Wersja do druku

Udostępnij

Już po raz piąty uczestnicy LAJT – Latającej Akademii Języków Tańca spotkają się, by porozmawiać o tańcu w jego jak najróżniejszych odsłonach. Tym razem spróbują zadać pytanie o korzyści, jakie przynosi spojrzenie na taniec z perspektywy neuronauki. Co badania nad mózgiem wnoszą do badań nad tańcem i vice versa? Jakie są relacje między „sztuką tańca” a „nauką o tańcu”? Czy mówienie o tańcu jako aktywizacji neuronów lustrzanych powinno nas martwić jako redukcjonistyczne? Do jakiego stopnia neuronauka objaśnia to, co się dzieje podczas tańca? W czym dokładnie może być użyteczna, co demaskuje? Te, ale i wiele innych pytań organizatorzy zadadzą gościowi, Tomaszowi Ciesielskiemu, autorowi książki Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej (Łódź 2014), który jest równocześnie tancerzem i choreografem, związanym z Teatrem CHOREA oraz duńską kompanią Granhøj Dans. Jest także twórcą autorskich performanców, m.in. Sens-akcja. Podczas  spotkania organizatorom będzie zależało zarówno na objaśnieniu często bardzo specjalistycznego dyskursu neuronauki o tańcu, jak i na próbie ustalenia, co z nim praktycznie można zrobić, jak użyć go w tanecznej „kuchni”. Po raz kolejny pojawią się zatem problemy relacji między językiem a działaniem, między pojęciami a praktyką, między myślą i doświadczeniem.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

 

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 8 grudnia o godzinie 18:00, w sali konferencyjnej Akademii Muzycznej w Łodzi, która znajduje się w Regionalnym Ośrodku Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej, al. 1 Maja 4 (na miejscu będą oznaczenia kierujące do odpowiedniej sali). Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

 

Książka Tomasza Ciesielskiego Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistyczne została wydana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2014.

 

LAJT to zawiązana pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych inicjatywa grupki badaczy zainteresowanych tańcem w jego najróżniejszych odmianach. Pomysł na Akademię zrodził się z rozmów na temat trudności w opisie aktywności tanecznych przy pomocy słów. W ramach otwartych seminariów odbędą się dyskusje z praktykami na temat różnych języków tanecznych: tańca towarzyskiego, krytycznego, tanga i butoh, ale też mazura czy polki; zadając sobie wzajemnie pytania o podobieństwa i różnice między nimi, oraz możliwość ich powszechnego użycia. Organizatorzy Akademii mają nadzieję, że LAJT choć trochę przyczyni się do integracji szeroko pojętego środowiska tanecznego i pomoże praktykom lepiej się nawzajem zrozumieć. Spotkania LAJT będą odbywały się w różnych miastach Polski.

 

LAJT tworzą: Agata Chałupnik (UW), Stanisław Godlewski (UAM), Zuzanna Kann (UW), Wojciech Klimczyk (UJ), Hana Umeda (UW), Karolina Wycisk (UJ).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close