Wersja do druku

Udostępnij

 Sezon artystyczny 2017/2018 w Teatrze Wielkim w Łodzi zainauguruje wyjątkowe wydarzenie. Będzie to międzynarodowy projekt artystyczny – widowisko baletowe Młody duch tańca, którego pomysłodawcą i reżyserem jest wybitny polski tancerz Wiesław Dudek. Pod hasłem „Młodość, entuzjazm, pasja i największe zaangażowanie” uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu oraz młodzi japońscy tancerze z najlepszych szkół baletowych w Europie i Japonii będą mieli niepowtarzalną okazję zaprezentować się przed publicznością na profesjonalnej scenie. W czasie konferencji prasowej zorganizowanej przed premierą widowiska Wiesław Dudek zaznaczył, iż jest to dla nich wyjątkowa okazja do intensywnej pracy pod kierunkiem wybitnych choreografów i pedagogów tańca o międzynarodowej renomie oraz szansa na podnoszenie umiejętności tanecznych i rozwijanie osobowości artystycznej. Spektakl Młody duch tańca zostanie zaprezentowany dwukrotnie w Teatrze Wielkim w Łodzi (4 i 6 września br.), następnie młode taneczne talenty będą mieli okazję podziwiać widzowie Teatru Rozrywki w Chorzowie (9 września) oraz Opery Śląskiej w Bytomiu (10 września). Zgodnie z koncepcją twórcy tego przedsięwzięcia, tegoroczny pokaz ma być zapowiedzią cyklu, kolejnych edycji projektu, do którego zapraszane będą również inne szkoły baletowe z Polski i Europy. Poza niezwykle istotnym walorem artystycznym i edukacyjnym widowiska, dla jego pomysłodawcy równie ważny jest aspekt społeczny i kulturowy tego wydarzenia. Spotkanie młodzieży z tak odmiennych kręgów cywilizacyjnych daje bowiem szansę na niezwykle cenny, bezpośredni kontakt z obyczajowością i tradycją  innych narodów, wpływa również na pogłębienie tożsamości kulturowej młodych ludzi, co znacznie wzbogaca ich wrażliwość artystyczną.

 

Wiesław Dudek, polski tancerz związany przez 12 lat jako pierwszy solista z Staatsbalett w Berlinie, współpracujący z najważniejszymi zespołami baletowymi na świecie (m.in. Teatrem Bolszoj w Moskwie, Tokyo City Ballet czy Operą Królewską w Sztokholmie), swoje doświadczenie artystyczne postanowił wykorzystać do promowania i wsparcia rozwoju  utalentowanych uczniów szkół baletowych i młodych adeptów sztuki tańca.  Do współpracy z nimi zaprosił więc wybitnych pedagogów, choreografów i artystów tańca, którzy przez ostatnie dwa tygodnie intensywnie pracowali z uzdolnioną młodzieżą. Lekcje tańca i próby choreograficzne odbywały się między innymi w Koszęcinie, gdzie, jak co roku, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” miejsce miały taneczne warsztaty w ramach Letniej Szkoły Artystycznej. Pod opieką Shoko Nakamury, Erica Gautgiera, Xeni Wiest, a także polskich artystek pracujących w kraju i za granicą – Anny Nowak, Katarzyny-Aleksandry Kmieć i Katarzyny Kozielskiej  –  tancerze zaprezentują nowoczesne widowisko, na które złożą się układy choreograficzne utrzymane w technice tańca klasycznego i współczesnego, jak również polskie tańce narodowe i ludowe. Jak zapewniają jego twórcy, spektakl jest na tyle różnorodny, że każdy z widzów ma szansę znaleźć w nim coś pięknego, ekscytującego i inspirującego zarazem. Oprócz przyszłych artystów tańca z łódzkiej i bytomskiej szkoły baletowej, zobaczymy również tancerzy z  Magyar Táncművészeti Főiskola (Węgierskiej Akademii Tańca) w Budapeszcie, Ballettschule Berlin, Akademii Tańca Monachium, John Cranko Schule  w Stuttgarcie. Za zgodą Elizabeth Platel, dyrektor L’École de Danse de L’Opéra National de Paris, w widowisku weźmie również udział Emilia Sambor, absolwentka łódzkiej szkoły baletowej, a obecnie uczennica tej prestiżowej paryskiej szkoły tańca. Jej udział w koncercie jest wydarzeniem bez precedensu i świadczy o wysokiej randze łódzkiego widowiska, bowiem władze tej instytucji zazwyczaj nie wyrażają zgody na udział swoich uczniów w projektach, które realizowane są poza szkołą. W spektaklu zobaczymy również Chór Iuvenales Cantores Lodzienses oraz solistów-wokalistów, zapowiedziana   została także specjalna niespodzianka z Tokio. Podsumowując spotkanie prasowe w Teatrze Wielkim w Łodzi, Wiesław Dudek oraz zaproszone na konferencję tancerki i choreografki (Anna Nowak, Katarzyna Aleksandra Kmieć i Katarzyna Kozielska), zaznaczyli, iż Młody duch tańca daje tancerzom jedyną w swoim rodzaju szansę na spotkanie się na profesjonalnej scenie z młodymi artystami z różnych stron świata. Jest też dla nich fantastycznym doświadczeniem i źródłem wiedzy, którą będą mogli wykorzystać w późniejszej pracy profesjonalnego artysty tańca. Ponadto Młody duch tańca jest dla publiczności zupełnie nową propozycją widowiska, które, jak deklarują jego twórcy, ma na stałe zagościć na polskich i zagranicznych scenach teatralnych i operowych.

