Wersja do druku

Udostępnij

1 marca choreograf, tancerz i reżyser Leszek Bzdyl ma objąć funkcję dyrektora artystycznego Wrocławskiego Teatru Pantomimy – poinformowała w środę nowa dyrektor tej placówki Olga Nowakowska.

 

Z początkiem lutego Nowakowska objęła stanowisko dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantominy im. Henryka Tomaszewskiego. Wygrała konkurs, a umowa, którą podpisała z samorządem województwa dolnośląskiego obowiązuje do sierpnia 2025 roku.

W środę podczas konferencji prasowej nowa dyrektor poinformowała, że w teatrze będzie też stanowisko dyrektora artystycznego. Od 1 marca ma je objąć choreograf, tancerz i reżyser Leszek Bzdyl.

 

Mówiąc o planach na najbliższy roku Nowakowska wskazała m.in. na listopadową premierę, której reżyserem będzie Piotr Cieplak. – Rozmawiamy o tym, by była to sztuka SzekspiraWieczór Trzech Króli” – powiedziała. Pod koniec sezonu ma się również odbyć premiera spektaklu w reżyserii Dominiki Knapik.

 

Chcemy z Leszkiem Bzdylem rozwijać ideę teatru pracującego nad odświeżeniem języka scenicznego; chcemy również, by ten teatr był stale obecny na scenie Wrocławia – nie tylko scenie teatralnej, ale też w przestrzeni miejskiej – mówiła. W planach repertuarowych są zatem przedstawienia uliczne. Nowakowska chciałaby także, aby duże realizacje Wrocławskiego Teatr Pantomimy były pokazywane na Scenie w Piekarni przy ul. Księcia Witolda.

 

Obecnie zespół teatru – jak mówiła nowa dyrektor – liczy 18 osób. – To zarówno osoby pamiętające Henryka Tomaszewskiego, jak i młodzi aktorzy po szkołach teatralnych i baletowych. Mają bardzo szerokie spektrum umiejętności i chciałbym te umiejętności wykorzystać m.in. w ten sposób, że oddam aktorom inicjatywę tworzenia własnych przedstawień – mówiła.

 

Dyrektor poinformowała też, że samorząd województwa dolnośląskiego nie zmniejszy dotacji dla teatru i 600 tys. zł pozostanie w budżecie tej placówki. W planach jest również uruchomienie małej sceny w willi przy ul. Dębowej, gdzie znajduje się siedziba teatru. Budynek ten wymaga jednak remontu.

 

Informacja: PAP, Piotr Doczekalski

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close