Wersja do druku

Udostępnij

Na zakończenie  XVI Festiwalu Tańców Dworskich „CRACOVIA DANZA” Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprezentuje dwa spektakle. 1 sierpnia o godzinie 20.00 na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się pokaz Pewnego razu w Wenecji, wyprodukowanego wspólnie z zespołem Atelier Teatralnego Studio Dono. Natomiast w niedzielę, 2 sierpnia, w tym samym miejscu i o tej samej porze, tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” wystapią w spektaklu Balet o kawie. Ponadto, w sobotę i w niedzielę, w godzinach 12.00-17.00 będą odbywać się pokazy zespołów uczestniczących w festiwalu, a po niedzielnej prezentacji Baletu o kawie, o godzinie 21.00 organizatorzy zaproszą publiczność na wspólny bal.

 

Sukcesem okazał się być spektakl otwierający 26 lipca 2015 roku XVI Festiwal Tańców Dworskich „CRACOVIA DANZA”, Gdy Polska spotyka Indie. Przed publicznością wystąpiło ponad 30 artystów. Czworo solistów tancerzy: Alaknanda Bose, Romana Agnel,  Barun Barenjee i Dariusz Brojek, a także Balet Dworski „Cracovia Danza” i Divya Raturi z zespołem Sanskriti, muzycy: Maria Pomianowska z zespołem, grający na sarangi Kamal Sabri oraz Aparajita Dasgupta z zespołem wokalnym Brahmaswar. Spektakl pokazał, że sztuka i kultura Polski i Indii, choć tak bardzo odległa, ma wspólne elementy. Zapewne przyczynił się to tego fakt, że taniec kathak, który prezentowali hinduscy artyści, to taniec dworski. Najbardziej wzruszającym momentem przedstawienia był równoległy taniec dwóch par: hinduskiej i polskiej. Można było zauważyć jak ta sama opowieść o miłości i fascynacji jest przedstawiana w tańcu kathak i w polskim barokowym tańcu dworskim.

 

W spektaklu Pewnego razu w Wenecji, utrzymanym w konwencji comedii dell’arte, będzie można zobaczyć prawdziwe maski i kostiumy z epoki oraz oryginalne XVIII-wieczne układy taneczne, zapisane w dawnych traktatach. Spektakl Balet o kawie wpisuje się w tradycję wystawianych w XVII i XVIII wieku baletów o tematyce fantazyjnej i egzotycznej. Stworzony został na bazie kroków oraz figur tańca barokowego, a także elementów ówczesnej pantomimy. To pełne humoru przedstawienie, które w warstwie fabularnej i muzycznej nawiązuje do słynnej Kantaty o kawie J.S. Bacha. Oba spektakle znakomicie reprezentują hasło tegorocznej edycji festiwalu: Groteska i komedia w tańcu dworskim.

 

Wstęp wolny!

 

Istniejący od 2000 roku Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Odbywający się latem w Krakowie Festiwal jest unikatem na skalę światową, gdyż jako jedyny skupia mistrzów tańca historycznego oraz liczne zespoły specjalizujące się w tańcu dworskim z całego świata. Podczas trwającego tydzień tanecznego święta do Krakowa ściągają tłumy wielbicieli tańca i kultury dworskiej. Festiwal obfituje w liczne wydarzenia towarzyszące, które zawsze związane są z tematem przewodnim danej edycji. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Romana Agnel, zaś dyrektorem organizacyjnym Dominika Kosek-Turowska.

 

Do pobrania:

Program ramowy

 

Strona festiwalu: www.cracoviadanza.pl/pl,festiwal

 

Organizatorzy: Balet Dworski Cracovia Danza, Fundacja Ardente Sole, Stowarzyszenia Villa Decjusza

Współorganizator spektaklu inauguracyjnego: Krakowskie Biuro Festiwalowe

Partnerzy: Alaknanda Institute for Performing Arts, Gimnazjum nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Krakowie, Szkoła Tańca Jane Austen

Sponsorzy: FP Multimedia, Restauracja Chimera

Główny patronat medialny: TVP Kraków, Dziennik Polski, RMF Classic

Patronat medialny: Karnet, Gość Niedzielny, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny Kraków, Kraków.pl, DziennikTeatralny.pl, GlobMedium.com, PolskaMuza.eu, CzasDzieci.pl, www.krakow.pl

Patronat honorowy nad festiwalem: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Patronat honorowy nad spektaklem inauguracyjnym:  Ambasada Republiki Indii

Dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close