Wersja do druku

Udostępnij

Na początku września ukazała się książka Anety Wira-Ostaszyk, tancerki zespołu Polskiego Baletu Narodowego i autorka bloga simpledancerslife.com, która umożliwia wszystkim zainteresowanym poznanie codzienności baleriny. Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny powstała we współpracy autorki z Joanną Kończak z Wydawnictwa Nasza Księgarnia, a za jej konsultację merytoryczną odpowiada Katarzyna Gardzina. We współpracy z wydawnictwem dla naszych czytelników przygotowaliśmy kilka egzemplarzy książki. Aby zdobyć jeden z nich, wystarczy odpowiedzieć na pytanie, jaką funkcję w zespole baletowym pełnią baletmistrzowie i baletmistrzynie. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: julia.hoczyk@taniecpolska.pl

 

O książce:

 

Autorka książki Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny wyjaśnia, jakie są poszczególne części garderoby: czym różni się paczka klasyczna od romantycznej, co to są szpongi oraz kto tańczy na pointach i jak je dobrać. Czytelnicy zajrzą też za kulisy teatralne, by odkryć tajniki pracy na scenie. Dlaczego bez inspicjenta zapanowałby chaos? Ilu osób poza obsadą i orkiestrą potrzeba do wystawienia spektaklu? Kim jest solista, a kim baletmistrz? Czy choreografię da się zapisać jak muzykę? Jak tancerze zapamiętują kroki, ilu prób potrzebują przed premierą i czy rozmawiają ze sobą w trakcie przedstawienia? W publikacji zaprezentowane też są podstawowe pozycje rąk i nóg w tańcu klasycznym i kilka wybranych póz, na przykład słynna arabesque. A na końcu zabiera czytelników w fascynującą podróż do przeszłości, podczas której poznają najważniejsze wydarzenia z historii baletu oraz słynne spektakle – zarówno te dawne, jak i bardziej współczesne.

 

Mój balet to wspaniałe kompendium wiedzy – wzbogacone o liczne anegdoty z przedstawień, osobiste doświadczenia oraz piękne fotografie – które z pewnością zachwyci miłośników i miłośniczki baletu!.

 

Aneta Wira-Ostaszyk – tancerka, blogerka, pedagog. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na kierunku pedagogika baletowa. Od ponad 12 lat związana z zespołem Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Od 2014 roku prowadzi blog simpledancerslife.com dotyczący codziennego życia artystki baletu, na którego łamach opowiada o kulisach spektakli, omawia przydatne ćwiczenia oraz przemyca wątki lifestyle’owe, między innymi dotyczące aranżacji wnętrz. Od niedawna spełnia się jako mama, a na blogu udowadnia, że balet można łączyć z macierzyństwem.

 

Joanna Kończak – z wykształcenia psycholożka stosunków międzykulturowych, z zawodu (głównie) redaktorka. Autorka książki Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice i współautorka humorystycznych publikacji dla dzieci z serii Jak to działa? ilustrowanych przez Nikolę Kucharską. W wolnych chwilach włóczy się po Azji, nałogowo czyta, fotografuje i hałaśliwie kibicuje krykiecistom. Od ponad 10 lat pracuje w „Naszej Księgarni”, dzięki czemu ukrywa, że nie zdołała dorosnąć. Co prawda nigdy nie chciała tańczyć, ale pierwszą recenzję baletową napisała w wieku 12 lat, a podczas swoich podróży wnikliwie przygląda się lokalnym formom taneczno-teatralnym. Prowadzi blog hunterwaalii.com poświęcony kinu indyjskiemu.

 

Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny

Autor: Aneta Wira-Ostaszyk, Joanna Kończak

Format: 195 × 230 mm

Liczba stron: 240

Oprawa: twarda

ISBN: 978-83-10-13444-8

Kod kreskowy: 9788310134448

Cena: 59,90 zł

Wiek: 10­–14, 14–18, 18+

Gatunek: Proza polska, Literatura faktu

Data premiery: 2 września 2020

Numer wydania: 1

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close