Wersja do druku

Udostępnij

Living Space Theatre rozpoczął próby do najnowszej produkcji, która powstaje we współpracy z nowojorską choreografką K.J. Holmes. Próby do spektaklu pt. Somatopia odbywają się w Stanach Zjednoczonych, gdzie także, na początku sierpnia spektakl zostanie pokazany przedpremierowo oraz gdzie odbędzie się jego premiera. Polska premiera będzie miała miejsce 13 i 14 sierpnia o godz. 19.00 w Teatrze Śląskim w Katowicach.

 

Spektakl nawiązuje do poszukiwania utopijnego świata. Nazwą zamknęliśmy granice naszej wyobraźni, za którą jest droga do Utopii. Ani człowiek, ani nawet drzewo, choć piękne, nie są Utopią, nie sięgają do Utopii. Do Utopii nie sięga się po ludzku, jej się nie dotyka, nie nazywa słowami. Na ziemi budujemy pozorne Utopie, w których myśli tkwimy i tym samym zamykamy granice wolności podążania za czymś, czego ludzkie pojęcie nawet nie może określić.

 

Utopia jest opisywana jako „brak miejsca”, ale także jako „teren”.

Soma jest definiowana jako ciało, ale także jako wyobraźnia wewnątrz ciała

Jeśli nasze kości przechowują historię, gdzie znajdziemy przyszłość?

Czy u kresu pandemii zaczniemy cofać się do tego, co znaliśmy wcześniej, czy wykreujemy nową rzeczywistość?

Być może jesteśmy w zawieszeniu czasu, w naszych snach, w tym miejscu – bez miejsca.

 

Choreografia i reżyseria: K.J. Holmes

Wykonawcy: Aneta Jankowska, Jakub Margosiak, Grzegorz Labuda

Muzyka: Aneta Jankowska

Kostiumy: Grzegorz Labuda

Produkcja: Living Space Theatre

Koprodukcja: Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku

Koordynacja projektu: Kamil Baryła

Partnerzy: Churchtown Dairy, Hudson Opera House, Sadhana Yoga Studio, The Dragon’s Egg, Teatr Śląski w Katowicach

Wsparcie: The Actors’ Ensemble

 

Spektakl jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2021, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Dofinansowano z budżetu samorządu Miasta Katowice.

 

Harmonogram prezentacji spektaklu:

4 sierpnia, godz. 18.00 pokaz przedpremierowy: Hudson Opera House (Hudson, Nowy Jork, USA)

5 sierpnia, godz. 17.00 pokaz przedpremierowy: The Dragons Egg (Ledyard, Connecticut, USA)

6 sierpnia, godz. 19.00 amerykańska premiera: Churchtown Dairy (Hudson, Nowy Jork, USA)

7 sierpnia, godz. 19.00 pokaz spektaklu: Churchtown Dairy (Hudson, Nowy Jork, USA)

 

13 sierpnia, godz. 19.00 polska premiera spektaklu: Teatr Śląski, Scena w Galerii (Katowice, Polska)

14 sierpnia, godz. 19.00 pokaz spektaklu: Teatr Śląski, Scena w Galerii (Katowice, Polska)

 

Living Space Theatre to teatr nomadyczny założony w 2016 roku przez artystów, którzy ukończyli PWST w Krakowie. Jako kolektyw teatralny skupia się na pracy z ciałem i wyobraźnią, które są potężnymi narzędziami w procesie twórczym. Od kilku lat zgłębia Technikę Michała Czechowa i stosuje ją w swoich pracach, łącząc ruch, taniec i aktorstwo. Poprzez swoje spektakle chce zabierać głos na temat aktualnych problemów społecznych, tolerancji i praw człowieka.

 

Od momentu powstania Living Space Theatre współpracuje z artystami i organizacjami z USA, Chin, Korei Południowej, Polski, Belgii, Holandii i Bułgarii. Organizuje warsztaty taneczne, ruchowe i aktorskie oraz prezentuje spektakle. Spektakle zespołu wystawiane były na całym świecie podczas festiwali teatralnych i innych wydarzeń. Więcej informacji na stronie www.livingspacetheatre.com.

 

K.J. Holmes – tancerka i aktorka z Brooklynu; ukończyła studia taneczne w New School w Nowym Jorku, The School for Body-Mind Centering prowadzoną przez Bonnie Bainbridge Cohen, a także trening aktorski techniki Sanforda Meisnera w Esper Studio, NYC. Holmes jest obecnie wykładowczynią i nauczycielką tańca w New York University (Experimental Theatre Wing) oraz w Movement Research. K.J. od 1981 roku zgłębia improwizację jako proces twórczy i performance.

 

Współpracowała m.in. z: Julie Carr, Simone Forti, Karen Nelson, Lisą Nelson oraz Image Lab, Stevem Paxtonem; występowała w spektaklach m.in. Miguela Gutierreza i The Powerful People, Xaviera Le Roya, Lance’a Griesa, Marka Dendy’ego, Melindy Ring, Karinne Keithley Seyers. Jej prace były prezentowane w wielu miejscach, m.in. The Chocolate Factory, PS122, Danspace Project, Mana Contemporary Chicago, The Belfry, Chashama, Dixon Place. Więcej informacji na stronie www.kjholmes.info.

 

 

Logo NIMiT nowe (miniaturka)  Logo MKiDNiS nowe (miniaturka)

 

Logo Polish Cultural Institute (miniaturka) Logo Katowice (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close