26 i 28 października w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie odbędą się premierowe prezentacje spektaklu Fundacji ArtTrakcja pt. W końcu nauczyć się żyć w reżyserii i choreografii Tomasza Jana Wygody. Spektakl powstał w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2023.

Wersja do druku

Udostępnij

Ktoś, ty lub ja, przychodzi i mówi: „Chciałbym w końcu nauczyć się żyć”. To westchnienie związane jest z lękiem. Nauczyć się żyć musiałoby oznaczać nauczyć się umierać, zaakceptować całkowitą nieobecność, bez wybawienia, zmartwychwstania czy odkupienia. Trudno powiedzieć, czy bohaterowie spektaklu posiedli tę wiedzę radosną i przerażającą zarazem. Raczej nie. Obolali i przelęknieni, dostrzegając upływ czasu, gorączkowo próbują dowiedzieć się czegokolwiek o swoich życiach. Ich pamięć składa się z pęknięć, szczelin, nawrotów i remisji faktów, jakby miał być to rodzaj cyrkulującego w ciele bólu. Pamięć nie podlega ich woli, jest mimowolna. Są opętani przez pamięć, bo to właśnie pamięć ich zamieszkuje, a nie na odwrót. Pamięć odkłada się w nich, sedymentuje, eroduje, by ostatecznie utworzyć specyficzny odlew wewnątrz nich, albo też by sami stali się odlewem. To rodzaj wypadku. Biografie zamknięte w gipsowych sarkofagach. I właśnie takie ciała-odlewy, zagubione w chaosie pamięci i fizycznego bólu, zlęknione zwierzęta w powypadkowym stuporze, składają się na horyzont postaci zaludniających „W końcu nauczyć się żyć”. Czy z tych śmiertelnych zapasów, które wokół nas rozpalają teraz niepokój, zrodzi się również kiedyś miłość?

W tekście wykorzystane zostały fragmenty twórczości Maxa Blechera oraz Savannah Bay Margeurite Duras.
W spektaklu wykorzystano materiały wideo rejestrujące wyburzenia w dzielnicy Scampia w Neapolu, uzyskane dzięki zaangażowaniu Marzenny Smoleńskiej-Mussi.

Realizatorzy:

Reżyseria i choreografia: Tomasz Jan Wygoda
Współpraca artystyczna, tekst, dramaturgia: Adam Radecki
Scenografia i kostiumy: Anna Goldanowska
Wideo: Nicolas Grospierre
Muzyka: Michał Chytkowski
Występują: Katarzyna Baran, Zbigniew Dominiak, Barbara Dziedzic, Urszula Kiebzak,
Produkcja: Fundacja ArtTrakcja,
Teatr Łaźnia Nowa: Paweł Kozłowski, Krystian Łysoń, Ewa Michałowicz, Hanka Napora, Ewa Nowakowska-Włodek, Ewa Skolias, Dawid Tas

Spektakl jest dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2023, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Terminy i miejsce prezentacji:

26 października 2023 godz. 19.00
Teatr Łaźnia Nowa, Osiedle Szkolne 25, Kraków

28 października 2023 godz. 14.00
Teatr Łaźnia Nowa, Osiedle Szkolne 25, Kraków

Bilety dostępne na: www.bilety.laznianowa.pl

Fundacja ArtTrakcja, próba do spektaklu „W końcu nauczyć się żyć”. Zamówienia choreograficzne 2023. Fot. materiały własne organizatora

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close