Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 15-27 czerwca odbywa się w Łodzi I Międzynarodowy Festiwal Tańca Ludowego im. Jadwigi Hryniewieckiej. Wszystkie wydarzenia prezentowane są online. W programie m. in. konkurs choreograficzny, wystawy, prelekcje oraz występy.

 

Taniec ludowy, folklor jest nieodzownym elementem polskiej kultury. Organizatorzy festiwalu jako kontynuatorzy myśli i idei założycielki zespołu Harnam, Jadwigi Hryniewieckiej, chcą zwrócić uwagę na to jak ważną częścią tanecznej kultury narodowej jest stylizacja folkloru – użyta jako jeden ze środków wyrazu artystycznego. Zastosowanie stylizacji wymaga merytorycznej znajomości tradycyjnych form tańca ludowego, ale także świadomości co do istnienia innych form opracowania scenicznego, które traktują rodzimy folklor jako inspirację dla sztuki tańca.

 

Jadwiga Hryniewiecka była przedstawicielką tańca wyrazistego – idee tego kierunku zaadoptowała dla tańca ludowego, tworząc styl nazywany przez niektórych teoretyków tańcem teatralnym . Jej twórczość to nie tylko piękna forma tańców ludowych, potraktowana jako inspiracja, to także treść, nastrój i opowiedziana tańcem historia. Głównym celem organizatorów jest nie tylko kultywowanie tradycji, ale zaszczepianie jej w młodym pokoleniu.

 

Wszystkie wydarzenia odbywają się online. Linki będą udostępniane na stronie internetowej zespołu Harnam (http://www.ztlharnam.pl) oraz na kanałach społecznościowych. Premiera filmów codziennie o godz. 12.00. Wideo dostępne z napisami polskimi i angielskimi.

 

Program festiwalu:

 

I. Konkurs choreograficzny Tańczymy w ojczystym języku.

 

Spośród nadesłanych zgłoszeń jurorzy wyłonią laureatów, których poznamy podczas koncertu 26 czerwca o godz. 18.00. W trakcie koncertu zaprezentowane zostaną wszystkie choreografie, które wzięły udział w konkursie.

 

II. Wirtualna wystawa zbiorów najpiękniejszych strojów ludowych znajdujących się w zasobach ZTL Harnam.

 

Wystawa zaczyna się 15 czerwca, kolejne filmy publikowane będą codziennie do 21 czerwca na platformie YouTube.

 

III. Prelekcje jurorów konkursu w formie webinarów, dotyczące tańca ludowego.

 

23 czerwca

Prelekcja Małgorzaty Kucharskiej-Nowak Rola choreografa w kreowaniu scenicznych form polskich tańców narodowych.

 

24 czerwca

Prelekcja dr hab. Klaudii Carlos-Machej Polskie tańce narodowe i ich egzemplifikacje w dziełach artystycznych doby zaborów.

 

25 czerwca

Prelekcja Wioletty Milczuk Stylizacja sceniczna polskich tańców ludowych w oparciu o repertuar taneczny PZLPiT Mazowsze.

 

26 czerwca

Prelekcja Łukasza Netera Mazur na przestrzeni epok.

 

IV. Koncert ZTL Harnam im. J. Hryniewieckiej

 

27 czerwca, godz. 18.00

Na zakończenie festiwalu wystąpi Zespół Tańca Ludowego Harnam im. J. Hryniewieckiej, który jest gospodarzem wszystkich wydarzeń.

 

Organizatorzy: ZTL Harnam im. Jadwigi Hryniewieckiej filia Poleskiego Ośrodka Sztuki

 

Wydarzenie objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

 

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close