Fundacja Materia zaprasza do obejrzenia trzech spektakli 17 i 18 września na Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, ul. Żubardzka 2a oraz instalacji Krótkotrwałość Macieja Kuźmińskiego w dniu 19 września w przestrzeni miejskiej w ramach festiwalu Choreografie Miasta.

Wersja do druku

Udostępnij

W piątkowy wieczór widzowie będą mogli zobaczyć dwie autorskie choreografie: Po cichu Moniki Grzelak oraz W drodze Marleny Rity Bełdzikowskiej, w sobotni wieczór Lubelski Teatr Tańca w spektaklu If/Then w choreografii Josepha W. Altera.

Program:

Piątek, 17 września

Spektakle Moniki Grzelak i Marleny Rity Bełdzikowskiej

Miejsce: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, ul. Żubardzka 2A, 91-032.

18.00-18.30 – spektakl Po cichu Moniki Grzelak

przerwa

18.45-19.15 – spektakl W drodze Marleny Rity Bełdzikowskiej

Cena: bilety w cenie 20 zł będą do nabycia w kasie Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, na ulicy Żubardzkiej 2A, 91-032

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/dTG9WOVVh

Po cichuspektakl autorstwa Moniki Grzelak – tancerki, choreografki, nauczycielki tańca i ruchu scenicznego, tegorocznej absolwentki studiów w Instytucie Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, od wielu lat współpracującej z teatrami w całej Polsce.

Choreografia: Monika Grzelak
Taniec: Paweł Jacak, Karolina Adaszek, Karolina Łykowska, Paulina Nowicka, Patryk Laudański, Aleksandra Łuczak
Kostiumy: Joanna Wara-Wąsowska
Czas trwania: 30 min
Trailer: https://youtu.be/ESy3eQzDaeA
Wideo: Mariusz Marciniak

Autorka o spektaklu: Po cichu możemy robić różne rzeczy. Każdy z nas wie najlepiej, co robi właśnie w ten sposób. Czasami dotyczy to tylko nas samych, jednak zdarza się, robimy coś wobec innych…. Po cichu.

W drodze (premiera) – spektakl autorstwa Marleny Rity Bełdzikowskiej, choreografki, autorki ruchu scenicznego i choreografii w teatrach dramatycznych w całej Polsce, od lat współpracującej z Teatrem Tańca Alter, wykładowczyni Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunkach: Choreografia i Techniki Tańca,  Somatyka w tańcu i terapii, oraz Muzykoterapia.

Koncepcja, reżyseria: Marlena Rita Bełdzikowska
Choreografia: Marlena Rita Bełdzikowska we współpracy z tancerkami
Taniec: Monika Jakubowska, Natalia ‘Sarna’ Kladziwa, Aleksandra Łaba
Muzyka: Maria Dobrosława Rumińska
Kostiumy i scenografia: Julie Esther
Reżyseria świateł: Monika Sidor
Producent: Teatr Tańca Alter
Partner: Rock And Roll Production, Materia
Czas trwania: 30 min
Premiera powstała w ramach Programu Przestrzenie Sztuki

Proces pracy nad spektaklem zaczął się projektem badawczo-artystycznym Marleny Bełdzikowskiej na Akademii Muzycznej w Łodzi w 2020 roku. Badania dotyczyły sposobów w jaki metoda TRE® wpływa na ruch tancerza i jego rozwój.

W projekcie brały udział: Monika Jakubowska, provider metody TRE®, która przeprowadziła warsztaty, Aleksandra Łaba, Agnieszka Janicka i Monika Jakubowska. Celem warsztatów było wykorzystanie metody TRE® jako inspiracji do poszukiwania ruchu w procesie tworzenia spektaklu. Badania zakończyły się pokazem 19.12.2020 na Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi, podczas którego został zaprezentowany fragment lekcji TRE, fragment choreografii i krótka forma improwizacji.

