Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju w dniach 3-10 lipca zaprasza na XXIII Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej. Na entuzjastów sztuki czekać będą warsztaty taneczno-choreograficzne, wieczorne spektakle teatrów tańca, pokazy, spotkania z artystami, Noce z Tańcem i wystawy, a to tylko niektóre z programowych atrakcji. Lądeckie wydarzenie jest zarazem największym na Dolnym Śląsku i jednym z największych w Polsce festiwali tańca.  

 

Integralną i ważną częścią wydarzenia są warsztaty taneczne, które w tej edycji odbędą się w aż 36 technikach podzielonych na 53 grupy warsztatowe, ćwiczące w 8 salach. Zajęcia poprowadzą uznani pedagodzy i instruktorzy z Polski i zagranicy. Miłośników pięknego ruchu czeka 6 dni sumiennej pracy, które zwieńczy sobotni występ podczas profesjonalnie przygotowanego Koncertu Finałowego. Warsztaty taneczne MFT to edukacja, dbałość o zdrowie, doskonała rozrywka i przeżycie artystyczne w jednym. W tym roku nowością są darmowe zajęcia ze stretchingu i jogi, które będą się odbywać w zabytkowym parku zdrojowym.

 

Program XXIII Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Lądku-Zdroju:

 

3 lipca (sobota)

 

19.30 – CK Kalina, ul. Parkowa 25

Wernisaż wystawy fotograficznej Lądek – miasto tancerzy

Autorzy: Radosław Pietraga, Krzysztof Szczepański

 

4 lipca (niedziela)

 

20.30 – Nowe przestrzenie – Inkubator Przedsiębiorczości – Stacja Rozwój, ul. Kolejowa 6

Balet Młodego Widza – Słowik cesarza

 

Spektakl pantomimiczno-baletowy Słowik cesarza na podstawie baśni Ch. H. Andersena stworzony do archiwalnego słuchowiska Polskiego Radia z 1954 r. z muzyką Witolda Lutosławskiego. Widowisko zrealizowane przez Polską Fundację Sztuki QART.

 

5 lipca (poniedziałek)

 

19.00 – Sala gotycka – Jaskinia Radochowska

Między nami jaskiniowcami Cezary Łasiczka przesłuchuje Marka Prętkiego

 

21.30 – Leśna Scena – Winiarnia Radochowska, Radochów 8c

Spektakl Słowo-ciało-przestrzeń

 

Ruch czy słowo? Co było pierwsze? Kiedy zaczyna się taniec? Jak nasze ciało reaguje na słowo? Czy nosimy w sobie „gen tańca” i czy piękno powstaje w wyniku wielu lat ćwiczeń? Spektakl Słowo-ciało-przestrzeń pokazuje, że taniec jest jedną z najbardziej uniwersalnych sztuk.

 

6 lipca (wtorek)

 

19.00 – Letnia Poczekalnia Coffee Ride – Inkubator Przedsiębiorczości – Stacja Rozwój, ul. Kolejowa 6

Roztańczony Pegaz – Cezary Łasiczka rozmawia z prof. Piotrem Śliwińskim

 

Prof. Piotr Śliwiński – kierownik Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przewodniczący kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej

 

21.30 – Scena na tarasach przed Zdrojem Wojciech

Spektakl No Time with Borderline, Borderline Danza (Włochy)

Reżyseria i choreografia: Gjergi Prevazi

 

No time, to poszukiwania artystyczne, które oparte są na cyklach zjawisk historycznych i społecznych. Zaczynając od obrazu koła, będącego pierwszym obrazem i pierwszą formą, której człowiek doświadcza, na jego obwodzie spotykają się wygrani i przegrani, przestępcy i ofiary, żywi i martwi.

 

Borderline Danza powstało w 1998 roku z inicjatywy Claudio Malangone w Salerno. Na rozwój choreograficzny formy i jej koncepcji wpływa badanie ludzkiego umysłu i jego neurobiologii w różnych sytuacjach: choroba, emocje, lęki, płeć.

 

7 lipca (środa)

 

19.00 – Inkubator Przedsiębiorczości – Stacja Rozwój, ul. Kolejowa 6

Kto sfałszował taniec? – Wykład prof. Wojciecha Szafrańskiego

 

Wojciech Szafrański zabierze nas w pełną emocji podróż-opowieść, odsłaniającą tajemnice dzieł sztuki z motywem tańca i tancerzy, będących przedmiotem fałszerstw w świecie handlu sztuką.

