Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy Festiwal TeatralnyRETRO/PER/SPEKTYWY 2012organizowany przez Teatr Chorea iFabrykę Sztukiw Łodzi to miejsce konfrontacji artystycznych teatru niezależnego, platforma spotkań, warsztatów i dyskusji o przemianach zachodzących w teatrze XXI wieku.Festiwal zaczyna się 17 i potrwa do 25 sierpnia.

Druga edycja festiwalu nawiązywać będzie w dużym stopniu do żydowskiej tradycji, kultury i historii, ale w odróżnieniu od innych festiwali sięgających po tę tematykę, RETRO/PER/SPEKTYWY chciałyby zaprezentować wydarzenia teatralne i artystyczne wywodzące się z różnorodnych doświadczeń osobistych twórców, operujących odmienną estetyką i metodami pracy. To właśnie doświadczenia osobiste i sposób formułowania pytań o nasz stosunek wobec tradycji żydowskiej i jej współczesnego funkcjonowania, a nie moda i temat były decydujące podczas układania tegorocznego programu.Żydostwo w sztuce i w życiu krąży wokół mnie od lat. Na różne sposoby próbowałem się dystansować i obronić przed tym, co sentymentalne i tragiczne, ale ten temat osaczał i angażował mnie coraz bardziej poprzez spotkania z takimi artystami jak Passini, Gamson czy Osterman. Nadszedł czas, aby te doświadczenia zebrać i zderzyć ze sobą. Tym, co łączy wszystkie prezentowane podczas tego festiwalu spektakle jest próba konfrontacji i zdefiniowania siebie wobec przeszłości oraz wobec własnych marzeń i lęków. Widzowie będą mieli możliwość wybrania się w wielopoziomową podróż – opowieść o żydowskich przodkach i niemieckich eksperymentach genetycznych – podczas polskiej premiery spektakluTOV, przygotowanej przez wybitną choreografkę Rosannę Gamson z Los Angeles i zespół Chorei.


Młoda reżyserka z Tel Avivu Ruthie Osterman zrealizuje interdyscyplinarny projekt„Szpera 42”, odwołujący się do najbardziej dramatycznych wydarzeń łódzkiego getta – wielkiej wywózki 15 tysięcy dzieci i starszych ludzi we wrześniu 1942 roku. Paweł Passini w premierowejKsiędze Blaskuw przewrotny sposób sięga po jedną z najbardziej zagadkowych ksiąg ludzkości – Kabałę, za pomocą której próbuje prześwietlić całą swoją dotychczasową drogę w teatrze. Natomiast teatr Manisha Mitry z Indii przedstawiPodróż do Daakghar, szkatułkowy spektakl o Januszu Korczaku pracującym z dziećmi nad sztuką R. Tagore w przeddzień wywózki do Oświęcimia.

Premierowy spektakl pt.Rok 2012– efekt ponad dwumiesięcznej współpracy artystów z Białorusi z aktorami Chorei pod kierunkiem Doroty Porowskiej i Ewgienija Korniaga – będzie próbą zdefiniowania miejsca młodego obywatela wschodniej Europy we współczesnym świecie. Wieloznaczną opowieść o męskich słabościach zobaczymy w duńskim spektaklu „Men&Mahler” stworzonym w wyniku współpracy międzynarodowej grupy artystów należących do sieci DNA Continuum.

W ramach prezentacji łódzkiej sceny organizatorzy proponują spektakl Teatru Pinokio –Bruno Schulzw reżyserii Konrada Dworakowskiego orazRe:akcjęPracowni Fizycznej prowadzonej przez Jacka Owczarka.Drugim filarem festiwalu stanie się scena muzyczna w Willi Grohmana, gdzie będzie mieściło się Centrum Festiwalowe. Zagrają, m.in.: The Blue Rabbit z Łodzi, skład SzaZaZe i Chór Gre Badanie z Warszawy, międzynarodowa formacja The Turbans z Londynu, czy grający muzykę bałkańską zespół Sarakina z Białegostoku.

Szczególnym wydarzeniem festiwalu będzie koncertPieśni Świataw wykonaniu Wielkiego Chóru Młodej Chorei pod kierownictwem Tomasza Krzyżanowskiego. Jest to kontynuacja pracy edukacyjnej podjętej podczas największego projektu ChoreiOratorium Dance Project.Festiwal dopełni cykl różnorodnych warsztatów teatralnych i muzycznych prowadzonych przez artystów z całego świata.

Celem festiwalu jest spotkanie niepokornych artystów, którzy działają w obrębie tego samego kręgu niewygodnych pytań filozoficznych, społecznych i antropologicznych. W perspektywie gwałtownego przyspieszenia cywilizacyjnego, totalnej komercjalizacji wyobraźni i gubienia europejskiej tożsamości, o której alarmuje Zygmunt Bauman, organizatorzy chcą gromadzić wokół festiwalu twórców, których najważniejszą ideą jest pytanie o tożsamość jednostkową i społeczną, granice wrażliwości i pamięci oraz wartości uzasadniające sens i cele naszego działania.


Program

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close