Autorka o spektaklu: Wszyscy jesteśmy w drodze, nieustannie podążając z kimś, za kimś lub za czymś, niekiedy w grupie, czasem w pojedynkę, lub idąc razem przez życie. Nawet idąc razem, idziemy naszą własną drogą. Czasem z niej zbaczamy, czasem błądzimy, czasem podążamy z niepewnością, a czasem płyniemy z lekkością, będąc pewni swojego celu. Bywają chwile, w których wydaje nam się, że inna droga byłaby lepsza, właściwsza, porównujemy własną drogę z drogą innych, poszukujemy, zmieniamy swój kierunek podążając w inną stronę, czasem wycofując się, czasem wracając na wcześniej obrany tor. Wszystkie drogi prowadzą nas do tej właściwej, wszystkie drogi, niezależnie czyje, są równe.

Sobota, 18 września

Lubelski Teatr Tańca If/Then

Miejsce: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, ul. Żubardzka 2A, 91-032.

Program wieczoru: 19.00 If/Then Lubelski Teatr Tańca

Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z artystami w Sali Koncertowej.

Cena: bilety w cenie 20 zł będą do nabycia w kasie Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, na ulicy Żubardzkiej 2A, 91-032

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1tIOyKdkL

If/Then

Pomysł i reżyseria: Joseph W. Alter
Choreografia: Joseph W. Alter
Wykonanie: Ryszard Kalinowski, Mikołaj Karczewski, Daniela Komędera–Miśkiewicz, Beata Mysiak, Anna Żak. W procesie tworzenia wziął udział Wojciech Kaproń
Muzyka: Aleksander Kościów
Produkcja i realizacja dźwięku: Igor Szulc
Projekt oświetlenia: Craig Wolf
Realizacja oświetlenia: Grzegorz Polak, Paweł Witek
Czas trwania: 52 min
Produkcja: Anna Kalita, Konrad Kurowski, Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca
Wsparcie produkcyjne: San Diego State University

Lubelski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl w ramach Polskiej Sieci Tańca, do której Materia dołączyła w tym roku.

Spektakl jest próbą wytworzenia uważności w sytuacji niepewności. To gra, w której tancerze muszą podejmować decyzje w oparciu o konkretne zasady, nie mogąc być pewnym rezultatu. Spektakl oparty jest na założeniu, że wszystkie istniejące rzeczy i zjawiska pozostają ze sobą we wzajemnej relacji. Dzięki temu zachowują stan „uważności”, będąc w gotowości do działania względem powstających zależności. Tancerze If/Then wiedzą „co” nastąpi w spektaklu, jednak poszczególne elementy tej układanki pozostają dla nich do odkrycia w trakcie jego trwania. Aby dokonać tego odkrycia, tancerze muszą stale zadawać sobie pytanie: „jak to, co się wydarza wpływa na mnie oraz jak ja wpływam na to co się wydarza”. Od ich uważności uzależnione jest to co zobaczy widz (oraz to czego nie zobaczy).

Recenzja: https://bit.ly/3kYialq

Joseph W. Alter jest tancerzem, choreografem i nauczycielem tańca współczesnego z ponad 35 letnim doświadczeniem. Ukończył The Ohio State University ze specjalizacją: choreografia i metodologia tańca. Jako dyrektor artystyczny Joe Alter Dance Group, jego spektakle były prezentowane w: The Kitchen, The Sylvia and Danny Kaye Playhouse, the 92nd St. Y, Harkness Center for Dance w Nowym Jorku oraz w Niemczech, Polsce, Czechach, Serbii oraz ostatnio w Meksyku. Alter obecnie jest profesorem tańca na San Diego State University oraz uczył w ramach wielu festiwali w USA, Europie Wschodnio-Centralnej, jak również był gościnnym wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na PWST w Bytomiu. Interesują go związki cyfrowych technologii, pedagogiki tańca, praktyk somatycznych i kontemplatywnych, kognitywistyki, psychologii rozwojowej oraz nieprzerwane badania nad ludzką kondycją poprzez ruch oraz struktury choreograficzne. Stworzył m.in. następujące spektakle: The End is the Beginning dla Tijuana’s Lux Boreal, Everything Slips Away dla PWST w Krakowie oraz Passing Through, praca o charakterze site-specific dla Trolley Dances San Diego.

