na tle codziennego krajobrazu San José, fascynującej natury Kostaryki, ulic miasta, wnętrz domów, podwórek… Z humorem i radością życia wprowadza nas w szczegółowy i kolorowy świat w jakim 50 tancerzy żyło przez 50 dni… Jeden za wszystkich wszyscy za… pięćdziesięciu!

reżyseria Clarice Lima; czas trwania: 28 minut

 

Kuratorką cyklu Duetów o zmierzchu jest Małgorzata Haduch. To obecnie jedyny program w Krakowie regularnych prezentacji nurtu improwizacji, łączących muzyków i tancerzy. W ten sposób artystka kontynuuje działalność platformy Free The Dance, a poniedziałkowe spotkania w Balu zawsze przynoszą zaskakujące rezultaty, uruchamiając refleksję i dyskusję o sztuce, wychodząc daleko poza dziedzinę tańca czy muzyki.

 

***

 

Cykl Free The Dance powstał z inicjatywy Małgorzaty Haduch & Unfinished Company. Jest to seria performensów z udziałem muzyków-improwizatorów oraz tancerzy, spotkanie wyjątkowych osobowości scenicznych i doświadczonych improwizatorów, a także propozycja łączenia środowisk muzycznych i tanecznych, łamiąca podziały form scenicznych oraz „uwalniająca” taniec współczesny od wielu stereotypów. Bezustannie czerpiąc inspiracje z muzyki free jazzowej i idei DIY, Free The Dance stało się manifestem pełnym pasji tworzenia nowych doświadczeń, zarówno dla artystów, jak i publiczności. Artyści zgłębiają sztukę improwizacji w połączeniu dwóch dziedzin – muzyki i tańca współczesnego. W centrum poszukiwań jest tworzenie harmonii ponad formą, indywidualna ekspresja, transformacja energii i doświadczanie ciągle zmieniającej się rzeczywistości.

 

Więcej: www.freethedance.blogspot.nl/p/free-dance.html

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close