Materia w Łodzi zaprasza na Festiwal Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA.

Wersja do druku

Udostępnij

Festiwal Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA organizowany przez Materię to nowe familijne wydarzenie na mapie kulturalnej Łodzi. To jedyny w naszym kraju festiwal w całości poświęcony profesjonalnym spektaklom tańca współczesnego, tworzonym z myślą o najmłodszej widowni (od 0 do 10 lat).​

***

Program:

9 września 2022 (piątek) / Ogrody Geyera, ul. Piotrkowska 295

godz. 10.00 Skarb Nienazwanej Góry – spektakl taneczny z muzyką na żywo dla dzieci 4–10 lat wraz z opiekunami / Fundacja Materia

godz. 17.00 Ruchome ślady – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–7 lat / prowadzenie: Aleksandra Bożek-Muszyńska

godz. 19.00 Rodzinne (powz)ruszanie się – panel skierowany jest do dorosłych – rodziców, opiekunów osób, które uczą dzieci, osób zawodowo zajmujących się uczeniem i tworzeniem tańca oraz wszystkich zainteresowanych tańcem tworzonym z myślą o dzieciach.

10 września 2022 (sobota) / Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a

14.30 i 17.00 _on_line__ – spektakl interaktywny dla rodzin z dziećmi w wieku 5–7 lat / Kolektyw Holobiont

godz. 11.00 – warsztaty Contakids z elementami improwizacji ze spektaklu Contact Families Show dla rodzin z dziećmi w wieku 2–6 lat / prowadzenie: Anna Wańtuch

11 września 2022 (niedziela) / Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a

godz. 10.00 Hop Hola – warsztat dla rodzin z dziećmi w wieku 0,5–2,5 roku / prowadzenie: Kolekttacz

godz. 11.00, 13.00, 15.00 – Poruszony Las – spektakl dla rodzin z dziećmi w wieku od 0 do 2,5 roku / Olsztyński Teatr Tańca

29 października 2022 (sobota) / Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a

godz. 10.00 i 12.00 „Czuję inaczej!” – warsztat dla rodzin z dziećmi / prowadzenie: Izabela Chlewińska

godz. 10.00 – warsztat dla dzieci w wieku 0–3 lata i bliskich im dorosłych

godz. 12.00 – warsztat dla dzieci w wieku 3–6 lat i bliskich im dorosłych

Spektakl tańca współczesnego dla rodzin, wyłoniony w ramach ogólnopolskiego open-call – o godzinie poinformuje organizator.

Więcej informacji: https://www.materialodz.pl/materia-i-foremka

Dostępność:

Budynek przy ulicy Żubardzkiej jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Sale w Ogrodach Geyera znajdują się na parterze. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział aktywnie lub w roli obserwatora/obserwatorki, a mają pytania, są proszone o kontakt: materia@materialodz.pl.

Pierwszego dnia Festiwalu dzieci w wieku szkolnym wraz z pedagogami obejrzą spektakl Materii – Skarb Nienazwanej Góry. Po południu rodziny z dziećmi w wieku 5–7 lat będą miały okazję wziąć udział w warsztatach Ruchome ślady, które poprowadzi Aleksandra Bożek-Muszyńska. Warsztaty towarzyszą spektaklowi _on_line__ kolektywu Holobiont, podczas którego widzowie wraz z tancerzami tworzą ruchem obrazy – zarówno w przestrzeni, jak i na papierze. To kultowe przedstawienie, które nie gościło do tej pory w Łodzi zostanie zagrane drugiego dnia Festiwalu. Wtedy też odbędą się warsztaty rodzinne z Anną Wańtuch – certyfikowaną nauczycielką metody Contakids w Polsce oraz autorką performansu Contact Families Show.

Trzeci dzień MATERII i FOREMKI w całości poświęcony będzie najnajom, czyli najmłodszym odbiorcom sztuki – dzieciom w wieku od 0 do 2,5 roku wraz z bliskimi im dorosłymi. W programie znajdzie się spektakl-instalacja Poruszony Las Olsztyńskiego Teatru Tańca, będący zaproszeniem do podróży przez zmieniający się ekosystem, w którym mogą pojawiać się wszelkiego rodzaju istoty, kształty, kolory i dźwięki. Tego dnia odbędzie się także autorski warsztat Hop Hola – o odkrywaniu różnic między dorosłym i dziecięcym ruchem – prowadzony przez artystki z Kolekttacz.

