Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 3 czerwca o godz. 19.00 na otwarcie wystawy The Polish Art Now, przygotowanej przez Abbey House w Saatchi Gallery w Londynie, odbędzie się performans The Dance of Jane McCrea, w którym biorą udział: Iza Szostak, Loic Bertrand i Jakub Słomkowski. Punktem wyjściowym pracy jest obraz Johna Vanderlyna z 1804 roku The Death of Jane McCrea. Zamówiony przez dyplomatę i poetę Joela Barlowa, który w wojnie o Niepodległość Stanów Zjednoczonych stał po stronie Patriotów był już z założenia narzędziem propagandy. Okoliczności śmierci Jane McCrea nie są do końca znane, nie jest nawet pewne, czy morderstwa dokonali Indianie czy Brytyjczycy. Malarze, pisarze i politycy szybko jednak zamienili ten jeden z licznych przypadków zbrodni ówczesnej wojny w uosobienie okrucieństwa Anglików w postaciach Indian mordujących białą kobietę. Indianie są tu wykorzystani do celów ideologicznych i politycznych. The Dance of Jane McCrea jest komentarzem na temat tego, w jaki sposób sztuka może stać się narzędziem propagandy i jak zmienia się znaczenie dzieła sztuki w zależności od miejsca i okoliczności, w jakich zostaje ona przedstawiona. Obraz w 1804 roku został wystawiony na salonie w Luwrze. Poprzez performans trafia jednak do Saatchi Gallery w postaci kolażu, zlepku kilku scen. Poprzez swój formalny charakter traci swoje pierwotne znaczenie, zyskuje nowe, ale jednocześnie następuje dekonstrukcja i rodzaj gry, która pozwala interpretować scenę jako taniec różnych, często sprzecznych idei, których znaczenie zmienia się w zależności od rozwiązań formalnych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close