 

20.00 – Scena główna, Amfiteatr, ul. Orla 7

Scena Debiutów

 

Etiudy laureatów XI Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego im. B. Kociołkowskiej w Bytomiu (luty 2020) i artystów Wieczoru Młodych Choreografów, zaprezentowanego w Operze Wrocławskiej (listopad 2020).

 

22.00 – Scena główna, Amfiteatr, ul. Orla 7

Etiuda Becoming Company Idem (Szwajcaria)

 

Wraz z narodzinami istoty zaczyna się doświadczanie, uczenie się środowiska i jego rzeczywistości. Początkowo każdy niezdecydowany krok naprzód wymaga ostrożności i rozwagi. Czas, który jest naszym wiernym towarzyszem w tym odkrywaniu, jest świadectwem naszej ścieżki. Ludzie, którymi się stajemy. Istoty, którymi się staliśmy.

Company Idem założyli w 2011 roku Clément Bugnon i Matthias Kass. Siła produkcji Company Idem polega na kreatywnej i innowacyjnej tówrczości jej założycieli, a także na ich doświadczeniu jako tancerzy.

 

8 lipca 2021 (czwartek)

 

19.00 – Inkubator Przedsiębiorczości – Stacja Rozwój, ul. Kolejowa 6

Wieczór autorski Sławomira Pietrasa, poświęcony Ewie Głowackiej.

 

21.00 – Scena na lądeckim Rynku

Sen Panny Franciszki – spektakl Teatru Antoniny Jakubowskiej

 

Fabuła i inspiracja muzyczna utworu oparta jest na lwowskiej piosence podwórkowej Ballada o pannie Franciszce – historii w stylu Romeo i Julii. Mimo dramatyzmu opowieści, przedstawienie jest subtelne w przekazie, dalekie od nowomodnej kultury szoku.

 

22.00 – Scena główna, Amfiteatr, ul. Orla 7

Spektakl Three Ages Company Idem (Szwajcaria)

Choreografia i reżyseria: Matthias Kass

 

Inspiracją Three Ages było przełożenie koncepcji tryptyku ze sztuk wizualnych na taniec. Spektakl składa się z serii solówek, duetów i triów. W solówkach trzy postacie ujawniają część swojej tożsamości. W duetach łączą się ze sobą na różne sposoby: interweniując, utrudniając, wycofując się, popychając do przodu, manipulując, podnosząc, wspierając…

 

9 lipca (piątek)

 

19.00 – Inkubator Przedsiębiorczości – Stacja Rozwój, ul. Kolejowa 6

Wieczór autorski Sławomira Pietrasa, poświęcony nowo wydanej książce Felietony.

 

21.30 – Scena główna, Amfiteatr, ul. Orla 7

Spektakl Sól Ziemi Czarnej, Opera Śląska

Reżyseria, choreografia: Artur Żymełka

 

Sceniczne przetworzenie dzieła wielkiego reżysera z pietyzmem odnosi się do ukazywanych wydarzeń i wartości. Uwypukla charakterystyczne dla Śląska siłę tradycji, więzów rodzinnych, stanowczość charakterów i głębię poczucia regionalnej tożsamości. Forma współczesnego widowiska tanecznego nadaje dziełu nową siłę oddziaływania.

 

10 lipca (sobota)

 

16.00 – Scena główna, Amfiteatr, ul. Orla 7

Koncert Dzieci dzieciom

Podsumowanie warsztatów dla dzieci i młodzieży.

 

20.00 – Scena główna, Amfiteatr, ul. Orla 7

Koncert finałowy Lądek-Miasto Tancerzy

Trzygodzinny koncert prezentujący efekty warsztatów tanecznych. Wielkie święto tańca w Lądku-Zdroju.

 

od 4 do 9 lipca

 

Trawnik w pobliżu Kawiarni Albrechtshalle, Park Zdrojowy Jana Pawła II

9.00 – 9.45 – Stretching z Mateuszem Wójcikiem

18.30 – 19.45  Joga z Piotrem Bryją

 

Więcej informacji na stronach: https://festiwaltanca.pl/https://www.facebook.com/MiedzynarodowyFestiwalTancaLadeckieLatoBaletowe

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close