W dniach 30 czerwca – 1 lipca 2023 roku w Łodzi odbył się II Międzynarodowy Festiwal Tańca Ludowego im. Jadwigi Hryniewieckiej.

Wersja do druku

Udostępnij

Festiwal został zorganizowany przez Zespół Tańca Ludowego Harnam wraz z Miejską Strefą Kultury w Łodzi, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasto Łódź. Pomysłodawcą festiwalu jest Maria Kuśnierz-Skonieczna, choreograf i kierownik zespołu Harnam. Pierwsza edycja przed dwoma laty odbyła się on-line. W tym roku festiwal odbył się już stacjonarnie.

Głównym wydarzeniem festiwalu był Konkurs Choreograficzny Tańczmy w ojczystym języku, który ma na celu propagowanie polskiej kultury oraz inspirowanie młodych choreografów do tworzenia stylizacji polskich tańców. Tegorocznym tematem Konkursu był krakowiak w twórczości polskich kompozytorów.
Z nadesłanych prac choreograficznych jury (w składzie: Małgorzata Kucharska-Nowak –przewodnicząca, Klaudia Carlos-Machej, Wioletta Milczuk) wybrało cztery choreografie, które zostały zaprezentowane podczas koncertu finałowego. Przyznano następujące nagrody:
Grand Prix – Zuzanna Brzezińska;
1. nagroda – Jan Galasiński;
2. nagroda – Szymon Obolewicz;
3. nagroda – Małgorzata Chyła.
Jury przyznało również wyróżnienia dla wybranych wykonawców, takich jak: Julia Fieńko, Jagoda Michałek, Kacper Helka oraz grupa tancerzy z ZTL „Harnam”.
W ramach festiwalu odbyły się warsztaty z polskich tańców narodowych poprowadzone przez Wiolettę Milczuk – wieloletniego kierownika baletu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Odbyła się również dyskusja, na temat kierunku tańca ludowego w Polsce, której przewodzili jurorzy festiwalu, należący do czołowych przedstawicieli edukacji artystycznej.
Konkursowe choreografie do muzyki wybitnych polskich kompozytorów zachwyciły pomysłowością i wykonaniem.

Zdjęcie

II Festiwal Tańca Ludowego im. Jadwigi Hryniewieckiej. Fotografia: Tomasz Ogrodowczyk

Zdjęcie

II Festiwal Tańca Ludowego im. Jadwigi Hryniewieckiej. Fotografia: Tomasz Ogrodowczyk

Zdjęcie

II Festiwal Tańca Ludowego im. Jadwigi Hryniewieckiej. Fotografia: Tomasz Ogrodowczyk

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close