Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 29 stycznia 2016 o godz. 19.00 TO-EN Butoh Company zaprasza do Galerii Manhattan w Łodzi (ul. Piotrkowska 118) na pierwszy pokaz w ramach cyklu CZERŃ. Odsłony. Każda odsłona to układ krajobrazów, gdzie katastrofy ekologiczne, naturalne czy ludzkie stają się poetycką strukturą. Roponośne złoża, cierpienie ptaka, pragnienie śmierci, szaleństwo – jak mroczna namiętność. Proste obrazy z czarnej gliny, piasku i ropy. Poszczególne odsłony, pozornie odrębne, zbudują ostatecznie odsłonę finalną – spektakl.

 

Czerń – najciemniejsza z barw
Przeciwbarwa
Miejsce tak ciemne, że niwelujące każdy odcień.
Pochłaniające światło.
Ta czerń, to czarny wiatr i czarne włosy.
Ta czerń, to czarne mapy z plamami czarnego złota.
To czarny las Aokigahara porastający zastygłą lawę.

Czerń jak czarna dziura zasysa.
Anihiluje, ale rozszerza i rozprzestrzenia.
Pociąga, wciąga, pcha.

Koncept, wykonanie: TO-EN

Kostium: Pani Ella

Dźwięk: Krzysztof Pajka

 

TO-EN jest tancerką butoh. Drogę artystyczną rozpoczęła w Szwecji, w zespole tańca butoh SU-EN Butoh Company, kierowanego przez artystkę i choreografkę SU-EN. W 2009 roku w Sztokholmie odbyła się solowa premiera TO-EN WHITE – biały. Premiera była jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. Obecnie artystka pracuje w Polsce, realizuje spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site specific, improwizacje, warsztaty, wykłady. Ostatnie realizacje to: wielkoformatowa instalacja ze szwedzkim artystą Fredrikiem Wretmanem Hikarimuji, 3-miesięczny projekt warsztatowy dla osób 60+ zakończony spektaklem Ukryte wśród liści czy spektakl Desert Rose. TO-EN oznacza po japońsku „Ziemia-Ogród”, „Ogród – Ziemski” (EARTH – GARDEN) i jest imieniem artystycznym tancerki.

Więcej

Krzysztof Pajka – muzyk, człowiek wielu talentów, uczestnik akcji muzycznej Pepsi Faza – zwycięzca w kategorii na najlepszą kompozycję muzyczną. Jego twórczość była prezentowana w Radiostacji, miesięczniku Machina oraz TV VIVA Polska. Działał w ramach Sopockiej Sceny Off de BICZ jako autor i wykonawca na żywo muzyki do spektakli. Uczestniczył w projekcie POLIFONIA (książka, muzyka i film) oraz w wielu innych happeningowych koncertach i akcjach muzycznych jako członek zespołu Plac zabaw – Czemuś. Od 2010 stale współpracuje z TO-EN Butoh Company.

O tańcu butoh
Butoh jest współczesną formą tańca, który narodził się w Japonii pod koniec burzliwych lat 50. XX wieku. Za głównego prekursora gatunku uważa się charyzmatyczną postać tancerza i choreografa Tatsumiego Hijikaty, który zrewolucjonizował podejście do sztuki oraz do środków artystycznego wyrazu. Taniec Hijikaty gwałtownie uderzał w estetykę dominującą wówczas na scenach Japonii. Rewolucyjny pod względem środków wyrazu i przekraczający granice gatunku, taniec butoh wprowadził nowe spojrzenie na ciało na scenie. Na gruncie europejskim butoh wciąż zaskakuje swą odmienną stylistyką, tworząc nowe warunki wymiany artystycznej, a także ugruntowując swą pozycję we współczesnej sztuce scenicznej.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close