Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 1-4 maja 2014 Grupa KIJO zaprasza ma #5. edycję „FRU” Festiwalu: Polskiego Festiwalu Kontakt Improwizacji. Wśród prowadzących: Kama Jankowska, Sebastian Flegiel, Michał Ratajski. Muzycznie towarzyszyć im będzie Marcin Saudy. Są jeszcze wolne miejsca

 

Jeśli tańczysz fizykę, to tańczysz kontakt.
Jeśli tańczysz chemię, to robisz coś zupełnie innego.

Steve Paxton (1987)

Organizator: Grupa KIJO
Koszt : 295, 55 zł.
[dla uczestników co najmniej 3 edycji FRU Festiwalu – 10% zniżki
[dla uczestników wszystkich 4 dotychczasowych edycji FRU Festiwalu – 20% zniżki]

Liczba miejsc ograniczona
W koszt wliczone sa: warsztaty, JAMy, nocleg dla przyjezdnych gratis (20 miejsc – kolejność zgłoszeń)

Konto: ALIOR BANK, Michał Ratajski: 87 2490 0005 0000 4000 2313 1326 – z dopiskiem w tytule przelewu: Imię i Nazwisko, FRU Festiwal 5

Na e-mail: kijogroup@gmail.com należy przesyłać: potwierdzenia przelewu, informację o ewentualnej potrzebie noclegu, numer telefonu [w razie potrzeby kontaktu].

 

Grafik

REGULAMIN FESTIWALU – F R U # 5:

 

F R U Festiwal jest w pełni finansowany z wpłat uczestników. Aby się odbył, konieczne jest potwierdzenie uczestnictwa i dokonania wpłaty. O rezerwacji miejsca  decyduje wpłata całej kwoty.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo odwołania Festiwalu (oraz zwrotu wniesionych wpłat) w wypadku braku odpowiedniej liczby uczestników do sfinansowania Festiwalu.

F R U Festiwal wspiera współtworzenie polskiej sceny tańca. Każde uczestnictwo ma znaczenie i jest wsparciem dla tej idei.

FRU#2: http://www.youtube.com/watch?v=rVXfavDGEP8

FRU#3: http://www.youtube.com/watch?v=zJrq1Wos_d0

FRU Festiwal na facebook: https://www.facebook.com/FruFestival

 

Kontakt: kijogroup@gmail.com

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close