Wersja do druku

Udostępnij

Muzeum Sztuki w Łodzi i Komuna Warszawa zapraszają na spektakl Aleksandry Borys z udziałem Marysi Zimpel UNISONO re//mix Anna Halprin, który odbędzie się 3 sierpnia o godzinie 19.00 w ramach wystawy „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy/O improwizacji tańca”. Tytuł wystawy jest zapożyczeniem z nazwy cyklu pierwszych pokazów kontakt improwizacji (You come, we’ll show you what we do – tournée Steve’a Paxtona i praktyków skupionych wokół niego, które odbyli w 1973 roku na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych). Jest też zaproszeniem do czynnego udziału w wystawie, której koncepcja zakłada ciągłą zmianę, a jej program wypełniony jest wydarzeniami o różnym formacie, zachęcającymi do przemieszczania się w nieschematyczny, nieprzewidywalny sposób. Pozwoli na to mobilna architektura wystawy, składająca się z „urządzeń do improwizacji”, zaprojektowanych przez grupę BudCud. Aleksandra Borys: „W moim remiksie chcę, wraz z towarzyszącymi mi artystkami, sprawdzić, jak metody i sposoby pracy Anny Halprin przekładają się na naszą rzeczywistość. Ciekawi mnie, jak po wielu latach bardzo specyficznej pracy w zamkniętym studiu wyjście na otwarte przestrzenie wpłynie na ciało i jego ruch, na moją praktykę choreograficzną. Pragnę się przekonać, na ile obserwacje i przemyślenia wynikające podczas tej pracy będą się pokrywać, a na ile będą się różnić od tego, do czego doszła Anna Halprin. Zainspirowana jej twórczością, podążam za myślą artystki: tancerz jest jednym z elementów obrazu.”

Anna Halprin jest niewątpliwą pionierką tańca współczesnego. W latach 1955 – 1965 prowadziła cykl warsztatów dla tancerzy (Dancers Workshops) w San Francisco, w których uczestnictwo okazał się przełomowym dla takich tancerzy/choreografów, jak Simone Forti, Trisha Brown czy Yvonne Rainer. Halprin oparła się na eksperymencie i wspólnym poszukiwaniu, zamiast na standardowej relacji uczeń-nauczyciel. Wspólnie badano anatomie jako podstawę ruchu, improwizację budującą doświadczenie, znoszono granicę między dyscyplinami włączając w sytuacje ruchowe malarzy, rzeźbiarzy, muzyków. Warsztaty odbywały się w studiu na świeżym powietrzu. W swojej metodzie twórczej bada źródła ruchu oraz jego strukturę i dynamikę, sięgając po rytuały i mity.

koncept: Aleksandra Borys

realizacja i wykonanie: Aleksandra Borys, Marysia Zimpel, Justyna Calińska

kostiumy: Małgosia Bochenek

produkcja: komuna// warszawa, Aleksandra Borys

partnerzy: Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Adama Mickiewicza, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Instytut Sztuk Performatywnych

sponsorzy: Grupa Open S.A. Diadora Polska, No gravity SPA, Nowhere Man Beata Calińska

podziękowania: Agata Barełkowska, Michał Bieliński, Jacek Chmaj, Joanna Klass, Joanna Leśnierowska, Weronika Pelczyńska

Premiera odbyła się 22–23 czerwca 2013 roku w KOMUNA// WARSZAWA w ramach projektu RE// MIX zrealizowanego w wyniku konkursu ogłoszonego wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca.

Więcej o wystawie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close