Wrześniową odsłonę Festiwalu zainauguruje także panel dyskusyjny Rodzinne (powz)ruszanie, podczas którego ekspertki i praktyczki tańca będą rozmawiać o głębokim sensie jaki płynie z międzypokoleniowego kontaktu z tańcem współczesnym. Panel skierowany jest do rodziców, opiekunów osób, które uczą dzieci, osób zawodowo zajmujących się uczeniem i tworzeniem tańca oraz wszystkich zainteresowanych tańcem tworzonym z myślą o dzieciach.

29 października odbędzie się druga odsłona Festiwalu, podczas której rodziny z dziećmi w wieku 0–3 lata oraz 3–6 lat będą miały okazję spotkać się z choreografką i badaczką Izabelą Chlewińską oraz jej obiektami Intibag – różnej wielkości pufami i poduchami, które dopasowują się do naszego ciała. Warsztat-instalacja Czuję inaczej! jest przygotowany z myślą o osobach ze specjalnymi potrzebami sensorycznymi. Tego dnia łódzkiej publiczności zostanie zaprezentowany także spektakl, który wygra ogólnopolski open-call. Organizując otwarty nabór spektakli tańca współczesnego dla dzieci na Festiwal MATERIA I FOREMKA poznać nowe, najbardziej wartościowe produkcje z całego kraju i pokazać łódzkiej publiczności jedną z nich.

MATERIA I FOREMKA to nie tylko Festiwal, ale także komplementarny w stosunku do niego Program Sztuki Tańca dla Dzieci. Przez cały rok Materia będzie stwarzać rodzinom i miłośnikom tańca okazję do spotkań z tańcem eksperymentalnym dla dzieci poprzez warsztaty, programy edukacyjne i badawcze, performance, spektakle, premiery czy eksperckie dyskusje.

W tym roku odbędą się dwa warsztaty rodzinne – w listopadzie i grudniu, które zostaną wyłonione w ogólnopolskim otwartym naborze.

Festiwal odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki.

Pierwsza edycja Festiwalu odbędzie się w gościnnych progach Akademii Muzycznej w Łodzi – przestrzeni Instytutu Choreografii i Technik Tańca w Ogrodach Geyera, która jest siedzibą Materii oraz w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej.

Kuratorka Festiwalu Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA Kamila Majchrzycka-Szymańska o Festiwalu:

Festiwal Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA
organizowany przez Materię to nowe familijne wydarzenie na mapie kulturalnej Łodzi. To jedyny w Polsce festiwal w całości poświęcony profesjonalnym spektaklom tańca współczesnego tworzonym z myślą o najmłodszej widowni w wieku od 0 do 10 lat. Dostrzegamy, że scena tańca eksperymentalnego dla dzieci w Polsce dynamicznie się rozwija. Powstają spektakle, instalacje i performanse o wysokich walorach artystycznych, a także programy edukacyjne i autorskie warsztaty, otwierające publiczności drzwi do świata choreografii.

Zapraszając na Festiwal najbardziej wartościowe spektakle oraz wydarzenia z zakresu pedagogiki tańca, pragniemy stworzyć w Łodzi przestrzeń do spotkania z MATERIĄ i FORMĄ tańca współczesnego dla dzieci.

MATERIĄ, z którego kształtowane są dzieła sztuki tańca, jest ruch. Podczas Festiwalu całe rodziny będą miały okazję oglądać tancerzy i tancerki w ruchu, ale także osobiście doświadczać jego dobroczynnego wpływu podczas warsztatów.

Tym, co sprawi, że spotkanie z ruchem będzie wyjątkowe są różnorodne FORMY tańca. To dzięki nim uczestnicy Festiwalu poznają techniki i metody kształtowania tańca współczesnego, jakimi są m.in. improwizacja, choreografia i praktyki rozbudzające świadomość ciała. Przyjazna dzieciom FOREMKA dba o to, by profesjonalne choreografie i propozycje wspólnych zabaw ruchowych, były przystosowane do percepcji dzieci.

