Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na spektakl Niobe – studium miłości. Odbędzie się on 1 lipca 2023 roku o godz. 21.30.

Wersja do druku

Udostępnij

Niobe w niecodziennym anturażu

Niektórzy mogą być zaskoczeni – spektakl baletowy w teatralnej malarni… Artyści jednak coraz częściej – z wielkim powodzeniem – korzystają z nietypowych scenerii nie tylko po to by zadziwić ale także by sceneria artystycznych prezentacji pogłębiała jej wymowę, dawała inne spojrzenie na poruszany temat, a widza – skłaniała do refleksji i własnej interpretacji prezentowanego problemu.

Choreografka Antonina Jakubowska dla swojej baletowej Niobe, z muzyką Jana Gromskiego, wybrała właśnie teatralną malarnię z jej specyfiką i nastrojem.

Niobe to mityczna królowa Teb, która obraziwszy boginię Leto, została ukarana najciężej – utratą własnego potomstwa. Sam Zeus nie mogąc znieść rozpaczy Niobe zamienił ją w skałę, jednak i to nie ukoiło bólu kobiety, która nawet jako skała roniła łzy. Ten tragiczny mit – jak pisze autorka spektaklu – jest tylko pretekstem do stworzenia autorskiego dzieła: spektaklu teatru tańca poprzedzały dogłębne analizy, rozmowy i warsztaty choreoterapeutyczne, których bezpośrednim celem jest dotknięcie tematu macierzyństwa…

Jak mówi artystka:

Wierzę, że za pomocą ruchu jestem w stanie nieść prawdę odczuć i próbę ukojenia, tak trudną do wyrażenia w słowach.

To zdaniem organizatora to nietypowy spektakl baletowy. Takie spotkanie ze sztuką tańca w niecodziennym anturażu z pewnością zaskoczy widzów, ale też przyniesie ze sobą chwile refleksji i podziwu nad plastyką ludzkiego ciała, jego ruchu i możliwościami ekspresyjnymi. Organizator zaprasza na teatr i taniec w jednym. Uczuć wg niego z pewnością nie zabraknie.

Spektakl został zrealizowany ze środków stypendialnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2021–2022.

***

O twórcach:

Antonina Jakubowska – absolwentka Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w specjalności choreografii i technik tańca. Dyplomowana choreoterapeutka.
Jako tancerka uczestniczyła w ponad 60 przedstawieniach baletowych w Teatrze Wielkim w Warszawie. Po studiach odbyła roczny staż jako asystent Kierownika Baletu w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Od tego czasu tworzy choreografie, reżyseruje spektakle i koncerty, jest działającym pedagogiem tańca klasycznego. W ostatnich latach wyreżyserowała spektakl teatru tańca Sen Panny Franciszki, wystawiony m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Lądku Zdroju, jak i spektakl baletowy Lilie według ballady Adama Mickiewicza który miał swoją premierę w Dworze Czesława Miłosza w Krasnogrudzie przy pograniczu polsko-litewskim. Zeszłoroczna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jan Gromski – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi i Podyplomowych Studiów Muzyki Filmowej i Twórczości Audiowizualnej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z roku 2021. Kompozytor znajdujący się w różnorodnych stylistykach muzyki klasycznej i popularnej, aranżer i multiinstrumentalista, miłośnik folkloru, pedagog i animator kultury. Od lat współpracuje z grupami teatralnymi tworząc muzykę do spektakli ostatnie z nich to Koziołek Matołek, Sen Panny Franciszki, Lilie, Projekt Konopnicka, z żoną Antoniną tworzy duet projektowo-realizatorski.

Więcej informacji: link

Zdjęcie

Antonina Jakubowska. Fotografia: archiwum artystki

Zdjęcie

Jan Gromski. Fotografia: archiwum artysty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close