Wersja do druku

Udostępnij

W kwietniu w ramach Polskiej Sieci Tańca 2019 będzie można zobaczyć cztery spektakle: Dobre wychowanie Grupy Wokół Centrum w choreografii Agaty Moląg, One kolektywu Durski/Kania/Stanek/Ustowska, Rozkosz Teatru ROZBARK i We_selle w choreografii Wojciecha Mochnieja. Ideą przyświecającą Polskiej Sieci Tańca jest wspieranie cyrkulacji rodzimych produkcji tanecznych po ośrodkach kultury z całego kraju i wymiana artystyczna. W 2019 roku w Sieci znalazło się aż 12 ośrodków, a jej głównym organizatorem został Instytut Muzyki i Tańca.

 

Rozkosz: Najeść się, nażreć, „nażyć”, obkupić, żeby urwać z doczesności jak najwięcej. Więcej mocy, więcej cali, więcej paneli, więcej pikseli, więcej złota, więcej żarcia, więcej, więcej, więcej… Fałsz przeczy pięknu, a jednak dajemy się nabrać. Wraz z trwaniem spektaklu bohaterowie coraz bardziej będą obnażać swoją naturę, odsłaniać wypełniającą ich od wewnątrz brzydotę.

 

Dobre wychowanie będzie to spektakl o dojrzewaniu, tym fizycznym i mentalnym, o wspomnieniach i ich sile, o dorosłości i związanych z nią oczekiwaniach. Będzie to spektakl o kobietach, dziewczynkach, nastolatkach, matkach i córkach i ich relacjach, które często ciężko jest zrozumieć. Podobno, żeby dobrze wychować dziecko trzeba podejść do tematu jak do tresury psa. Zapraszamy na spektakl o grzecznych dziewczynkach.

 

One napędzany jest nieustanną fascynacją budowaniem i dekonstrukcją, sensem i nonsensem, całością i czarną dziurą. Poprzez grę z formą spektakl balansuje na cienkiej granicy między eksperymentem a rozrywką. Opiera się na poetyckim dialogu pomiędzy jednostkowością a kolektywem. W przestrzeniach pomiędzy dźwiękami, tańcem i choreografią ukryte są pytania o to, kim jesteśmy sami i jak możemy być razem. Czego by nam zabrakło, gdybyśmy utkwili w procesie dążenia do indywidualnej samowystarczalności.

 

We_selle to projekt multimedialny łączący istotę teatru fizycznego, wykorzystującego różne techniki tańca współczesnego, performansu, improwizacji, z projekcjami video i soundscape’ami. Punkt wyjścia oraz główną oś spektaklu stanowi ceremonia zaślubin, która w sposób szczególny pokazuje przekrój osobowościowy weselników, ich skomplikowane relacje i wewnętrzną potrzebę rutyny.

 

Program pokazów w kwietniu:

 

 

7 kwietnia, godz. 18.00  

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Krosno

 

Grupa Wokół Centrum Dobre wychowanie

 

 

9 kwietnia, godz. 19.00

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa

 

Grupa Wokół Centrum Dobre wychowanie

 

 

26 kwietnia, godz. 18.30

Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków

 

Patryk Durski, Katarzyna Kania, Piotr Stanek, Katarzyna Ustowska One

 

26 kwietnia, godz. 20.00

Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków

 

Teatr ROZBARK Rozkosz

 

27 kwietnia, godz. 19.00

Kielecki Teatr Tańca, Kielce

 

We_selle – chor. Wojciech Mochniej

 

 

***

 

Polska Sieć Tańca to pierwsza, sformalizowana sieć centrów wspierających sztukę tańca, opierająca się na współpracy dwunastu ośrodków w całej Polsce. Sieć wspiera cyrkulację rodzimych produkcji oraz wymianę artystyczną w naszym kraju, a jej otwartość zarówno na instytucjonalne teatry, jak i na niezależnych twórców, daje szansę na zaprezentowanie polskiej sztuki tańca w całej jej różnorodności.

 

W 2019 roku PST tworzą centra założycielskie Sieci: Lubelski Teatru Tańca, Kielecki Teatr Tańca, Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Krakowskie Centrum Choreograficzne, program Stary Browar Nowy Taniec, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, oraz nowi partnerzy: Fundacji Polka dot, Centrum Sztuki Mościce, Krotoszyński Ośrodek Kultury, Suwalski Ośrodek Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Centrum Sztuki Tańca we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.

 

Kierownikiem i pomysłodawcą Polskiej Sieci Tańca jest Maciej Kuźmiński. 

Głównym organizatorem Polskiej Sieci Tańca od 2019 roku jest Instytut Muzyki i Tańca.

 

Więcej informacji na stronie: www.pst.info.pl
Kalendarz wydarzeń

 

PST grafika 2019 (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close