Wersja do druku

Udostępnij

W ramach cyklu Ekologie Miejskie w dniach 20-29 września 2012 w Łodzi odbędzie się performans les gens d’Uterpan pt. Topologie. Buduje on jedności przestrzeni, czasu i akcji. Miasto (w tym wypadku Łódź) tworzy scenę, której wielkość stanowi geograficzny obszar wyznaczony siatką przecinających się tras, dyktującą długość działania. Tancerze biorący udział w performansie wykorzystują codzienną rutynę miasta i społeczne relacje działając w wybranych przestrzenie aktywności codziennej, takich jak sklepy, punkty usługowe, instytucje, środki transportu itd. Widzowie mają do dyspozycji mapę z wykresem tras poszczególnych tancerzy. Ruchowej partyturze towarzyszy praca dźwiękowa nadawana codziennie o określonej godzinie przez lokalną stację radiową. Codziennie przez dziewięć dni piątka tancerzy wyrusza z określonego punktu w indywidualne, odmienne z góry wyznaczone trasy. Wyruszając wchodzą stopniowo w organizację i coraz bardziej precyzyjną replikę prostych czynności, gestów, fizycznego ruchu, zachowań. Zgodnie ze strukturą wykresu uczestnicy spotykają się w ustalonym czasie w punkcie z którego wyruszyli. Każda podróż kończy się wraz z powrotem performera do domu.

Mapa tras, po których codziennie poruszają się performerzy oraz ścieżka dźwiękowa tworzona w trakcie performansu, będzie dostępna podczas godzin otwarcia punktu odniesienia (w godzinach 11.00-20.00). W miejscu tym będzie również możliwa rozmowa z osobami zaangażowanymi w projekt (w godzinach 11.00 -17.00). Ścieżka dźwiękowa będzie także nadawana codziennie o określonej godzinie przez lokalną stację radiową (radio Żak, 88,8 mhz, w dniach 24-29.09, godz. 17).

Informacje, w tym godziny rozpoczęcia się performansu będą dostępne na:www.msl.org.pliwww.ekologiemiejskie.pl

Od 2010 roku projekt Topologie zrealizowany został w Belfort, Besançon, Zurychu, Wiedniu i Paryżu. Partnerzy: Instytut Francuski w Warszawie, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Radio Żak, ms cafe, Alliance Française Łódź

Warto przypomnieć, że les gens d’Uterpan równolegle w Warszawie pokazują podczas XI Festiwalu Ciało/Umysł swój projekt Avis d’audition – otwarte przesłuchanie, przedstawione na scenie w formie spektaklu (25 września godz. 20.00).

Annie Vigier and Franck Apertet działają razem pod nazwą les gens d’Uterpan od 1994 roku (www.lesgensduterpan.com). Badają normy definiujące wystawiennictwo i sztuki performatywne. Pojawiając się w różnych ramach ujawniają działanie ciała, adoptując owe ramy prowokują warunki pojawienia się innych sposobów reprezentacji, produkcji i interpretacji performansu. Przygotowali projekty dla takich instytucji, jak m.in. Project Arts Centre Dublin (Irlandia), Tate Modern London oraz Institute of Contemporary Arts London (Wielka Brytania), the Kunsthalle Basel (Szwajcaria), VI Cali Performance Festival (Kolumbia), Kunsthaus Graz-Museum Joanneum (Austria), Berlin Biennale for contemporary art 2008 i 2010 (Niemcy), Nam June Paik Art Center Seoul (Korea), White Box New York (USA), Space 18-Bund 18 w Szanghaju (Chiny), Contemporary Art Museum w Zagrzebiu (Chorwacja).

Szczegółowe informacje do pobrania

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close