Materia zaprasza na wieczór kina tańca The Best of Dances with Camera w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Odbędzie się on 28 grudnia 2022 o godz. 18.00 w klubokawiarni Kipisz w Łodzi.

Wersja do druku

Udostępnij

Pokaz filmowy sześciu filmów z tegorocznej selekcji Konkursu Dances with Camera 14. edycji Short Waves Festival został przygotowany przez kuratorkę sekcji Reginę Postaremczak-Lissowską.

Program pokazuje obecnie dominujące trendy kina tańca – wychodzenie poza tradycyjne rozumienie tańca, odwołując się do fenomenu ruchu, wykorzystujące różne formy jego przedstawienia – od wysokobudżetowych realizacji fabularnych, przez wykorzystanie formuły musicalu po silne połączenie elementów audialnych z najdelikatniejszymi gestami.

Odwiedzimy Rio de Janeiro, prawdziwego młodego pasjonata tańca z Burgundii oraz szaloną kolację z baletkami w roli głównego dania.

Selekcja programu: Regina Postaremczak-Lissowska

Wstęp wolny
Łączny czas trwania filmów to 78 minut, przewidziana jest przerwa
Dla kogo: dla młodzieży i dorosłych
Budynek jest dostępny architektonicznie.

Program:

  • Neon Phantom, reż. Leonardo Martinelli, Brazylia 2021, fabuła, 20 minut

João jest dostawcą, który marzy o motocyklu. Powiedziano mu, że wszystko będzie jak w musicalu.

  • An Evening with Taglioni, reż. Jessica Wright, Morgann Runacre-Temple, Wielka Brytania 2021, 14 minut

Film oparty na prawdziwej historii legendarnej baleriny Marie Taglioni (pierwszej kobiety tańczącej techniką en pointe), która wydarzyła się po zakończeniu przez nią kariery. Jej baletki zostały kupione przez fana… a potem przyrządzone jako posiłek na wystawne przyjęcie i podane 35 gościom.

  • Passage, reż. Ann Oren, Niemcy 2020, fabuła, 13 minut

Artysta Foley tworzy dźwięki do filmu z udziałem konia ujeżdżeniowego i rozpływa się we własnej imitacji. Kręcony na 16mm taśmie, Passage puszcza oko do Eadwearda Muybridge’a i jego przedkinowych eksperymentów z końmi.

  • Ag:Au, reż. Alex Cantouris, Wielka Brytania 2021, fabuła, 3 minuty

Dwóch młodych bogów wyrusza w podróż, by stworzyć nowy świat.

  • Amani, reż. Alliah Fafin, Kanada 2021, 17 minut

W tej opowieści, zawieszonej pomiędzy rzeczywistością a fikcją, tajemniczy narrator opowiada historię Amaniego, młodego chłopca, którego pasją jest taniec. Jego niewinność i radość życia otwierają oczy narratora na ludzkość, która do tej pory nie była dla niego ważna. Jednak gdy pojawia się huk nocy, radość życia Amaniego znika, by ustąpić miejsca cierpieniu, które odbija się echem w ciszy równiny.

  • Walks with me, reż. Kati Kallo, Finlandia 2021, fabuła, 11 minut

80-letnia Sanna mieszka sama ze swoimi wspomnieniami i roślinami doniczkowymi. Pewnego dnia Sanna widzi ze swojego okna zdarzenie, które sprawia, że wspomina przyjaciół i dostrzega własną samotność.

***

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury w Łodzi oraz Urząd Miasta Łodzi

***

Short Waves

Short Waves Festival jest organizowany przez poznańską Fundację Edukacji Kulturalnej Ad Arte i współfinansowany przez Miasto Poznań, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa – Media.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close