Najmłodsi widzowie rozumieją język tańca w sposób sensoryczny i naturalnie korzystają z niego, chcąc wyrazić siebie. Techniki tańca współczesnego, będące żywym, eksperymentalnym językiem  stanowią dla nich doskonałe źródło ruchowych inspiracji. Charakteryzuje je dobrze znana dzieciom dynamika ciała – bycie poza pionem, blisko podłogi, w pędzie, w zgodzie z siłami grawitacji. Ciała w ruchu są ze sobą blisko, w ciągłym kontakcie, we wzajemnym przenikaniu, co sprzyja budowaniu głębokich relacji dzieci i dorosłych.

Obcowanie z MATERIĄ i FOREMKĄ będzie zachętą dla uczestników Festiwalu, by we wspólnym doświadczaniu tańca szukać czułości i łagodności, które zacieśniają więzy rodzinne i uwrażliwiają na otaczający nas świat. Będzie też okazją, by poprzez świadomy oddech, uważność na pojawiające się emocje czy kojący relaks, pogłębiać świadomość ciała, która jest tak niezbędna do budowania zdrowia fizycznego i psychicznego.

I co najważniejsze – spotkanie z MATERIĄ i FOREMKĄ tańca współczesnego dla dzieci będzie pretekstem do międzypokoleniowej, mądrej zabawy, swobodnej kreacji i rozwijania wyobraźni w kontakcie ze sztuką. Mamy nadzieję, że nasz Festiwal stanie się nowym artystycznym świętem dla rodzin w Łodzi.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operator: Materia, partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

***

Program Festiwalu MATERIA I FOREMKA:

9 września 2022 (piątek) / Ogrody Geyera, ul. Piotrkowska 295

godz. 10.00 „Skarb Nienazwanej Góry” – spektakl taneczny z muzyką na żywo dla dzieci 4–10 lat wraz z opiekunami / Fundacja Materia

Ta barwna opowieść o przyjaźni porywa widzów w pełen wrażliwości świat ruchu, dźwięku i słowa. Plastyczna gra tancerzy wcielających się w kolejne postaci w połączeniu z tekstem i muzyką wykonywaną na żywo uruchamia wyobraźnię dzieci i rozwija umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Świat ten na naszych oczach przeobraża się i zmienia, zapraszając widza do wspólnej podróży w poszukiwaniu… skarbu!

Bajka opowiada, jak Stan i jego pomocnik Harold, dwaj staruszkowie, którzy chyba trochę zapomnieli, że są staruszkami, spotykają syrenę Magdę i szukają skarbu. Potem spotykają Boba i Roba oraz muchę Zdzisławę. Chyba nie powinniśmy wszystkiego opowiedzieć, powiedzmy zatem tylko, że wszystko się dobrze skończy i że Stan z Haroldem odnajdą skarb, chociaż nie będzie taki, jakiego by się spodziewali.

Częścią spektaklu jest lekcja prowadzona przez artystów. Dzieci dowiedzą się, czym jest choreografia i improwizacja podczas interaktywnej i angażującej lekcji z udziałem postaci z bajki. W jaki sposób postać sceniczną można stworzyć poprzez ruch? Jak wykorzystać ruch jako narzędzie sceniczne? Jak przy tym dobrze się bawić? I czy każdy może być twórcą?

Twórcy spektaklu:

Autor tekstu: Juliusz Grzybowski
Współpraca: Zofia Grzybowska, Michał Grzybowski
Choreografia: Krzysztof Skolimowski
Reżyseria: Jacek Owczarek
Muzyka na żywo: Mateusz Skolimowski, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej 1. i 2. stopnia im. I.J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim
Taniec: Kacper Klimczak, Justyna Olczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba
Aktorzy: Juliusz Grzybowski, Mateusz Skolimowski, Krzysztof Skolimowski
Kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Produkcja: Materia

Premiera z udziałem publiczności: 24 czerwca 2021 roku, premiera online: 19 grudnia 2020 roku
Czas trwania: 60 min (30 min spektakl i 30 min lekcja z zabawą)

 

godz. 17.00 „Ruchome ślady” – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–7 lat / prowadzenie: Aleksandra Bożek-Muszyńska

Jaki ślad w przestrzeni może pozostawić ruch? Co to znaczy tańczyć wcześniej uchwycony ślad? W trakcie warsztatów uruchomimy zarówno ciało, jak i wyobraźnię. Poprzez twórcze zadania dzieci i bliscy im dorośli będą mogli wspólnie doświadczać radości płynącej ze swobodnej kreacji w przestrzeni i na papierze. Będziemy wspólnie tworzyć obrazy ruchem i poruszać się dzięki obrazom. Doświadczymy wielokierunkowego przepływu między ruchem naszej uwagi, rodzinnym ruchem w przestrzeni i powstającymi śladami na papierze.