 

Premierowe prezentacje projektu zaplanowane są w dniach 4 i 6 września o godz. 18.30 w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Bilety: 20 zł normalny / 5 zł dziecko

 

Opracowała: Anna Banach

 Informacje o realizatorach i opiekunach artystycznych projektu:

Wiesław Dudek – pomysłodawca i reżyser spektaklu

Tancerz, absolwent Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Początkowo tancerz baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, później solista Teatru Wielkiego w Łodzi i Stuttgart Ballet. Przez 12 lat pierwszy solista Staatsbalett w Berlinie. To tancerz o niezwykle bogatym dorobku artystycznym, w którym ważne miejsce zajmują partie solistyczne w baletach wybitnych choreografów międzynarodowego formatu (m.in.: Maurice Béjart, John Neumeier, Uwe Scholz, Kenneth MacMillan, John Cranko). Na szczególną uwagę zasługuje jego kreacja Oniegina w choreografii Johna Cranko. Współpracuje z zespołami baletowymi należącymi do światowej czołówki (m.in.: Teatr Bolszoj w Moskwie,  Tokyo City Ballet, Królewska Opera w Sztokholmie). Warto zwrócić uwagę na fakt, że w 2013 roku jako pierwszy Polak wystąpił gościnnie z baletem Teatru Bolszoj w Moskwie w partii Oniegina w  balecie Oniegin w choreografii Johna Cranko. Za całokształt pracy artystycznej i propagowanie polskiej sztuki w kraju i za granicą w 2015 roku otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego i Srebrny Medal „Gloria Artis” przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Shoko Nakamura – asystent reżysera, prowadzenie prób repertuarowych z tańca klasycznego, współpraca przy reżyserii spektaklu i ustawianiu świateł

Tancerka, absolwentka John Cranko Schule w Stuttgarcie, przez 7 lat pierwsza solistka Staatsballet Berlin, obecnie w K-Ballet (Kumakawa) Company w Tokio. W jej bogatym repertuarze baletowym znajdują się niemal wszystkie pierwszoplanowe role w baletach: Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów, Śpiąca królewna, Sylwia, La Peri, Esmeralda, Don Kichot, Bajadera, Korsarz, Sylfidy, Etiudy, Kopciuszek, Caravaggio, Romeo i Julia, Onegin, Manon i wiele innych wspaniałych kreacji baletowych. Laureatka konkursu baletowego Prix de Lausanne, honorowych nagród w Japonii, a przede wszystkim ikona japońskiego baletu.

 

 

Choreografowie tworzący na potrzeby spektaklu nowe choreografie, prowadzenie prób z tancerzami wykonawcami:

 

 

Anna Nowak – tancerka w McGregor Dance Company w Londynie, choreografka, pedagog; absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Ukończyła z wyróżnieniem specjalność pedagogika baletowa na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka XII Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego im. Wojciecha Wiesiołłowskiego. Najlepsza Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce w roku 2001, jak również stypendystka Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia w nauce w tym samym roku. W latach 2001- 2007 związana była z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w  Warszawie. Tańczyła w baletach takich choreografów jak Jiří Kylián, George Balanchine, Jacek Przybyłowicz. Wykonywała solowe role w repertuarze klasycznym m.in. w Jeziorze łabędzim, Śpiącej królewnie, Bajaderze. W 2007 roku występowała w zespole Gran Canaria Ballet, interpretując m.in. główną rolę w Jeunehomme Uwe Scholza. W roku 2009 rozpoczęła współpracę z baletem Teatru Wielkiego w Poznaniu jako pedagog gościnny. W 2010 roku prowadziła warsztaty dla baletu Teatru Wielkiego w Łodzi oraz dla Bałtyckiego Teatru Tańca w Gdańsku. Od 2008 roku jest związana z Wayne McGregor | Random Dance. Tańczy w takich choreografiach McGregora jak Entity, Erazor, Dyad 1909. Odbyła z tym zespołem wiele międzynarodowych tournées. Od tego czasu prowadziła lekcje i warsztaty w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach Europy, m.in. w londyńskiej szkole The Place czy Accademia Nazionale de Danca w Rzymie. Uczestniczyła w wielu projektach edukacyjnych Creative Learning rozwijających indywidualną kreatywność, jak również festiwalach, m.in. Deloitte Ignite w Royal Opera House. W roku 2009 brała udział w unikatowym projekcie Distributed Choreographic Cognition w San Diego, we współpracy z University of California – cenionego na świecie Interactive Cognition Lab. Ostatnio uczestniczyła w kolejnym projekcie Wayne McGregor | Random Dance – Choreographic Thinking Tools we współpracy z Cognition and Brain Studies Unit, Cambridge oraz City University London.

