Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę i niedzielę (23 i 24 maja) o godz. 19.00 Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na prezentację przedstawienia LAC Les Ballets de Monte Carlo. Spektakl jest konfrontacją z legendarną pozycją baletowego repertuaru klasycznego Jezioro łabędzie, będącą zawsze wielkim wyzwaniem, zarówno dla choreografa jak i dla zespołu. Tym razem pierwowzór libretta jest jedynie źródłem inspiracji, a z oryginalnego baletu zachowała się wyłącznie muzyka Piotra Czajkowskiego. Zarówno choreografia, scenografia, jak i kostiumy zostały bardzo uwspółcześnione. Do projektu Maillot zaangażował pisarza Jeana Rouauda (laureata Nagrody Goncourta w 1990 roku), by wniósł nowy dramatyzm do sztandarowego dzieła klasycznego repertuaru. Wspólnie dokonali adaptacji ponadczasowej historii Zygfryda i Odetty, tak aby odpowiadała na pytania zadawane współcześnie. Przemiana zwierzęcia w człowieka determinuje całe dzieło i skłania do refleksji nad naszą własną naturą, rozdartą pomiędzy bielą i czernią, dobrem i złem, niewinnością i erotyzmem. Spektakl wykona klasyczny zespół baletowy Les Ballets de Monte Carlo.

 

muzyka: Piotr Czajkowski, Bertrand Maillot
choreografia: Jean-Chritophe Maillot

 

Zespół Les Ballets de Monte Carlo został założony w 1985 roku przez Karolinę, Księżną Hanoweru z domu Grimaldi. Jean Christophe Maillot, który od 1993 roku jest dyrektorem artystycznym i choreografem zespołu, stworzył dla niego około 40 pozycji repertuarowych. Dzięki choreografiom takim jak Vers un pays sage (1995), Roméo et Juliette (1996), Cendrillon (1999), La Belle (2001), Le Songe (2005), Altro Canto (2006), Faust (2007) i LAC (2011), Les Ballets de Monte Carlo stał się pożądany na całym świecie. Jean-Christophe Maillot wzbogaca repertuar zespołu zapraszając do współpracy najważniejszych współczesnych choreografów (Jiři Kylián, Maurice Béjart, Kevin O’Day, Nacho Duato, John Neumeier, George Balanchine, Michaił Fokin, Wacław Niżyński). W roku 2000 Jean-Christophe Maillot stworzył Monaco Dance Forum, międzynarodową platformę tańca oferującą eklektyczną mieszankę spektakli, wystaw, warsztatów i konferencji. Zespół regularnie bierze udział w tym festiwalu, jak również działa w ramach Académie Princesse Grace.

 

 

Bilety on-line

Kasy biletowe:
od poniedziałku do soboty: 12.00 – 19.00
niedziele i święta (w dniu przedstawienia): 15.00 – 19.00
tel. 42 633 77 77

 

Biuro obsługi widzów:
od poniedziałku do piątku: 8.00 – 16.00
telefon: 42 633 31 86
telefon/fax: 42 639 87 49
widz@teatr-wielki.lodz.pl

 

Program XXIII Łódzkich Spotkań Baletowych

Więcej

 

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)Łódzkie instytucje kultury (oryginał)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close