Inspiracją do stworzenia warsztatów był udział prowadzących w treningu Segni mossi, będącego projektem badawczym/laboratorium pracy z dziećmi pary artystów z Włoch – artysty wizualnego Alessandra Lumare i choreografki Simony Lobefaro, łączącym ruch i rysunek.

Ze względu na ruchowo-plastyczny charakter warsztatów organizator prosi o przyjście w stroju niekrępującym ruchów (i którego nie żal jest trochę pobrudzić). Do sali wchodzimy boso lub w skarpetkach.

Prowadząca:

Aleksandra Bożek-Muszyńska – tancerka, choreografka, performerka, instruktorka tańca współczesnego, trenerka biznesu i filolożka. Od ponad dekady prowadzi regularne zajęcia z tańca współczesnego i improwizacji, gimnastykę dla seniorów oraz tworzy autorskie choreografie i jest aktywna na polskiej scenie tańca i performance. Zdobywczyni wielu nagród w konkursach choreograficznych i tanecznych. Jej prace były prezentowane m.in. w Berlinie, Budapeszcie, Filadelfii, Nowym Jorku, Warszawie i Wiedniu. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015–2017, realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Intensive Course w School For New Dance Development w Amsterdamie oraz beneficjentka programu Global Practice Sharing w Movement Research w Nowym Jorku. Absolwentka rocznego kursu Choreografii Eksperymentalnej II, organizowanego przez warszawskie Centrum w Ruchu. W 2017 roku wraz z Hanną Bylką-Kanecką założyła kolektyw Holobiont, którego celem są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Wspólnie stworzyły pięć produkcji dla rodzin z dziećmi: DOoKOŁA, Księżycowo, _on_line__, Gdzie Kształty mają szyje oraz Mój ogon i ja. Od 2007 roku związana z warszawskim Teatrem Mufmi Anny Piotrowskiej, gdzie aktualnie jest koordynatorką do spraw artystycznych i instruktorką. W latach 20162019 współpracowała z Fundacją Strefa Wolnosłowa z Warszawy, gdzie prowadziła regularne warsztaty z tańca i świadomości ciała dla dużych grup międzynarodowych i międzypokoleniowych, niezwiązanych zawodowo z tańcem.

 

godz. 19.00 Rodzinne (powz)ruszanie się – panel skierowany jest do dorosłych – rodziców, opiekunów osób, które uczą dzieci, osób zawodowo zajmujących się uczeniem i tworzeniem tańca oraz wszystkich zainteresowanych tańcem tworzonym z myślą o dzieciach.

W ostatnich latach w Polsce pojawia się coraz więcej spektakli tańca skierowanych do dzieci i bliskich im dorosłych. Twórcy nie tylko prezentują taniec, lecz także eksperymentują z angażowaniem widowni w ruchowe działania. Jakie znaczenie ma łączenie doświadczenia oglądania ze wspólną praktyką ruchową widowni? Czy scena może nas inspirować do domowych ćwiczeń? Jak ruszać się, by było to ciekawe, przyjemne i twórcze zarówno dla młodszych, jak i starszych członków rodziny?

Panel dyskusyjny zostanie zarejestrowany i opublikowany na portalach społecznościowych Fundacji Materia.

Prowadząca: Justyna Czarnota-Misztal
Uczestniczki panelu: Hanna Bylka-Kanecka, Anna Wańtuch, Izabela Guzek

Justyna Czarnota-Misztal – pedagożka teatru, trenerka i managerka kultury. Od 6 lat kieruje Działem Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.  Znawczyni współczesnego teatru dla dzieci, młodzieży i rodzin, interesują ją szczególnie przedstawienia eksperymentujące z pozycją widza. Jako pedagożka teatru regularnie prowadzi warsztaty i projektuje materiały edukacyjne do spektakli.

