Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 11-12 stycznia 2013 Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza na festiwal Ćwiczenia z (re)produkcji, organizowany we współpracy z Kunsthaus (Miejską Galerią Sztuki Współczesnej) w Dreźnie.

Budynek ms² przy ulicy Ogrodowej 19 to współczesne miejsce produkcji i reprodukcji, magazyn znaczeń i form. Dawna szwalnia, należąca do największego kompleksu fabrycznego w Łodzi, obecnie jest częścią Manufaktury. Ślad po dawnym przeznaczeniu budynku pozostał jedynie w jego architekturze – surowych ceglanych ścianach, układzie pomieszczeń. Praca jednak trwa, lecz jak ją opisać?

Fabryka zamieniła się w muzeum. Społeczne i technologiczne transformacje ostatniego stulecia sprawiły, że praca wykonywana w celu wytwarzania obiektów stała się wytwarzaniem relacji, włączając w swój obszar życie prywatne, zabawę i odpoczynek. Praca to generowanie wartości ekonomicznej poprzez ruch, to ciało i jego poruszenia, nasze społeczne i kreatywne możliwości, mobilność i elastyczność.

Dla Katarzyny Kobro pojęcie ruchu łączyło się z jego optymalizacją. Artystka poszukiwała takich struktur, które mogłyby efektywnie organizować codzienne życie człowieka. Jej sposób myślenia łączył się z pojęciem dziewiętnastowiecznej efektywnej produkcji i poprzedzał koncepcje racjonalnej organizacji pracy w czasach późnego kapitalizmu. Zmieniły się jednak mierniki produktywności. O ile w minionym stuleciu dominował przemysł i usługi, dziś dominuje ekonomia doświadczenia, w której produkcja tożsama jest z konsumpcją.

Jeżeli ruch tak łatwo poddaje się presji produktywności, to czy możliwy jest bunt? Zaprzestanie pracy? I jakie są tego konsekwencje? Co się dzieje, gdy ciało albo materia buntuje się, a ruch przestaje podążać na rozumnym celem?

Ćwiczenia z (re)produkcji to cykl pokazów filmów i performansów wplecionych w dynamikę funkcjonowania instytucji. Muzeum stanie się salą ćwiczeń, w której testować będziemy różne sposoby poruszania się, badać granice między ruchem-pracą, ruchem-wypoczynkiem, ruchem-zabawą. Artyści zaingerują w puste przestrzenie wystawiennicze, a także w wystawę Korespondencje, kawiarnię, księgarnię, przestrzeń holu.

Szczególnie zapraszamy na spektakl Pracowni Fizycznej A3 (2010) w inspirowanych neoplastycyzmem kostiumach autorstwa Zuzanny Markiewicz – piątek godzina 19:00 oraz wykład Kirsten Maar Instalowanie choreografii? Na przecięciu strategii choreograficznych i sztuki instalacji – sobota godz. 16:30 a także całodniowe pokazy filmów, m.in. William Forsythe, Solo (1997), les gens d’Uterpan, X-Event 1 (2005), Ali Kazma, Dance Company (2009), Kelly Nipper, Floyd on the Floor (2007), Joachim Koester Tarantism (2007) oraz Maybe One Must Begin with Some Particular Places (2012) i inne.

Festiwal Ćwiczenia z (re)produkcji zorganizowany jest we współpracy z Kunsthaus (Miejską Galerią Sztuki Współczesnej) w Dreźnie i odnosi się do zorganizowanego tam festiwalu Test Run. Oba festiwale są częścią projektu Various Stages, na który składała się również wystawa Settings oraz cykl wydarzeń Salon Rähnitz odbywających się w Dreźnie.

Dyrektor artystyczny projektu Various Stages: Petra Reichensperger
Asystentka:
Lea Schleiffenbaum
Kuratorki
Ćwiczeń z (re)produkcji: Aleksandra Jach, Katarzyna Słoboda, Magdalena Ziółkowska
Koordynatorzy:
Martyna Gajda, Anne Schreiber

Artyści: Absalon, Agata Bielska, Yael Davids, Discoteca Flaming Star, William Forsythe, FORT, Judith Hopf & Henrik Olesen, Alicja Karska & Aleksandra Went, Wojciech Kosma, Joachim Koester, Igor Krenz, les gens d’Uterpan, Erik van Lieshout, Dóra Maurer, Kelly Nipper, Pracownia Fizyczna, Julika Rudelius, Claudia Schötz & Hannes Broecker, Tamás St. Auby, Union Gaucha Productions (Karin Schneider & Nicolás Guagnini), Monika Zawadzki, Katarina Zdjelar oraz wykłady Maaike Gouwenberg i Kirsten Maar.

Szczegółowy program do pobrania


ms2, ul. Ogrodowa 19
11 stycznia 2013, piątek, g. 16.00 – 22.00
12 stycznia 2012, sobota, g. 11.00 – 22.00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close