Wersja do druku

Udostępnij

W tę niedzielę, 19 maja do kin w całej Polsce będzie transmitowany na żywo wieczór baletowy z Teatru Bolszoj w Moskwie. Złożą się na niego dwa niezwykłe spektakle: kultowa wśród baletomanów Carmen-Suita i nowatorski Pietruszka. Ta pierwsza została stworzona dzięki staraniom legendarnej primabaleriny Mai Plisieckiej przez kubańskiego choreografa, Alberta Alonso, drugi zaś to nowa interpretacja choreograficzna baletu Igora Strawińskiego, której podjął się Edward Clug.

 

„Zawsze pragnęłam zatańczyć Carmen” – pisała we wspomnieniach Maja Plisiecka, genialna primabalerina Teatru Bolszoj. Tancerka sama więc napisała libretto, niemal zmusiła męża, Rodiona Szczedrina, do stworzenia na bazie muzyki Bizeta z opery pod tym samym tytułem, na nowo zinstrumentowanej suity, bo żaden z radzieckich kompozytorów nie chciał się podjąć skomponowania oryginalnej muzyki. Uważali, że nic, co stworzą, nie będzie mogło konkurować z niezwykle popularną muzyką operową Bizeta. Na koniec znalazła idealnego choreografa – Kubańczyka Alberta Alonso, który akurat gościł w Moskwie ze swoim zespołem, wybłagała dla niego trzytygodniowy pobyt w Moskwie i w tak krótkim czasie wspólnie stworzyli balet, w którym Plisiecka zatańczyła oczywiście partię tytułową. Powstał niezwykle nowoczesny, erotyczny i wyrazisty spektakl, który do dziś stanowi klejnot w repertuarze moskiewskiej sceny. Opowiada nie o miłości, zdradzie, zmiennych uczuciach, ale o wolności jednostki niepokornej i nieubłaganym fatum, ciążącym nad życiem Carmen. „Carmen – to wyzwane, bunt – oślepiające na szarości tła!” – mówił Alberto Alonso. Wśród rosyjskich baletomanów spektakl ma rangę kultowego. W roli tytułowej cyganki wystąpi w transmitowanym spektaklu Swietłana Zacharowa, primabalerina światowych scen i długoletnia pierwsza tancerka baletu Teatru Bolszoj. Jako Don José będzie jej partnerował znany widzom transmisji m.in. ze spektaklu Jezioro łabędzie, pierwszy solista Bolszoj, Denis Rodkin.

 

Wieczór dopełni nowa interpretacja choreograficzna baletu Igora Strawińskiego Pietruszka, opowiadającego o smutkach i radościach małej kukiełki, Piotrusia (Pietruszki) z rosyjskiego jarmarcznego teatrzyku. Pietruszka to czująca i wrażliwa marionetka, zakochuje się więc w pięknej Balerinie z tego samego teatrzyku, ale ukochana woli brutalnego Maura, zaś życiem kukiełek steruje bezlitosny właściciel jarmarcznej budy – Czarodziej. Balet powstał w 1911 roku dla słynnych Baletów Rosyjskich Siergieja Diagilewa, muzykę skomponował Igor Strawiński, a choreografię Michaił Fokin. W tytułowej roli występował, kreując ponoć niezwykle wzruszającą postać, Wacław Niżyński. W ubiegłym roku nową wersję choreograficzną na zamówienie Teatru Bolszoj zrealizował Edward Clug, tancerz i choreograf urodzony w Rumunii, obecnie dyrektor baletu w Słoweńskim Teatrze Narodowym w Mariborze. W postać Pietruszki wcieli się Denis Sawin, Baleriną będzie Jekaterina Krysanowa.

 

***

 

Dla naszych Czytelniczek i Czytelników mamy zaproszenia do Multikina Łódź, Multikina Kraków i Multikina Warszawa Ursynów.

 

Pytanie konkursowe: Kto był pierwszym twórcą/choreografem baletu Pietruszka?

 

Odpowiedzi proszę przesyłać na adres: adela.prochyra@taniecpolska.pl

 

W treści maila proszę koniecznie zaznaczyć, do którego z WYŻEJ WYMIENIONYCH kin chcieliby się Państwo wybrać.

 

***

 

 

TRAILER

 

Terminy i miejsca pokazów:

 

19 maja 2019 LIVE HD

 

Bydgoszcz Multikino
Dąbrowa Tarnowska Kino Sokół
Ełk Ełckie Centrum Kultury
Gdańsk Multikino
Katowice Kino Rialto
Kraków Multikino
Lublin Multikino
Łódź Multikino Silver Screen
Olsztyn Multikino
Poznań Multikino Malta
Poznań Multikino Stary Browar
Pruszcz Gdański kino CKiS w Pruszczu Gdańskim
Przemyśl Centrum Kulturalne w Przemyślu-Kino Centrum
Szczecin Multikino
Warszawa Multikino Ursynów
Warszawa Multikino Złote Tarasy
Wrocław Kino Nowe Horyzonty
Zabrze Multikino

12 czerwca 2019 Gorlice kino Kolory

13 czerwca 2019 Kraków kino Kijów.Centrum

16 czerwca 2019 Łódź kino Szpulka

23 czerwca 2019 Oświęcim Oświęcimskie Centrum Kultury

23 czerwca 2019 Gliwice kino Amok

30 czerwca 2019 Łuków kino Łuków

 

***

 

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji teatralnych z cyklu „Bolshoi Ballet Live” na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. „The Metropolitan Opera: Live in HD”, „Bolshoi Ballet Live”, „National Theatre Live”, „Exhibition on Screen”, „Comédie-Française Live” czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas” to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

 

Logo Na żywo w kinach (miniaturka)Logo Pathelive (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close