Hanna Bylka-Kanecka – teatrolożka, choreografka, mama. Od 2018 roku opiekunka merytoryczna programu Roztańczone Rodziny (dawniej Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci). Laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce, stypendium Alternatywnej Akademii Tańca 2016 i 2017 oraz stypendium Erasmus, dzięki któremu przez rok studiowała na paryskiej Sorbonie. W pracy magisterskiej analizowała status obecności małych dzieci w przedstawieniach kierowanych do dorosłych widzów. Współzałożycielka kolektywu Holobiont (www.holobiont.pl), w ramach którego tworzy, wraz z Aleksandrą Bożek-Muszyńską, interaktywne spektakl dla rodzin: DOoKOŁA (2017, produkcja Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, koprodukcja Malta Festiwal Poznań), Księżycowo (2018, Teatr Ochoty), _on_line__ (2018, Art Stations Foundation), Gdzie kształty mają szyje (2019, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu), Mój ogon i ja (2021, Fundacja Performat, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Ochoty w Warszawie). Ukończyła roczny kurs Choreografia w Centrum organizowany przez Centrum w Ruchu oraz trzymiesięczny intensywny berliński kurs performansu i choreografii SMASH. Obecnie dokształca się w zakresie ruchowej pracy z dziećmi w berlińskiej Somatische Akademie.

Anna Wańtuch – tancerka, performerka, pierwszy certyfikowany nauczyciel metody Contakids w Polsce. Ukończyła PINK Training Segni Mossi, kurs Ruchu Rozwijającego Sherborne I stopień oraz Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny o specjalności Taniec Współczesny. Od 2012 eksperymentuje z ruchem dorosłego z dzieckiem w ramach performansów Postnatal Project. Wzięła ze swoją rodziną udział w warszawskiej wersji Familly affair grupy Zimmerfrei w 2015 roku. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2019 oraz 2018 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. W ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa pracowała nad autorskim formatem performansu choreograficznego z udziałem rodzin z małymi dziećmi (premiera: 12 grudnia 2020), który następnie został zaprezentowany w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu. Dzięki współpracy z Fundacją Performat projekt zaistniał również w programie Scena dla tańca Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Została zakwalifikowana do programu choreograficznego ATLAS na Festiwalu ImPulsTanz w 2021 roku w Wiedniu, gdzie rozpoczęła pracę nad performansem Mothersuckers: Production about reproduction dotyczącego problematyki macierzyństwa. Stypendystka Kultury Polskiej na Świecie Instytutu im. Adama Mickiewicza.

Izabela Guzek – certyfikowana psychoterapeutka i superwizorka terapii tańcem i ruchem, psycholożka. Prowadzi terapie z dziećmi i dorosłymi, sesje Ruchu Autentycznego i warsztaty rozwojowe. Pracuje terapeutycznie na Oddziale Psychiatrii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka, a także w Szkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 38. Przez 5 lat prowadziła terapię tańcem i ruchem z osobami dorosłymi z autyzmem w Fundacji Synapsis. Ukończyła 4-letnie szkolenie w Polskim Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem, psychologię kliniczną w SWPS, szkołę trenerów w Grupie TROP. Szkoliła się w metodzie Ruchu Autentycznego, uzyskując dyplom Institue for Integrative Bodywork and Movement Therapy. Jest jedyną w Polsce absolwentką 2-letniego Kursu Ways of Seeing dr Suzi Tortory dedykowanego pracy z dziećmi i rodzinami. Uczy studentów Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale Pedagogiki, a także na ASP na kierunku Arteterapia. Działa na rzecz społeczności terapeutów, przez 6 lat zasiadała w Zarządzie Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem, a obecnie jest członkiem Zarządu European Dance Movement Therapy Association. Jest współautorką książek: Psychoterapia tańcem i ruchem. Teoria i praktyka oraz Psychoterapia tańcem i ruchem. Terapia indywidualna i grupowa.