 

Eric Gauthier – urodzony w Kanadzie tancerz, choreograf i muzyk, dyrektor Gauthier Dance Company w Stuttgarcie, który to zespół założył w 2007 roku po zakończeniu solistycznej kariery w Stuttgart Ballet. Zdobywca Niemieckiej Nagrody Tańca „Future” 2011 w kategorii choreografia oraz nagrody teatralnej „FAUST” 2011 i 2013 dla prowadzonego przez niego zespołu Gauthier Dance Company. Dwukrotnie nominowany przez środowisko recenzentów w kategorii tancerz roku za partię solową w I Found a Fox Marco Goeckego. Jego nazwisko znajduje się w książce roku Wielkie Nadzieje 2016. Laureat nagrody za najlepszy duet w „Punk Love” na festiwalu DANCE OPEN Festival 2016 w Petersburgu. Współpracuje z najlepszymi zespołami, m.in.: Staatsballett Berlin, Teatrem Maryjskim w Petersburgu, Scapino Ballet Rotterdam czy Nationale Ballet Amsterdam. Inicjator  Międzynarodowego Festiwalu Tańca COLORS w Stuttgarcie (2015); drugą edycję tej imprezy zaplanowano w dniach 6-23 lipca 2017 oku. Jako syn cierpiącego na chorobę Alzheimera, w swojej twórczości pozostaje wrażliwy na kwestie społeczne. Razem z Gauthier Dance Mobile prowadzi zajęcia z tańca współczesnego w schroniskach młodzieżowych, szpitalach i domach starców. Otrzymał Order Zasługi Badenii-Wirtembergii i jest członkiem zarządu Fundacji Alzheimera w Badenii-Wirtembergii.

 

Xenia Wiest – tancerka, choreografka w Staatsballet Berlin. Urodzona w Moskwie, ukończyła Academie de danse w Braunschweig oraz John CrankoSchule w Stuttgarcie. W 2003 roku rozpoczęła pracę w German Opera of Berlin, a następnie w Guestcontract Theatre w Görlitz. Od 2004 jest związana z Staatsballett Berlin. Jej znaczniejsze choreografie: 2005 Déja-vu?!. (część Shut up and dance!), 2007 Body language (część Shut up and dance! Updated), 2009 Moment musical (dla Tanzforum Berlin), 2010 To be continued  (część  Shut up and dance! Reloaded), 2010 Dance me dla Fashion Week Berlin, Part two), 2010 Etude Nr. 1 (część Dance Summit for Martin Puttke  -Pas de deux), 2011 Augenblick (dla Gali Baletowej w Sarajewie), 2012 Take a breath (dla Kremlin Gala Moscow), 2013 Live now, think later (dla Kremlin Gala Moscow), 2013 układ  choreograficzny dla NIKE –Studio, 2013 “QuinqueViae – Dynamics of Existence“ (część “Masse“). Strona internetowa artystki: http://www.xeniawiest.com/about¬xenia¬wiest/

 

Katarzyna Kozielska – tancerka, choreografka w Stuttgart Ballet. Naukę tańca rozpoczęła w szkole baletowej w Bytomiu, a następnie kontynuowała ją w John CrankoSchule w Stuttgarcie. W sezonie 2000/2001 rozpoczęła pracę w zespole Stuttgart Ballet, gdzie kreowała wiele ról w różnych technikach tańca. W 2011 roku podjęła pierwsze bardzo udane i docenione przez środowisko próby choreograficzne. Jej najważniejsze prace, które pozostają w repertuarze niemieckich i amerykańskich zespołów tanecznych: Der richtige Ort, Blender, Child of Tree (na zamówienie dyrektora artystycznego Stuttgart  Ballet w celu uhonorowania stulecia urodzin John Cage’a), SymphAnima, Bite, A.Memory, Limelight, Firebreather.

 

Katarzyna Aleksander-Kmieć – nauczycielka tańca współczesnego w bytomskiej szkole baletowej, choreografka, tancerka. Ukończyła (z wyróżnieniem) Konserwatorium Tańca im. Barata w Lake Forest, Illinois, gdzie studiowała m. in. taniec klasyczny, współczesny, jazzowy, pedagogikę tańca, choreografię, produkcję tańca oraz improwizację. W latach 2012-2015 była kierownikiem zespołu baletowego Teatru Rozrywki, obecnie jest choreografem Teatru. Jest również nauczycielem tańca współczesnego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu. Gościnnie współpracuje z John Cranko Schule w Stuttgarcie. Tworzy autorskie wariacje współczesne i przygotowuje uczniów szkoły do udziału w konkursach tańca w kraju i za granicą, gdzie zdobywają wysokie miejsca, nagrody i wyróżnienia (m. in. W Czechach, Francji i we Włoszech). Ma w swoim dorobku wiele spektakli realizowanych zarówno w Polsce jak i za granicą.

 

Aktualizowane na bieżąco informacje o projekcie można znaleźć na stronie:

http://www.osblodz.pl/mlody_duch_tanca.htm

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close