Wersja do druku

Udostępnij

Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, Krzysztof Pastor, a zarazem choreograf-rezydent Holenderskiego Baletu Narodowego, przyjął 10 października 2011 roku dodatkowe obowiązki dyrektora artystycznego baletu Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie. Dyrektor generalny wileńskiej sceny, Gintautas Kėvišas, pozostając pod wrażeniem osiągnięć Polskiego Baletu Narodowego, poprosił polskiego choreografa, by nadał nowy kształt artystyczny wileńskiemu baletowi po ustępującej ze swej funkcji Tatianie Siedunowej, która kierowała zespołem nieprzerwanie przez minione dziewiętnaście lat. Po Jacku Kasprzyku, piastującym obowiązki dyrektora muzycznego tego teatru w latach 2006-2008, będzie on teraz kolejnym polskim artystą w ekipie dyrektorskiej Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu. Przypomnijmy, że pracowali tam krótko również Mariusz Treliński i Boris Kudlička, realizując w 2008 roku Borysa Godunowa Musorgskiego.

Krzysztof Pastor już wcześniej współpracował z Litewskim Baletem Narodowym, realizując tam kolejno: Carmen Szczedrina (1997), Sen nocy letniej do muzyki Mendelssohna (1998) i prapremierę nowego baletu Acid City Mindaugasa Urbaitisa (2002). Obecnie zgodził się wesprzeć teatr wileński koncepcją dalszego rozwoju baletu i kolejnymi swoimi przedstawieniami. Zamierza także doprowadzić do współpracy koprodukcyjnej między Litewskim Narodowym Teatrem Opery i Baletu oraz Polskim Baletem Narodowym. Codzienną pracą litewskiego baletu będzie teraz kierowała w konsultacji z Pastorem litewska artystka, dyrektor Rūta Railaite, która powróciła do kraju po kilkunastoletniej pracy pedagogicznej w Wenezueli. Na pierwsze efekty artystyczne tej współpracy trzeba poczekać do połowy przyszłego roku, bowiem w bieżącym sezonie zespół będzie jeszcze realizował wcześniejsze plany repertuarowe.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close