10 września 2022 (sobota) / Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a

14.30 i 17.00 _on_line__ – spektakl interaktywny dla rodzin z dziećmi w wieku 5-7 lat / Kolektyw Holobiont

Biegając, chodząc, stojąc, siedząc, leżąc, turlając się, podskakując. Rodzinnie, w grupie rówieśników lub samemu. W pionie, w poziomie, na ziemi i w powietrzu. W takt muzyki lub wsłuchując się we własny rytm. Jaki rysunek na papierze może powstać dzięki tym różnym rodzajom ruchu? _on_line__ jest spektaklem zgłębiającym temat śladu ruchu, który uczestnicy wraz z performerami tworzą poprzez własny taniec. Powstałe wielkoformatowe prace będą ulegały transformacji na oczach i z aktywnym udziałem widzów. Tak skonstruowane wydarzenie może stać się twórczą okazją do zacieśniania więzi między dziećmi i opiekunami oraz do niecodziennego spotkania ze sztuką.

Twórcy spektaklu:

Choreografia: kolektyw Holobiont (Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Bylka-Kanecka)
Kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska / Hanna Bylka-Kanecka, Dana Chmielewska, Paweł Grala
Realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski
Konsultacja świateł: Joanna Leśnierowska
Muzyka/collage: Józef Buchnajzer
Oprawa graficzna: Michał ŁuczakZdjęcie promocyjne: Jakub Wittchen
Produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
Partner projektu: Społeczne Przedszkole Lipowa Alejka
Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania

Podziękowania dla Arno Stern i Segni Mossi collective
Menadżerka: Karolina Wycisk / Performat Production

KOLEKTYW HOLOBIONT – powstał w 2017 roku. Tworzą go dwie artystki: performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka. Obszarem zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Łącząc taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne i prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi. Wszystkie prace kolektywu opierają się na założeniu, że każdy uczestnik spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia – jest w pełni kompetentnym odbiorcą sztuki. Artystki, obserwując twórcze i różnorodne zaangażowanie widzów, badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę.

Na dziecięcej scenie tańca zadebiutowały spektaklem interaktywnym DOoKOŁA (2017, Art Stations Foundation, Poznań). Kolejne prace kolektywu to jak dotąd „Księżycowo” (2018, Teatr Ochoty, Warszawa), on_line_ (2018, Art Stations Foundation, Poznań), Gdzie kształty mają szyje (2019, Centrum Sztuki Dziecka, Poznań).

Ich spektakle były dotychczas prezentowane na najważniejszych festiwalach związanych ze sztuką dla dzieci w Polsce, takich jak: Mała Polska Platforma Tańca, Festiwal Malta, Sztuka Szuka Malucha, Biennale Sztuki dla Dziecka, Małe Warszawskie Spotkania Teatralne, Scena Tańca Studio, Teatralna Karuzela, Korczak Festiwal i innych.

www.holobiont.pl

godz. 11.00 warsztaty Contakids z elementami improwizacji z performansu Contact Families Show dla rodzin z dziećmi w wieku 2–6 lat / prowadzenie: Anna Wańtuch

Contakids jest metodą pracy z ciałem stworzoną przez izraelskiego tancerza, choreografa i pedagoga Itaya Yatuva przeznaczoną dla rodzin z małymi dziećmi. W metodzie działamy poprzez cielesny kontakt i zabawę. Istotnymi elementami, nad którymi pracujemy, to budowa relacji opartej na bliskiej więzi między rodzicem a dzieckiem, wspieranie dziecka w rozwoju motorycznym dzięki wsparciu osoby dorosłej, ośmielanie do podejmowania działań ruchowych poprzez zabawę, eksplorowanie upadku, jako czynnika dodającego odwagi i stanowiącego element zabawowy poprzez podejmowane ryzyko. Contakids to rodzaj bliskiego spotkania między rodzicem a dzieckiem lub całą rodziną, w której każdy pracuje we własnym tempie i wg własnych potrzeb i w trakcie którego skupiamy się tylko na sobie, relacji i cielesności. To również rodzaj społecznej fiesty, możliwości podpatrywania innych dzieci, przekraczania swoich ograniczeń poprzez akceptację grupy oraz ćwiczenia angażujące grupę.

Międzynarodowa strona o metodzie: http://www.contakids.com/

W drugiej części zajęć zabawimy się w performerów i spróbujemy poeksperymentować z zadaniami improwizacyjnymi z autorskiego performansu Contact Families Show.