Niedziela, 19 września

Instalacja Krótkotrwałość Macieja Kuźmińskiego

Organizatorzy zapraszają na trzecią odsłonę festiwalu Choreografie Miasta, którą organizujemy wspólnie z Łódzkim Centrum Wydarzeń. Zobaczycie instalację Krótkotrwałość w choreografii Macieja Kuźmińskiego, którą stworzył na Litwie we współpracy z dramaturgiem Paulem Bargetto.

Krótkotrwałość to żywa instalacja site-specific wyprodukowana we współpracy z Šeiko Dance Company na podstawie spektaklu i.

Tancerze przemierzą Śródmieście Łodzi od Parku Staromiejskiego przez Plac Wolności, ulicę Piotrkowską, ulicę Traugutta, Park Sienkiewicza, pasaż Schillera, przez OFF Piotrkowska do osiedla „Manhattan”.

Grupa bezimiennych zwiedzających, Obcych, zajmuje część lokalnego krajobrazu miejskiego przyjmując formę żywej rzeźby. Ich interwencja we współczesną rzeczywistość tworzy dysonans i zaprasza publiczność do zaangażowania się w sytuację, w której to, co znane, staje się nagle dziwne i otwarte na reinterpretację.

Trailer: https://vimeo.com/481162841

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, dokładna trasa Krótkotrwałości zostanie przedstawiona na stronie internetowej i Facebooku „Materii”:  https://www.facebook.com/materialodz/?ref=page_internal

https://www.materialodz.pl/dla-wszystkich

O Fundacji Materia:

Materia to nowy typ instytucji kultury w Łodzi, całorocznej sceny, miejsca prób, rezydencji i rozwijania programów dla widzów i praktyków dedykowanych tańcowi współczesnemu i choreografii. Nowa, otwarta przestrzeń dla tańca i choreografii tworzona w dialogu z widzami, praktykami, profesjonalistami i amatorami umożliwi eksplorowanie materii i formy tańca w oparciu o różne metody pracy z ciałem, tak w procesie twórczym jak w profilaktyce i terapii. Poprzez szerokie spojrzenie na taniec i wartości jakie niesie, chcemy pokazać jak oddziałuje on nie tylko na scenie czy w przestrzeni nie scenicznej, lecz także na polu osobistego i wspólnego doświadczenia.

Materia realizuje program, na który składają się spektakle, warsztaty, rezydencje, laboratoria choreograficzne, projekty badawcze, regularne treningi dla tancerzy, projekty społeczne oraz wydarzenia dla dzieci i ich opiekunów. Osią programu są wydarzenia związane z tańcem współczesnym, choreografią i improwizacją otwierające taniec współczesny na publiczność, jak również otwierające publiczność na taniec.

Materia współtworzy polską i międzynarodową scenę tańca współczesnego przygotowując premiery i prezentując repertuar, najnowsze produkcje zarówno łódzkich artystów jak i tych z kraju i zagranicy.

Materia jest operatorem Programu Przestrzenie Sztuki, w dziedzinie tańca. Program finansowany jest środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Partnerami są Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Urząd Miasta Łodzi i Poleski Ośrodek Sztuki.

Lubelski Teatr Tańca „If/Then”. Fot. Piotr Jaruga

„If/Then”, fot. Maciek Rukasz

Joe Alter, fot. Anna Kalita

„Krótkotrwałość”, fot. Modestas Endriuska

„Krótkotrwałość”, fot. Modestas Endriuska

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close