Trailer performansu: https://vimeo.com/495567650

Prowadząca:

Anna Wańtuch – tancerka, performerka, pierwszy certyfikowany nauczyciel metody Contakids w Polsce. Ukończyła PINK Training Segni Mossi, kurs Ruchu Rozwijającego Sherborne I stopień oraz Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny o specjalności Taniec Współczesny. Od 2012 eksperymentuje z ruchem dorosłego z dzieckiem w ramach performansów Postnatal Project. Wzięła ze swoją rodziną udział w warszawskiej wersji Familly affair grupy Zimmerfrei w 2015 roku. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2019 oraz 2018 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. W ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa pracowała nad autorskim formatem performansu choreograficznego z udziałem rodzin z małymi dziećmi (premiera: 12 grudnia 2020), który następnie został zaprezentowany w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu. Dzięki współpracy z Fundacją Performat projekt zaistniał również w programie Scena dla tańca Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Została zakwalifikowana do programu choreograficznego ATLAS na Festiwalu ImPulsTanz w 2021 roku w Wiedniu, gdzie rozpoczęła pracę nad performansem Mothersuckers: Production about reproduction dotyczącego problematyki macierzyństwa. Stypendystka Kultury Polskiej na Świecie Instytutu im. Adama Mickiewicza.

 

11 września 2022 (niedziela) / Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a

godz. 10.00 Hop Hola – warsztat dla rodzin z dziećmi w wieku 0,5–2,5 roku / prowadzenie: Kolekttacz

Warsztat o odkrywaniu tego, co odróżnia nasze dorosłe ciało od ciała kilku–kilkunastomiesięcznego ciała dziecka. Poruszamy się w bliskości: ciało do ciała, we wspólnym oddechu i wpatrywaniu się w najmniejsze detale. Doświadczyć tego wszystkiego pomogą nam wyjątkowe obiekty sensoryczne Intibag, a dokładnie skupimy się na doświadczaniu worków sensorycznych, w których poruszamy się i ukoimy. „Worek sensoryczny wzmacnia więź między opiekunem i dzieckiem, wprowadza dodatkowy czas i dialog w trudnych sytuacjach emocjonalnych na różnych etapach rozwoju dziecka. Dzieci chętnie przyjmują tam pozycję embrionalną i wyciszają się, tak jakby intuicyjnie wracały do brzucha mamy.” Nauczymy się ruszać razem, nawiążemy relacje w ruchu, będziemy uczyć się od siebie w dialogu.

Prosimy o wygodny strój wszystkich uczestników. Zabierzcie ze sobą butelkę wody.

Prowadzące:

Kolekttacz to Paulina Giwer-Kowalewska, Aniela Kokosza i Agnieszka Dubilewicz. Kolektyw powstał w marcu 2020 roku. Artystki w swojej pracy korzystają z narzędzi wywodzących się z techniki tańca współczesnego, improwizacji i somatycznych praktyk pracy z ciałem. Swoje działania kierują do dzieci, rodzin, grup marginalizowanych społecznie. Ich autorskie warsztaty dedykowane rodzinom były częścią festiwali w Bytomiu, Toruniu, Tychach, Sceny dla Tańca w Wałczu.  Współpracują z choreografką i badaczką Izabelą Chlewińską. W 2021 roku powstał ich pierwszy wspólny spektakl Frajda Granda Bzik (produkcja Art. Fraction Foundation).

godz. 11.00, 13.00, 15.00 Poruszony Las – spektakl dla najnajów (dzieci od 0 do 2,5 roku z opiekunami, z którymi czują się bezpiecznie i komfortowo) / Olsztyński Teatr Tańca

Poruszony las to taneczna instalacja stworzona z myślą o dziecięcej publiczności w wieku od 0 do 2,5 roku. Format spektaklu pozwala dzieciom i ich rodzinom swobodnie poruszać się w przestrzeni, decydując, gdzie chcą się znaleźć w danym momencie, w którym kierunku podążać wzrokiem i zmysłami, aby mogli razem przeżywać wyjątkowe i niepowtarzalne doświadczenia.

Poruszony las to propozycja podróży przez zmieniający się ekosystem, w którym mogą pojawiać się wszelkiego rodzaju istoty, kształty, kolory i dźwięki. Miejsce, w którym ożywają ciała i przedmioty, które zaprasza nas do wyobrażenia sobie nowego świata. Jest to powrót do naszej pierwotnej natury, czystego środowiska, prostych emocji, dziecięcego postrzegania prawdziwego życia, bez uprzedzeń i ograniczeń społecznych. Jest to rodzaj gry pomiędzy rodzicami, ich dziećmi i profesjonalnymi tancerzami.

Realizatorzy:

Reżyseria i choreografia: Anna Rubirola
Współpraca artystyczna: Big Bouncers Collective
Scenografia i kostiumy: Maria Alejandre, Estel Cristia
Reżyseria światła: Joana Serra
Muzyka: Oriol Roca
Taniec i kreacja: Anna Janczarek, Aleksandra Salej, Monika Parafiniuk/Magdalena Widłak
Dyrektor artystyczna: Katarzyna Grabińska

Spektakl został wyprodukowany w ramach projektu Olsztyński Teatr Tańca.Prolog finansowanego z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Organizator: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Partner i siedziba: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

29 października 2022 (sobota) / Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a

godz. 10.00 i 12.00 Czuję inaczej! warsztat dla opiekunów i ich podopiecznych / prowadzenie: Izabela Chlewińska

godz. 10.00 – warsztat dla dzieci w wieku 0–3 lat i bliskich im dorosłych

godz. 12.00 – warsztat dla dzieci w wieku 3–6 lat i bliskich im dorosłych

Czuję inaczej! to spotkanie, podczas którego możemy dać sobie wsparcie i zaobserwować wzajemne potrzeby. To czas wspólnej zabawy, podczas której oferujemy sobie uważność, kontakt fizyczny i emocje. Czasami szalejemy w ruchu, czasami odpoczywamy w docisku obiektami sensorycznymi Intibag – różnej wielkości puf i poduch, które dopasowują się do naszego ciała. Obiekty sensoryczne tworzą środowisko samoregulacji, wyładowania i wyciszenia. To obiekty obciążeniowe i dociskowe, które stymulują układ nerwowy. W zajęciach uczestniczą zarówno dzieci, jak i rodzice, którzy uczą się, w jaki sposób ćwiczyć i bawić się ze swoim dzieckiem oraz wspierać jego rozwój w domu. Warsztat prowadzi artystka i pedagożka Izabela Chlewińska, która w niedyrektywny sposób towarzyszy dorosłym i dzieciom w tym doświadczeniu.

Warsztaty są dostosowane do potrzeb:

– rodzin z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, nadwrażliwością i podwrażliwością w obszarze zmysłu dotyku, czucia głębokiego i zmysłu równowagi;

– dzieci z nadpobudliwością psychoruchową, zaburzeniami koncentracji i integracji sensorycznej;

– dzieci, które niespokojnie śpią, potrzebują wsparcia w regulacji trudnych emocji, a także dzieci wycofanych z relacji

Prowadząca:

Izabela Chlewińska – choreografka i tancerka, twórczyni metodologii pracy z obiektami sensorycznymi, współautorka marki Intibag. Członkini kolektywu choreograficznego Centrum w Ruchu w Warszawie. Twórczyni instalacji performatywnych dla rodzin z dziećmi MaMoMi w Nowym Teatrze oraz CIAŁO w Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie. Od wielu lat rozwija i bada temat czucia głębokiego człowieka. Pracuje z dziećmi i osobami dorosłymi wg autorskiej formy pracy Ciało.Głos.Intuicja, która integruje ciało, umysł i emocje. Fascynuje ją teoria poliwagalna Stephena Porgesa oraz niedyrektywne formy wsparcia poprzez sztukę i terapię. Mama 7-letniego Miłosza. Opiekunka dwóch kotów.

 

Spektakl tańca współczesnego dla rodzin wyłoniony w ramach ogólnopolskiego open-call (dokładna godzina zostanie wkrótce ogłoszona przez organizatora)

W październikowej odsłonie Festiwalu łódzkiej publiczności zostanie zaprezentowany spektakl, który wygra ogólnopolski open-call. Organizując otwarty nabór spektakli tańca współczesnego dla dzieci na Festiwal MATERIA I FOREMKA, chcemy wyłonić nowe, najbardziej wartościowe produkcje z całego kraju.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operator: Materia. Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close